Nenechávajte svoje dieťa spať v autosedačke

Klára Grafová 0

Bábätká, v závislosti od veku, potrebujú 12 – 16 hodín spánku denne. No samotná dĺžka spánku nie je to jediné určujúce kvalitu spánku, dôležité je aj to, kde dieťa spí.

Dlhodobý spánok v autosedačke,

hojdačke, lehátku, v niečom, kde dieťa napoly sedí, môže viesť k zraneniu, či dokonca úmrtiu dieťatka.

Jeden výskum amerických vedcov sa zameral na posúdenie 47 úmrtí malých detí vo veku do 2 rokov, ktoré zomreli počas pobytu v niektorom zo zariadení, učených na sedenie, či nosenie. 2/3 týchto úmrtí sa týkali autosedačiek, zvyšok boli hojdačky, kolísky, či športové kočiare.

Smutnou príčinou 46 úmrtí bolo udusenie. 52% prípadov bolo spôsobených uškrtením sa na popruhoch zariadenia, kde dieťa spalo.

Odborníci upozorňujú a neustále vyzývajú rodičov malých detí, aby ich nikdy nenechávali bez dozoru – spiace, či bdelé – pokiaľ sú v týchto zariadeniach – sedačkách, hojdačkách.

Spánok malého dieťatka

Nielen dĺžka spánku, ale aj miesto spánku je nesmierne dôležité. Ako najlepšie miesto odborníci uvádzajú rovnú a pevnú podložku – postieľka, či manželská posteľ … A ako najlepšiu polohu na spánok zase uvádzajú polohu na chrbátiku alebo na boku s opierkou chrbta. 

Zaujíma vás, čo hovoria odborníci na to, v akej polohe má spať bábätko?

Autosedačky, hopsadlá, ležadlá sú určené na zábavu alebo krátky pobyt počas bdenia dieťaťa, a nie na plnohodnotný spánok.

Spánok vo vzpriamenej polohe, kedy dieťa ešte neovláda svoju hlavičku a tá môže padnúť dopredu, kedy dieťa neovláda ešte svoj krk, nevie hlavu zodvihnúť a môžu tak ostať dýchacie cesty blokované – takýto spánok je nebezpečný.

Samozrejme, ak ste pri dieťati a sledujete jeho spánok v autosedačke, viete v takejto chvíli zasiahnuť a hlavičku mu napraviť. Nebezpečenstvo problémov sa zvyšuje, ak dieťa necháte spať v sedačke osamote, kým varíte, či platíte účty …

Keď dieťa zaspí v autosedačke

Ak je dieťatko zdravé a v poriadku, môže spať v autosedačke – počas jazdy. Autosedačka je vyrobená tak, aby dieťa chránila a počas jazdy mu umožnila hoci i spať s podopretou hlavou a chrbátikom.

Ak sa však jedná o novorodenca alebo veľmi malé dieťa, nemali by ste ho nechať spať v autosedačke dlhšie než 90 minút bez prestávky. Pozícia, v ktorej sa v autosedačke nachádza, môže ovplyvniť jeho dýchanie.

Odborníci upozorňujú, že autosedačka nie je miesto pre spánok dieťaťa v inom čase, než je jazda. Môže to vyzerať veľmi lákavo, nechať dieťa, ktoré zaspalo počas jazdy, spať v sedačke aj po ukončení cesty a nebudiť ho. No nie je to veľmi bezpečné.

Odporúča sa, aby dieťa, ktoré zaspalo v aute, bolo následne doma jemne preložené do postieľky, či kolísky. Pri prenášaní dieťaťa v sedačke sa treba uistiť, či je dobre pripútané a či sú všetky popruhy bezpečne zaistené.

Veľa rodičov argumentuje, že v autosedačke ich malé dieťatko najlepšie zaspí. OK, áno, väčšina z nás v útlom veku svojich detí zrejme urobila to, že malého nerváka posadila do autosedačky a urobila zo tri kolečká okolo bytoviek, aby sa dieťa upokojilo.

Prípadne sme dieťa v autosedačke uhojdali, len aby zaspalo, keď to inak nešlo. Stále však platí, že toto zariadenie nie je miesto vhodné na spánok, ak tam dieťa spí príliš dlho a bez dozoru.

Pýtate sa, ako dlho je už príliš dlho? Neexistuje také odporúčanie. Záleží od autosedačky, od uhla, v ktorom dieťa sedí/leží, od veku a stupňa vývinu dieťaťa…. Ale rozhodne 2 hodiny je už príliš dlhý čas.

Preto aj keď sa s dieťatkom vyberáte na dlhšiu jazdu autom, mali by ste cca po 1,5 hodine zastaviť, vyvetrať, vybrať dieťa zo sedačky, prebaliť ho, nakŕmiť. A samozrejme, počas jazdy je vhodné dieťa sledovať, či je všetko OK.

S použitím: babycentre.co.uk, parents.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár