S nosením má reálne veľa rodičov pozitívnu skúsenosť, nakoľko im uľahčilo život, naučilo ich rozumieť vlastnému dieťatku, vyriešilo napr. problémy s refluxom …
Mnohí by to radi skúsili, ale nevedia presne, ako na to, boja sa investovať peniaze do šatky alebo iného nosiča, ktorý nemusí byť lacný a nevedia, či ich dieťa bude „nosivé“ alebo nie.
Šatka – asi najstarší prostriedok na nosenie
Veľa rodičov uprednostňuje na nosenie šatku, ktorá je asi najstarším a najuniverzálnejším prostriedkom na nosenie.
Variácie rôznych spôsobov uviazania sú takmer nekonečné, každý si vie nájsť to najpohodlnejšie riešenie. Pre iných znamená naopak veľa starostí, že šatku treba vždy nanovo uviazať, naštudovanie rôznych spôsobov viazania sa im zdá byť dlhým a komplikovaným procesom.
Ako to s tými šatkami je, na čo si dať pozor pri kúpe, či pri samotnom nosení, sme sa spýtali maminy Evy, ktorá má sama bohaté skúsenosti s nosením vlastných detí v rôznych nosičoch, ale aj ako poradkyňa nosenia.
Akú sú podľa teba výhody nosenia?
Vidím tri najvýznamnejšie výhody:
- Spokojné dieťa, kontrola nad jeho potrebami a ich skoré uspokojovanie (niekedy to môže vyzerať aj tak, že matka dieťatko vôbec nezažije veľmi plakať, je schopná odlíšiť, čo dieťa potrebuje skôr, ako je samo zúfalé – napr. dojčenie alebo vylučovanie).
- Dve voľné ruky, zaradenie bábätka do normálneho života rodiny, žiadne architektonické bariéry, možnosť vybehnúť do prírody aj bez asfaltky, varenie, jedenie, vysávanie – všetko okrem skúšania oblečenia v obchode, sprchovania a plávania sa dá robiť s dieťatkom v šatke.
- Úžasné uspávadlo (u nás ako posledná inštancia ešte po dojčení, ak sa dieťa nevedelo uložiť, tak v šatke na 100% zaspalo aj uprostred davu na kúpalisku).
Je podľa teba nejaký významný rozdiel v šatke, ktorá stoji 40 a ktorá 80 EUR? Na čo by si mamy, ktoré kúpu šatky zvažujú, upozornila?
Šatky sú rozdielne od rôznych výrobcov, zatiaľ to vyzerá aj tak, že tie drahšie sú lepšie.
To, v čom sú lepšie, je priečna pružnosť šatky v oboch smeroch. Keď šatku chytím po diagonále a potiahnem, mala by pružiť, tak aj po druhej diagonále. Čím lepšie pruží, tým je šatka prispôsobivejšia a lepšie sadne úväz na dieťatko po dotiahnutí.
Niektoré šatky, ktoré sú ušité z bežnej metráže, nemajú žiadnu priečnu pružnosť, alebo len v jednom smere, nedajú sa dobre dotiahnuť a môžu napr. zle podporiť hlavičku, odstávať a pod. Zle sa doťahujú a zle sa v nich aj nosí. To bývajú tie lacnejšie.
Okrem toho veľmi lacné šatky, napr. elastické, bývajú obvykle z nízko gramážového bavlneného jerseya a ich nosiaci komfort končí niekde pri 6 kilách dieťaťa, pričom sa musia vždy použiť 3 vrstvy šatky na dobré uviazanie.
Niektoré úväzy, napr. tie kolískové sa v nich buď nedajú vôbec urobiť alebo je ťažké dosiahnuť dobrú polohu a utiahnutie, aby sa dieťa neposúvalo v úväze tam, kam nechceme.
Aj keď ja zastávam názor, že nosiť sa dá v kadečom, vždy by som dbala aspoň na tu šikmú pružnosť v oboch smeroch.
Je možné v šatke nosiť dieťatko od narodenia? Využívajú to maminy?
V šatke je najlepšie nosiť, kým je dieťa malé a ľahké, pokojne od narodenia. Zahraniční ortopédi nemajú problém ani s polohou na zvislo, ani s tou kolískovou.
Na zvislo dbáme na to, aby malo dieťatko podsadenú ritku, kolienka vyššie ako zadoček a chrbticu podporenú po celej dĺžke šatkou v jednej osi s nosiacim.
V kolíske je tiež potrebné, aby dieťatko malo chrbticu v jednej línii a neprehýbalo sa na rôzne strany.
Pri nosení platia základné zásady – vidíme vždy voľný noštek, po uviazaní nemáme potrebu dieťa pridŕžať rukami a pri kolíske sme si istí, že dieťa nemá príliš pritiahnutú bradu k hrudníku, zmestia sa tam aspoň dva dospelácke prsty.
Keď sa pozrieme na primáty, nosia sa zvyčajne na zvislo, v niektorých kultúrach sú deti nosené od začiatku a veľmi dlhú dobu, ich chrbtice sú OK. Je fajn vedieť, že aj tzv. kangoroo mother care v rámci adaptácie nedonoseniatok sa deje na zvislo.
Prečítajte si aj: Nenoste dieťa v smere jazdy
V kolíske je jediné obmedzenie, že tak nenosíme deti, ktoré nemajú primerane veku vyvinuté bedrové kĺbiky – ak nám lekár po ultrazvuku káže viazať naširoko, potom dieťa nosíme na zvislo s podsadenou ritkou, vtedy ma kĺbiky presne na správnom mieste, aby sa mohli dobre vyvíjať.
Aké sú najčastejšie otázky, ktoré k noseniu či šatkovaniu dostávaš?
Či si dieťa nepoškodí chrbticu:
Ortopédi odpovedajú, že chrbtica sa vyvíja nie tým, či je dieťa nosené alebo nenosené, ale tým, akými štádiami vývoja prechádza – držanie hlavičky, pasenie koníkov, vzpieranie sa na rukách, plazenie, stavanie sa na štyri, lozenie, stavanie sa a chôdza – toto určuje dobrý vývin.
Ako dlho sa dieťa môže nosiť:
keďže napr. v takom Ekvádore nepoužívajú kočíky, tak neobmedzene – dieťa nám obvykle napovie, kedy chce ísť von a kedy chce byť nosené. Ak máme dieťatko, ktoré inak ako na rukách nebude spokojné – potom pre prežitie oboch mamy aj dieťaťa je najlepšie nosiť toľko, aby mohlo byť spokojné.
Ak dieťaťu stačí menej a je rado aj na podložke hrajúc sa – tak sa tomu môžeme prispôsobiť. Obmedzenie v hodinách je celkom zbytočný údaj a podľa mojich informácii nemá oporu v žiadnej štúdii – lekári, ktorí si trúfnu to časovo obmedzovať zvyčajne len tak strieľajú z brucha a nemajú to veľmi čím podložiť.
Dokedy sa dieťa bude nosiť:
Potreba nosiť sa a byť pri mame sa vekom mení , najsilnejšia je, keď je dieťa najľahšie (to je tak dobre zariadené…) a keď začne dieťa objavovať svet a presúvať sa z miesta na miesto, pomaly sa potreba znižuje a keď sa naplní, úplne odznie – prípadne nosenie ostane iba ako pohotovostná verzia, keď už dieťatko na prechádzke či túre nevládze.
Ako správne nastaviť šatku pre dieťatko som sa baby perfektne naučila cez net od laktačnej poradkyne Janky v online kurze. Prikladám link – chattyclass.sk/listing/N3EYAmpYD9/ako-spravne-nastavit-nosic-a-satku?service=532 zvažovala som dlhšie nosič či šatku čo je lepšie a ako to prípadne viazať a tak a potom som si pustila túto polhodinku a šatkujeme hladko (: