Mnohé mamy majú dilemu, ako novorodeniatko obliecť pri odchode z pôrodnice a v čom ho domov doviezť. Boja sa, aby sa dieťa nepodchladilo, neprechladlo, aby ho neofúklo. Riešia, či treba autosedačku už cestou z pôrodnice a podobne.
Ako obliecť dieťatko pri odchode z pôrodnice
Termoregulácia novorodenca síce nie je dokonalá, ale ak je to dieťatko zdravé, nie je sa treba obávať a aj jeho oblečenie treba prispôsobiť vonkajším podmienkam a tomu, aké je vonku aktuálne počasie.
Pri obliekaní treba pamätať na to, že je vhodnejšie dieťatko obliecť do viacerých vrstiev a nie jednej či dvoch hrubých.
V zásade platí pravidlo, že dieťatko má mať o jednu vrstvu viacej, než má aktuálne rodič. To znamená, že to čo potrebujete mať pripravené, je zhruba toto:
- Body s dlhým rukávom alebo košieľka
- Dupačky alebo nohavice s veľmi voľnou gumou v páse alebo tenký overal
- Svetrík (ak ste zvolili dupačky)
- Čiapočka
Poštolkove nohavičky už nie sú potrebné a paušálne baliť deti „na široko“ netreba.
Ako obliecť dieťatko do autosedačky
Ak sa budete z pôrodnice presúvať domov autom, tak by som takto oblečené dieťatko dala do autosedačky, ktorá je – podľa počasia – ešte vybavená zavinovačkou do autosedačky.
V perinke dieťa do autosedačky nedáte, resp. dáte, ale ho tam nebezpečne „narvete“. Do autosedačky pod dieťatko by som dávala len niečo, čo má otvory na bezpečnostné popruhy a budete môcť dieťatko správne zapnúť.
V zimných mesiacoch, kedy je naozaj zima, fučí a sneží, by som zvážila ešte jednu vrstvu, nejaký hrubší overal aj s kapucňou. V prípade potreby dieťatko ešte môžete prekryť tenkou dekou.
V letných mesiacoch naopak možno postačí body s krátkym rukávom a tenký overal.
Treba autosedačku už na cestu z pôrodnice?
Nuž ja si myslím, že treba. A máme na to aj vyhlášku, ktorá by v podstate túto debatu mohla uzavrieť.
No v diskusiách mamín som našla pomerne veľa názorov, ktoré hovorili o tom, že je to zbytočné a že z pôrodnice dieťa viezli alebo budú niesť na rukách v aute, alebo v hlbokej vaničke od kočíka. Že vo „vajíčku“ je dieťa „pokrčené“, je „takmer nemožné ho tam dostať“ či vajíčko nie je určené pre novorodeniatka …
Detské autosedačky sú špeciálne prispôsobené aj pre novorodeniatka. Dobrá autosedačka má „novorodeneckú vložku“, ktorá robí oporu drobnejším deťom.
Bez autosedačky je to riziko
Ak sa rozhodnete, že dieťa budete držať na rukách, podstupujete značné riziko. Je úplne jedno, či máte pred sebou 5 minútovú cestu alebo polhodinovú.
Aj za tých 5 minút môže do vás, stojaceho auta, naraziť iný vodič, ktorý neubrzdí na semafore. A nešťastie sa môže stať… Aj pri veľmi nízkej rýchlosti (30 – 40 km/h) je nepripútané dieťatko „neriadená strela“ a môže si vážne ublížiť.
V rôznych diskusiách mamín som sa dočítala, že v roku 2010 policajný prezident verejne prezentoval názor, že z pôrodnice môže ísť dieťatko domov v aute i na rukách matky, že je to mimoriadna situácia a že to nie je žiadny problém …
Nuž, osobne mi je takýto názor proti mysli, ale spýtala som sa hovorkyne Prezídia PZ SR, mjr. Ing. Denisy Baloghovej, aký je oficiálny postoj polície v tejto veci.
Odporúčať do sedačky zimný overal je podľa mňa dosť nezodpovedné a ľahkovážne.
Ešte by si z toho mamičky mohli brať príklad! Zimné bundy ani overaly do sedačky nepatria a v najhoršom prípade môže dieťa počas nehody zo sedačky vypadnúť.
Tak nejak neviem, zdá sa mi to alebo je článok o tom, ako previezť dieťa z pôrodnice “autom” alebo “autom”. Prevaha článku je o autosedačkách. A čo takí, čo auto nemajú? Taxík? Sanitka? Bus????? Čo takí, čo bývajú blízko pôrodnice? Na pár stoviek metrov. Peši? Čakala som, že tu budú popísané rôzne spôsoby, ich výhody či riziká a nie zákon o autosedačkách.
Akoze tiez som si sla precitat ze teda ako sa najlepsie zariadit kedze my auto nemame, a moc som sa toho teda nedozvedela…