Nosenie detí v zime

Gabika Cabanová 0

Nebude mu zima? Ako ho treba obliecť a ako obliecť seba? Čo potrebujem dokúpiť? Postupne sa pokúsime nájsť odpovede na tieto aj ďalšie otázky.

Je možné nosiť dieťa aj v zime?

Samozrejme, že je to možné, niekedy je to dokonca pohodlnejšie ako ísť s kočíkom. Predstavte si napríklad situáciu, keď za noc napadne 30cm snehu, chodníky neodhrnuté a vy sa potrebujete súrne  dostať  s dieťatkom k lekárovi.

S kočíkom je prechod cez snehové záveje doslova nemožný a situáciu komplikujú ešte aj ľadové mantinely nahrnuté po okrajoch ciest.

Ak si bábätko vložíte do šatky či nosiča, zaručene sa spotíte menej ako pri tlačení kočíka.

Ako ochrániť bábätko pred chladom?

Existujú dve základné možnosti ako nosiť deti v zime – pod bundou alebo na bunde. Výber vhodného spôsobu závisí predovšetkým od veku bábätka, vašich preferencií a finančných možností.

Zapnuté pod vlastnou bundou

Najmenšie detičky je vhodné nosiť zapnuté pod svojou bundou. Nemusíte riešiť žiadne špeciálne zateplenie, jednoducho oblečiete bábätko ako na doma a pridáte len čiapočku.Dieťa potom vložíte do šatky alebo nosiča a zapnete ho pod zimnú vetrovku. 

Na tento účel sa dá využiť akákoľvek zimná bunda, stačí ak bude o 2 čísla väčšia.

Alebo nosičské bundy

Samozrejme na trhu sú aj špeciálne nosičské bundy a kabáty, ktoré umožňujú nosenie dieťatka vpredu aj na chrbte. Predný (alebo aj zadný)  diel je možné rozšíriť vsadkou a vytvoriť tak vo vnútri priestor pre bábätko.

Nosičské bundy a kabáty sú veľmi pohodlné na použitie a majú množstvo užitočných doplnkov prispôsobených na nosenie detí. Ak budete nosiť dieťatko pod svojou bundou, nezabudnite na šál alebo nákrčník pre seba aby vám nebola zima na dekolt.

 

Zateplovacie kapsy

Namiesto špeciálnej bundy je možné použiť  zatepľovacie kapsy, ktoré spĺňajú funkciu fusaku. Tieto kapsy sa pripevňujú popruhmi na telo nosiča pod obyčajnú zimnú vetrovku, ktorá zostáva rozopnutá. Väčšinou mávajú aj nepremokavú úpravu a je možné ich použiť aj ako plášť do dažďa.

Dieťatko do kapsy opäť netreba veľmi obliekať, stačí vhodne zatepliť nožičky a hlavičku. Na zateplenie nožičiek sa veľmi osvedčili návleky z merino vlny, softshellu alebo iných funkčných materiálov. Rovnako na hlavičku je možné namiesto klasickej čiapky obliecť dieťatku vlnenú kuklu, ktorá zároveň nahradí aj šálik. 

 

A čo s chodiacim dieťaťom?

Ak už máte doma malého chodca, bude pre vás možno praktickejšie nosiť dieťa na svojej bunde. V tom prípade obliekate dieťa rovnako ako seba.

Pri výbere zimného oblečenia na nosenie je dôležité, aby bolo dostatočne široké a nohavice aby boli aspoň o jedno číslo väčšie. Zimné kombinézy a otepľovačky sú totiž veľmi neelastické a pokiaľ sú aj úzke tak v nich nie je možné dosiahnuť dobrú polohu dieťaťa v nosiči.

Myslite aj na to, že pri nosení sa nohavice zvyknú vyhŕňať  a preto je potrebné nožičky dodatočne zatepliť napríklad vlnenými návlekmi. Aby vás chodiace dieťatko nezašpinilo zablatenými topánočkami, môžete ich počas nosenia schovať napríklad do igelitových návlekov.

Ako obliecť seba?

Keďže nosenie dieťaťa je fyzicky náročnejšie ako bežná chôdza, obliekajte sa ako na šport. Je lepšie mať na sebe viac tenších vrstiev ako jednu hrubú. Uprednostnite prírodné materiály.

Vhodné je aj funkčné spodné prádlo, ktoré odvádza pot ďalej od tela. Samozrejmosťou je šál alebo iné prekrytie krku a dekoltu. Na účely nosenia detí sa vyrábajú aj špeciálne dvojšály s dvoma otvormi na hlavu pre matku aj dieťa. 

 

Aký je vhodný nosič na zimu?

V zime môžete nosiť v rovnakej pomôcke ako po celý zvyšok roka. Pokiaľ budete nosiť dieťatko pod svojim oblečením, je výhodnejšie umiestniť ho do babyšatky. Naopak, pokiaľ nosíte na svojej bunde, šatka by sa vám pri viazaní mohla veľmi šmýkať a vtedy je vhodnejší ergonomický nosič. 

Ako predísť pádu s bábätkom?

V prvom rade je pri nosení v zime potrebná opatrnosť a nepreceňovanie svojich možností. Avšak  sneh ani ľad nemusí byť pri nosení problém. Stačí si zaobstarať za pár eur protišmykové návleky na topánky s hrotmi a môžete vyraziť aj do poľadovice. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár