Pediater rodičom: týchto 6 vecí radšej nerobte

Anna Veselá 0

Častokrát prebehnú poradne u pediatra prirýchlo, v strese. Nie vždy je čas a priestor opýtať sa všetko, čo rodičov trápi alebo možno len nechcú zbytočne „otravovať.“

Potom sa dopustia chýb, ktoré by si mohli radšej odpustiť.

Shutterstock

Pediater Bill Bush z detskej nemocnice v Michigane dáva do pozornosti rodičom tieto poznatky zo svojej praxe a radí, ktoré veci nie je múdre robiť.

Negooglite diagnózy na internete

Keď majú rodičia paniku kvôli nejakému príznaku choroby u dieťaťa, prvé, na čo sa obyčajne obrátia, je Google. Hoci existuje mnoho odborných webstránok a rád od špecialistov, nie je možné takýmto spôsobom stanoviť diagnózu.

„Rodičia často uveria, že ich dieťa má chorobu X, Y alebo Z, ktorú stanovia len na základe toho, čo si nájdu na internete. Namiesto googlenia sa spojte so svojim lekárom,“ odporúča dr. Bush.

Nemajte antibiotiká za jedinú možnosť liečby

Je prirodzené, že chceme, aby naše deti čím skôr vyzdraveli, ale antibiotiká nie sú vždy riešením. „Sú prípady, keď je absolútne primerané podať antibiotiká, a to pri bakteriálnej infekcii, no pre väčšinu pacientov by nemali byť prvou možnosťou liečby,“ hovorí dr. Bush.

„Pri kašli a prechladnutí antibiotiká nie sú potrebné, chce to len čas a oddych, aby dieťa vyzdravelo, postačia aj prírodné prostriedky, ako čaje, ovocie a podobne.“ Okrem toho, pričastá konzumácia antibiotík muž viesť k ich rezistencii, nemusia účinkovať v boji proti baktériám.

Nenechajte deti napospas elektronike

Elektronické „hračky“ sú dnes bežnou súčasťou nášho života, ťažko si ich odriecť. Deti trávia veľa času pred telkou, na mobiloch, tabletoch, je nemožné deti od elektroniky celkom odpojiť.

Dr. Bush však radí rodičom, aby im každý deň vyhradili čas na hru vonku, aj čas na interakciu „z očí do očí.“ Namiesto pozerania telky alebo hrania počítačovej hry si naplánujte spoločné aktivity.

Keď prechladne, nehľadajte vinu v tom, že bolo vonku

To je jeden z mýtov, ktoré nikdy nezmiznú. Vaše dieťa neprechladne kvôli tomu, že šlo minútu k autu bez vetrovky. Na vine sú vírusy a baktérie, ktoré sú všade okolo nás. Deti všetko chytajú a špinavými rukami sa dotýkajú nosa, úst a očí a choroba je na svete.

Nepoužívajte vatové tyčinky do uší

Mnoho rodičov si myslí, že tyčinky sú najlepšie na hygienu uší, ale v skutočnosti s nimi len zatláčajú maz hlbšie do uší.

„Deti niekedy bolia uši alebo horšie počujú, a to kvôli vatovým tyčinkám, vďaka ktorým majú maz hlboko zatlačený do uší,“ tvrdí dr. Bush.

Namiesto tyčiniek to nechajte vyriešiť “bezbolestne” – za pomoci vody počas kúpeľa, vlhkosť pomáha, aby maz vyšiel von z ušiek prirodzene.

Prečítajte si aj: Je vyberanie ušného mazu bezpečné?

Nechytajte paniku, keď dostanú teplotu

Zvýšená teplota mnohým rodičom urobí vrásky, ale sama o sebe nie je nebezpečná, všímať si treba ďalšie príznaky, ako napríklad soplík alebo kašeľ alebo bolesť určitej časti tela, ktoré viac napovedia lekárovi, aby mohol rozhodnúť o diagnóze a liečení. Prípady, kedy je zvýšená teplota alarmujúcim signálom, sú zriedkavé.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár