Čo sa stane, keď zatrasiete s bábätkom

Anna Veselá 0

Všetky deti plačú, pozná to každý rodič. Vieme, že to je spôsob, ako nám dieťa komunikuje svoje potreby. Inak ako plačom nevie dať najavo, že je hladné, že ho bolí bruško, že mu je príliš teplo alebo trpí iným nepohodlím.

Pixabay

Ako veľmi stresuje plač rodičov

Plaču môže byť naozaj veľa a vtedy len máloktorý rodič ostáva nad vecou. Dá sa povedať, že telo rodiča je zosynchronizované s bábätkom. Tep sa zrýchľuje, zvyšuje sa tlak, dlane sa začínajú potiť, a za všetkým je nutkavá potreba upokojiť bábätko.

Dnešným rodičom však chýba skúsenosť, ako s bábätkami zaobchádzať a ako ich utíšiť. Ak sa opakujú záchvaty plaču deň čo deň, z týždňa na týždeň, či ak toto plačlivé obdobie trvá mesiace, vtedy začnú pochybovať o svojich rodičovských kompetenciách a schopnostiach.

V kombinácii s vyčerpanosťou a absenciou spánku môže prichádzať k depresívnym epizódam. V rodičovi rastie presvedčenie, že nezvláda svoju rolu, že si nevie poradiť, že sa nedokáže postarať o dieťa, že ho dieťa nemá rado, že plače naschvál, že s ním manipuluje.

Moment, keď sa prestane rodič ovládať

Keď dieťa nezastaviteľne plače, frustrovaný a vystresovaný rodič môže stratiť sebakontrolu a v afekte s dieťaťom zatrasie.

Mozog človeka, ktorý dlhodobo trpí spánkovou depriváciou, funguje ako mozog človeka pod vplyvom alkoholu. Nie je úplne pri zmysloch, neuvedomuje si dôsledky svojho konania, ktoré nedokáže ovládať. Nanešťastie, keď bábätko konečne prestane plakať a rodič príde k sebe, už je obyčajne neskoro.  

Čo sa deje pri trasení s bábätkom

Pri násilnom trasení sa hlava bábätka, ktorú za normálnych okolností musíme podopierať, lebo je ťažká a bábätko ju nevie udržať, sa zrazu nekontrolovane pohybuje dopredu, dozadu, či doľava a doprava, pričom mozog silno udiera o lebku, čím dochádza k prasknutiu krvných ciev a poškodeniu mozgového tkaniva.

Platí, že čím silnejšie sa s dieťaťom trasie, tým horšie môže byť poškodenie. Rovnako tak, ak nejde o jednorazový skrat, ale opakované trasenie dieťaťom.

Treba samozrejme rozlišovať násilné trasenie od toho, keď v rámci hry s bábätkom poskakujeme na kolenách, dvíhame ho do vzduchu, a pod., v týchto prípadoch sa hlava myká len veľmi málo a je v rovine s telom, na rozdiel od zatrasenia.

Prečítajte si aj: Syndróm traseného dieťaťa – shaken baby syndrome

Syndróm traseného dieťaťa – ako sa mu vyvarovať

Trasenie dieťaťa môže mať rôzne následky, v extrémnych prípadoch, žiaľ, aj smrteľné. Môže viesť k celkovému poškodeniu mozgu alebo ťažkým postihnutiam – k slepote, strate sluchu, zaostávaní v rozvoji, mentálnej retardácii, cerebrálnej paralýze. Odzrkadliť sa môžu na problémoch s rečou, s učením, správaním a pozornosťou.

Dieťa sa po násilnom trasení môže správať zdanlivo normálne a rodič vyhodnotí, že sa nestalo nič, čo by vyžadovalo návštevu pediatra. Letargiu, apatiu, nervozitu, problémy s dojčením, prípadne vracanie, pripisujú „viróze“ alebo kolike.

Ľahšie následky trasenia sa však nemusia objaviť hneď, ale rodiča „dobehnú“ v školskom veku dieťaťa, keď sa začnú prejavovať  poruchy učenia a správania. Dieťa sa nevie samostatne obuť, normálne rozprávať, držať v ruke lyžicu… a to všetko ako následok pár sekundového trasu, ktorým síce na chvíľu ustal plač dieťaťa, ale s doživotnými následkami.

Preto je veľmi dôležité, aby rodičia boli edukovaní, vedomí si toho, čo môžu dieťaťu spôsobiť hoci pri jednom jedinom skratovom konaní. Je potrebné poznať svoje limity a naučiť sa požiadať o pomoc, lebo aby sme sa vedeli postarať o svoje dieťa, musíme sa vedieť postarať o seba a aby sme vedeli ochrániť svoje dieťa, musíme vedieť ochrániť seba.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (27 hlasov, priemerne: 3,78 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár