Prečo masírovať dieťa? My a deti sa naučíme relaxovať, sústrediť sa, deti s nami budú lepšie spolupracovať, zlepší sa ich spánkový rytmus a pretože sa s láskou staráme o ich telo a dušu, budú odolnejšie voči chorobám a škodlivým vplyvom prostredia.
Thinkstock Masážou sa stimuluje a zlepšuje krvný obeh, čo má vplyv na rozvoj všetkých tkanív a na činnosť jednotlivých orgánov.
V súvislosti so stimuláciou krvného obehu sa zlepšuje podpora dýchania, celý organizmus je dobre prekysličovaný. Stimuluje sa pokožka a jednotlivé nervy aj so svojimi zakončeniami, aktivizuje sa väčší počet nervov, a tým sa posilňuje u dieťatka aj hmat.
Celá masáž pôsobí na svalový, nervový, obehový a lymfatický systém, ovplyvňuje rovnováhu životnej energie, pôsobí preventívne, regeneračne i liečebne na telo, dušu aj ducha.
Pravidlá masáže 1/ Miesto, kde budeme dieťa masírovať by malo byť príjemné a dostatočne vyhriate. Podklad môže byť rôzny – na zemi s mäkkou podložkou (najmä u malých detí je to aj najbezpečnejšie), na posteli…
2/ Pripravíme si masážny olej , či emulziu a môžeme pustiť tichú kľudnú hudbu. Tento čas môžme krásne využiť i na rozprávanie. Komu, čo vyhovuje…
3/ Zaujmeme vhodnú, pohodlnú polohu, dáme si dole prstienky a náramky, aby nikoho nič nerušilo.
4/ Skôr než sa dotkneme tela dieťatka, sa uistíme, či máme dostatočne teplé ruky a kľudnú myseľ. Jednoducho, nech sa nenachádzame uprostred myšlienok prádla v pračke, nevybaveného telefonátu mame, či manželovej košele, ktorú dnes ešte nutne potrebujeme vyžehliť. Takže KĽUDNÚ MYSEĽ!
5/ Dieťa do ničoho nenútime. Ak nie je na masáž pripravené, môžme ho len poškrabkať po chrbátiku (čo zvyčajne milujú nielen deti, ale aj mnohí dospelí). Deti môžme masírovať každý deň zhruba pätnásť až dvadsať minút.
Ideálny čas na masáž Je vec individuálna. Kedy si nájsť tú trochu kľudu a času výlučne jeden pre druhého? Závisí od veku dieťaťa a vášho denného režimu a tiež od faktu, či máte len jedného alebo hneď troch adeptov na masáž. Za každých okolností platí, že dieťa by nemalo byť čerstvo najedené (asi hodinku po jedle) a tiež veľmi unavené.
Keď budete hľadať, istotne si nájdete ten váš vhodný čas. Moje osobné skúsenosti: keď som mala jedno malé dieťa, ideálny čas mi pripadal pred večerným kúpaním, teraz, keď mám troch, nám najviac vyhovuje večer v posteli – dostať sa do postele tak o pol hodinku skôr a postupne, kým si dvaja čítajú knižky, premasírujem toho tretieho. Preberieme pri tom všetko možné a je to taký náš čas na relax, „aby boli sníčky dobré“.
Mám ťa rád – I love you – „I…L…U“ Snáď najkrajší prvok detskej masáže pre najmenších. Dnes pre vás::
Thinkstock I: Končeky prstov našej pravej ruky položíme na srdiečko dieťaťa a jemným tiahlym pohybom zídeme cez bruško až k oblasti ľavej slabiny.
L: Ľavou rukou napíšeme obrátené L. Prsty položíme pod pravú prsnú bradavku dieťaťa, dlaň na pravú stranu jeho bruška. Ruku pomaly a nežne sunieme do ľava, až sa naše prsty dostanú cez hrudnú kosť k srdiečku, zatiaľčo dlaň masíruje horný okraj bruška. L dokončíme rovnakou cestou ako sme masírovali I.
U: Teraz pravou rukou napíšeme na detské bruško a hrudníček obrátené U. Postupujeme z oblasti pravej slabiny dieťaťa nahor pod pravú prsnú bradavku, cez hrudnú kosť k srdiečku a odtiaľ dolu k ľavej slabine.
Celý postup opakujeme niekoľko krát a snažíme sa vnímať, ako láska, ktorú cítime k svojmu dieťatku prúdi našimi pažami do prstov a dlaní a my ju dieťatu predávame práve teraz a tu.
Loading...