Staráme saStarostlivosť o babetko

Mama je najlepší liek

 Ľubica Kaiserová   14.05.2017   0

Metóda skin to skin, teda koža na kožu, ktorá využíva priamy kontakt medzi rodičom (matkou či otcom) a dieťaťom ihneď po narodení, resp. ihneď, ako to dovoľuje ich zdravotný stav.

shutterstock

 

Každoročne sa na Slovensku narodí približne 55 000 detí. Až desatina z nich je narodených predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotnosti.

„Štandardné“ tehotenstvo pritom trvá 40 týždňov. Dlhodobé zdravotné následky sa práve u predčasniatok vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených detí a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov.

Klokankovanie

„Klokankovanie“, „Kangaroo care“ či „K – starostlivosť“ je metóda skin to skin, teda koža na kožu, ktorá využíva priamy kontakt medzi rodičom (matkou či otcom) a dieťaťom ihneď po narodení, resp. ihneď, ako to dovoľuje ich zdravotný stav.

Klokankovanie trvá zväčša 2 – 3 hodiny denne, u stabilných detí je ale bez časového obmedzenia. Kangaroo care bola po prvýkrát použitá v 80. rokoch 20. storočia v Bogote v Kolumbii, ako reakcia na vysokú úmrtnosť predčasne narodených detí a zároveň nedostatok inkubátorov.

Vďaka jej výhodám sa znížila mortalita nedonosených detí v spomínanom regióne o polovicu. Dnes je už klokankovanie natoľko známe a úspešné po celom svete, že má aj svoj svetový deň.

Najbližšie ho budeme sláviť už v pondelok 15. mája.

 

Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia malíček a zároveň staničná sestra na JIS predčasne narodených detí má na klokankovanie jasný názor: „Klokankovanie prispieva k zdravému vývoju, ale i duševnej harmónii nielen u predčasne narodených detí, ale aj zdravých novorodencoch, narodených „v termíne“. Kolísanie, priloženie dieťatka na kožu či hladenie sú ideálne spôsoby stimulácie psychomotorického vývoja. Príchod na svet z tela matky je pre dieťatko obrovská zmena. Pre novorodeniatko sú tak bezpečie a pohodlie niečoho známeho mimoriadne dôležité. Matka je prirodzený inkubátor – dieťatko počuje a vníma známy tlkot srdca, cíti vôňu a počúva známy hlas.“

Aj preto Ľubica Kaiserová, spolu so svojimi kolegyňami, každodenne vedie nielen mamičky, ale aj oteckov predčasne narodených detí, k tejto metóde ihneď, ako to zdravotný stav dieťatka či matky dovolí.

Pokračovať v klokankovaní odporúča rodičom aj po ukončení hospitalizácie.

shutterstock

 

Tomáško

Skúsenosť s klokankovaním má aj mamička Iveta Jančoková:

„Keď sa nám narodil Tomáško na konci 6. mesiaca môjho tehotenstva (27 tt.), bol to obrovský šok a vôbec sme na to neboli pripravení. Len sme sedeli vedľa inkubátora a modlili sa, aby všetko dobre dopadlo. Miešali sa vo mne rôzne pocity a trápilo ma, že si nemôžem svoje dieťa vziať do náručia. V deň,keď nám ho sestrička vybrala z inkubátora bol nezabudnuteľný. Konečne sme sa s manželom začali cítiť ako rodičia a odvtedy sme sa každý deň tešili na to, keď si svojho synčeka budeme môcť priložiť na hruď.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised