Oblačno a pod mrakom – najhoršie pre detskú kožu. Prečo si myslíme opak?

Anna Veselá 0

Je to taký paradox. Keď slnko doslova pečie, sme viac úzkostlivejší, aby sme nezabudli chrániť pokožku pred spálením. Ale ak je pod mrakom, slnka sa zrazu toľko nebojíme. Veď sa nespálime. No čo ak je to jeden z najväčších omylov? Viete, že aj keď je oblačno, UV index môže byť vysoký? Keď je oblačno, môže to byť to najhoršie počasie pre detskú pokožku.

TikTok

Riziká pre bábätká, o ktorých treba vedieť

Kedy ísť von? Je bezpečné byť na slniečku? Túto dilemu riešime, ešte len prídeme domov z pôrodnice. Slnečné lúče sú pritom pre naše zdravie dôležité. Nielen kvôli vitamínu D. Novorodencom pomáha slnko vysporiadať sa so žltačkou. No zároveň treba povedať aj to, že koža malého bábätka obsahuje len málo melanínu, teda kožného farbiva, ktoré poskytuje koži ochranu pred slnkom.

Prečítajte si aj:

Čím menšie sú detičky, tým náchylnejšie sú na spálenie pokožky počas pobytu na slnku. Kým dovŕšia pol roka by sme ich ani nemali natierať žiadnym opaľovacím krémom, pretože pokožka malých bábätiek je naozaj krehká a tenká. To, čo im natrieme na kožu, doslova akoby sme im dali zjesť.

Preto sa odporúča vybrať sa na prechádzky skoro ráno a otočiť to domov do desiatej a potom znovu vyštartovať von až po 16.-tej poobede. Takisto je dobré, ak máte kočík, používať ochranu proti slnku, ako je napríklad strieška alebo slnečník. Maminy zvyknú byť kritizované, ak tienia slnečným lúčom napríklad plienkou na kočíku, pretože ak ho takto zakryjeme a vzduch v ňom nemôže cirkulovať, robíme si z kočíka termosku.

Nebezpečné oblačné dni

Je toľko toho, na čo treba myslieť! Nečudo, že keď konečne príde v lete deň pod mrakom, doslova si vydýchneme. Cítime sa akosi odľahčene, pretože nemusíme natierať, rozmýšľať, ako naplánovať prechádzku, môžeme odložiť odporúčané časy bokom a kočíkovať aj na pravé poludnie, veď dnes ani poriadne nesvieti slnko!

Na nebezpečenstvo takýchto myšlienkových pochodov upozorňuje stránka “tiny hearts education” na TikToku. To, že je oblačno, neznamená, že slnečné lúče majú pauzu a dnes dajú našej pokožke svätý pokoj. V skutočnosti sú práve toto tie najviac rizikové dni, ktoré od nás vyžadujú, aby sme sa chránili.

Sledujte UV index

Odborníčka hovorí, aby sme sledovali vždy UV index. Aj počas oblačných dní a teplote “len” 18 stupňov môže mať hodnotu 7, čo je vysoká hodnota. Pre takýto index platí, že v poludňajších hodinách (10-15 LSEČ) treba vyhľadať tieň, vonku sa treba chrániť odevom, pokrývkou hlavy, ochranným krémom a okuliarmi.

Bezpečný pre dieťa je pobyt na slnku vtedy, keď je UV index menej ako 3.

Hodnoty UV Index-u a ochrana pred slnkom

UVI 0 – 2
nízky
pobyt vo vonkajšom prostredí bez ochranných prostriedkov je bezpečný 
UVI 3 – 5
stredný
v poludňajších hodinách (10-15 LSEČ) treba vyhľadať tieň, vonku sa treba chrániť odevom, pokrývkou hlavy, ochranným krémom a okuliarmi
UVI 6 – 7
vysoký
v poludňajších hodinách (10-15 LSEČ) treba vyhľadať tieň, vonku sa treba chrániť odevom, pokrývkou hlavy, ochranným krémom a okuliarmi
UVI 8+
veľmi vysoký
treba sa vyhnúť pobytu vonku v poludňajších hodinách (10-15 LSEČ), uistiť sa, či tieň poskytuje dostatočnú ochranu pred slnečným žiarením,  ochrana odevom, pokrývkou hlavy, ochranným krémom a okuliarmi je nutnosťou
zdroj: SHMÚ

Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár