Ako sa starať o pokožku bábätka? Používajte čistú vodu a hydratujte výlučne prírodnou kozmetikou

PR 0

O vôni bábätka by rodičia vedeli písať básne. Nepíšu, lebo sa možno necítia na rýmovanie. No rovnako si nemusia byť istí ani tým, ako sa o dieťatko starať, aby voňalo samé sebou, ale zároveň jeho pokožka dostala to, čo potrebuje.

Deti sa rodia s veľmi jemnou a krehkou pokožkou, preto sa ich rodičia často obávajú, aby neurobili pri výbere kozmetiky chybu. Pri rozhodovaní, ktorú vložiť do nákupného košíka a potom ňou ošetrovať jemnú pokožku dieťatka, by malo platiť jednoduché pravidlo – kozmetika s prírodnými zložkami áno, kozmetika s prvkami pochádzajúcimi z ropy nie. PH by malo byť buď neutrálne alebo kyslé.

Kúpanie ako rituál

Samostatnou kapitolou je kúpanie a umývanie. Rodičia najradšej kúpu svoje dieťa každý deň. Je to príjemný rituál, ktorý slúži nielen na dodržiavanie hygieny, ale aj upokojenie a zároveň, ak sa deje v pravidelnom čase, môže prispieť k vytvoreniu dôležitého pevného režimu dieťatka. Vanička s vodou mu naznačuje, že sa blíži čas jedenia a potom odpočinku.

Podľa dermatológov a detských lekárov stačí kúpať obdeň v obyčajnej teplej vode. Čím je dieťatko staršie, tým častejšie i dlhšie sa môže kúpať. Po kúpaní treba celú pokožku dobre vysušiť pritláčaním jemnej bavlnenej osušky. Obľúbenou súčasťou pravidelného rituálu je ošetrenie celého telíčka prírodným detským olejom v prvých dňoch po narodení a neskôr pleťovým krémom alebo mliekom, ktoré pokožke dodajú všetko potrebné.

Kozmetika na každý deň

Od narodenia nezabúdame ani na vlásky. Na ich umytie stačí spočiatku čistá voda, ale potom ich treba „učesať“ jemnou kefou, aby sa pokožka hlavy dobre prekrvila. S pribúdajúcim vekom, pohybmi a aktivitami dieťatka by mala pribudnúť aj kozmetika na kúpanie a ošetrovanie po kúpeli. Kým v prvých dňoch urobí najlepšiu službu voda, v ďalších mesiacoch môžeme jemným detským mydlom umyť aj zvyšok tela a na vlásky používať detský šampón.

Samozrejme, vhodným krémom treba nepretržite chrániť tvár bábätka aj s ohľadom na ročné obdobie, v zime potrebuje krém proti chladu, v teplejších mesiacoch zase taký, ktorý nedovolí slnečným lúčom preniknúť až na kožu.

V priebehu dňa sa vôňa bábätka najčastejšie zmení vďaka obsahu plienky. Aj keď majú tie jednorazové oproti bavlnenej klasike nesporne veľa výhod a udržiavajú detskú pokožku v suchu, aj tak je pri každom prebaľovaní potrebné ošetriť pokožku vlhčenými utierkami s aloe vera alebo D-panthenolom a potom vrstvou krému proti zapareninám.

Slovo má oblečenie

Zvyšok tela chráni oblečenie. Tiež má veľký vplyv na to, v akej nálade bude bábätko a v akej kondícii jeho pokožka. Malo by byť priedušné, prírodné (bavlnené) a samozrejme nemôže dráždiť. Na tento účel existuje celý rad detských pracích prostriedkov s obsahom mydla, ale bez enzýmov, fosfátov, farbív, bielidiel a optických zosvetľovačov. Vhodnejšie sú tekuté prípravky, pretože sa lepšie rozpúšťajú a po vypláchaní ostávajú na bielizni len v minimálnom množstve.

Prípadné škvrny sa dajú odstrániť špeciálnym baby mydlom na škvrny. Bielizeň sa môže zjemniť vhodnou baby avivážou a určite ju treba žehliť. Všetku bez rozdielu!

Reč chemikov

Detská kozmetika by mala byť nielen voňavá, ale v prvom rade bezpečná a čistá. Na Slovensku tieto kritériá spĺňa napríklad kozmetika značky BUPI, ktorá je nielenže cenovo dostupná a vyrástlo na nej už niekoľko generácií detí, ale v porovnaní s inými značkami, ktoré majú niekedy masívnejšiu reklamu, má skutočne prírodné zloženie.

Nie každá mama však vyštudovala chemicko-technologickú školu a preto sa jej neraz pri čítaní etikiet a zloženia zatočí hlava a namiesto toho, aby sa jej v nej vyjasnilo, čo za výrobok drží v rukách, je zmätená. Pomôcť môže malý a praktický chemický slovník.

www.bupi.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár