8 tipov na pranie bábätkovského oblečenia

Mária Kopčíková 1

Častá otázka, ktorú počúvam od budúcich rodičov je, aký majú kúpiť prací prášok na oblečenie bábätka? Vzápätí nasledujú otázky o teplote prania, nutnosti prať detské oblečenie oddelene od ostatného rodinného a o potrebe žehliť tieto mini pidi kúsky …

Šetrne k pokožke, šetrne k sebe

Keďže osobne som minimalistka v používaní rôznej chémie a plytvaní času, tak mám tendenciu odpovedať na položené otázky niečo v duchu, že používajte 1/3 dávku nejakého prášku, dajte dvojnásobné pláchanie, namiesto aviváže použite ocot a žehlite (ak veľmi chcete) tak prvý mesiac.

Nie každého takáto odpoveď uspokojí, niekto si potrebuje urobiť prehľad účinnosti rôznych pracích prostriedkov, niekto potvrdiť či vyvrátiť hypotézu o zabíjaní baktérií v prádle použitím žehlenia …

Nuž, nemám v tejto chvíli jedno ani druhé, ale môžeme sa skúsiť pozrieť na isté odporúčania, ako by to s tým  praním mohlo vyzerať.

Tip 1: Pri praní myslite na pokožku drobčeka

Pokožka malého bábätka je veľmi citlivá, zhruba prvé tri mesiace sa čisté, dokáže citlivo zareagovať na prehriatie či zvyšky pracieho prostriedku v oblečení. Z tohto dôvodu je na mieste rozmýšľať, aké prostriedky na pranie použijete – aby ste minimalizovali riziko vzniku alergickej reakcie.

Tip 2: Vyberajte vhodné materiály oblečenia

Z môjho pohľadu je fajn pre dieťa mať bavlnené oblečenie, bez umelých prísad, prípadne bambusové materiály. Čím bledšie, tým lepšie. Čím je farba oblečenia tmavšia, tým viacej chémie sa v ňom nachádza.

Shutterstock

Pre najmenšie deti mi príde optimálne biele oblečenie alebo pastelové jemné odtiene, potom nemáte problém ani prať to všetko v jednom praní. Kupujte oblečenie, ktoré sa dá prať na 60 ˚C. Najmä ak už vaše deti jedia niečo iné, ako mlieko a je šanca, že oblečenie okrášlia nejakými mrkvičkovými či brokolicovými ozdobami…

Tip 3: Perte s polovičnou dávkou prášku

Môžete si urobiť prehľad účinnosti pracích práškov, no väčšina testov končí tým, že ak potrebujete riešiť škvrny na oblečení, viac než prášok je dôležité predpranie, najlepšie v rukách, sóda bicarbona a následne vysoká teplota prania.

Opravári pračiek zase hovoria o tom, že ak budete stále používať výrobcom odporúčanú dávku prášku, rýchlo si odrovnáte práčku. Podľa nich stačí polovičná dávka prášku.

Maminy, ktoré majú novorodeniatka a veľmi malé detičky pomerne často perú v gély Lovela. Ten vyzerá byť fajn a jemný k pokožke, ale v čase, keď dieťa prejde na nemliečnu stravu a viacej sa hýbe = viacej špiní oblečenie, Lovela obvykle prestáva fungovať a maminy prechádzajú často na Persil Sensitiv alebo Ariel Kids. Možností práškov je však oveľa viacej.

Tip 4: Použite dvojité pláchanie

Zaistí to odstránenie zvyškov pracieho prostriedku, teda zvyškov dráždivých chemických látok, ktoré by mohli alergizovať pokožku a spôsobiť tak dieťatku problémy.

Tip 5: Nepoužívajte aviváž – vyskúšajte ocot alebo levanduľu

Hoci sa niečo volá že „detská viváž“, neznamená to, že výrobok bude pre dieťa bezpečný. Vo všeobecnosti sa odporúča aviváže na detské oblečenie nepoužívať.

Prečo? Zbytočne dráždia pokožku a mohli by spôsobiť kožné problémy. Aviváž má dodať bielizni vôňu, nie extra čistotu. Ak vám príliš „nevonia“ oblečenie len opraté, môžete do posledného pláchania pridať pár kvapiek levanduľového či mandarínkového éterického oleja.

Na zmäkčenie oblečenia dobre poslúži obyčajný ocot pridaný do posledného pláchania (v objeme cca 0,5 – 0,7 dl). Zápachu sa netreba obávať, bielizeň vôbec za ním nie je cítiť. Ocot odstraňuje zvyšky pracích prostriedkov, vodného kameňa, stabilizuje farby a zmäkčuje

Tip 6: Vyskúšajte ekologické pracie prostriedky

Ekologické by nemali byť len spôsobom odbúrateľnosti z prostredia, ale aj svojim zložením. Nájdete ich napr. v DM Drogerie, alebo ich zoznam nájdete tu.  Môžete vyskúšať aj mydlové orechy –  šupky zo špeciálnych orechov pochádzajúcich z Indie či Nepálu. Niektoré ženy sú z nich nadšené, iným trochu vadí akási „nahnednutosť“ oblečenie po opakovanom praní v orechoch.

zdroj: freeimages.com

Veľa žien používa i mydlový sliz – prostriedok našich starých mám. Vyrobíte doma rýchlo a lacno.

  • 1 mydlo (ideálne je úplne najzákladnejšie, ktoré obsahuje iba glycerín, príp. kokosový olej),
  • 1 malý balíček sódy bikarbóny,
  • voda.

Vodu zohrejete na 60 °C a vložíte do nej nastrúhané mydlo, necháte úplne rozpustiť a potom pridáte sódu (sóda sa nesmie pridávať predtým, ako je mydlo úplne rozpustené, pretože by to príliš penilo). Potom už len doplníte množstvo vody na cca 5 litrov a prací prostriedok je hotový.

Dávkovanie je približne 1,5 dcl na plnú pračku (podľa: Z. Labašová, ekoporadna.sk). Aby ste nemuseli mydlo strúhať, môžete si prácu uľahčiť aj kúpou už hotových mydlových vločiek.

Mamička Barbora o pracích prostriedkoch hovorí: „Na plienky a biele používam perkarbonát sodný, ten sa predáva aj pod názvom Puer a som s ním veľmi spokojná. Pridávam k nemu ešte TAED (TAED je chemická látka, pridáva sa 5 percent k perkarbonátu, aby bol účinný pri nízkych teplotách. Je to skratka.). Plienky sú čisté a mäkké. K mydlovým orechom som totiž skeptická, či reálne niečo vyperú, aj keď som vzorku skúsila.“

Tip 7: Šetrite čas a energiu – nemusíte nutne separovať detskú bielizeň

Shutterstock

 

Nemyslím si, že je nutné dojčenské oblečenie prať výlučne oddelene od ostatného. Asi je to takým zvykom najmä na začiatku života dieťaťa, ale nie je to nevyhnutné.

Samozrejme, že biele body nedáte oprať s vašimi rifľami. Ale pokojne môžete prať v jednej dávke látkové plienky, body, dupačky, pyžamká (ako sme spomenuli, ideálne ak máte toto všetko bielej alebo pastelových farbách), uteráky alebo vaše tričká či nočné prádlo. Predpokladá to však, že aj pre seba použijete bezaviváživú úpravu.

Tip 8: Žehlite, ak sa nudíte

Na žehlenie sa názory rôznia, medzi matkami, lekármi, kožiarmi … Z viacerých zdrojov však vyplýva, že žehliť dojčenské oblečenie môže byť opodstatnené u úplne najmenších detí – aj to len oblečenie, ktoré ide priamo na pokožku, prípadne u detí, ktoré majú nejaké kožné problémy.

Ja to vnímam v komplexnej rovine – teda, že ak použijete veľa agresívneho prášku, potom vám ani žehlenie nepomôže a dieťa kožné problémy mať môže veľmi ľahko.

A čas, investovaný do žehlenia, by som radšej venovala hraniu sa s bábätkom.

Spracované s použitím: ekoporadna.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár