Stretli ste sa i vy u svojho bábätka s červenými ploškami na zadočku, či vyrážkami ako po popŕhlení? Najmä mamičky, ktoré majú svoje prvé bábätko, sa často ocitnú v situácii, kedy nevedia posúdiť, či je to alergia na plienky, či zaparenina pokožky.
V hlave tak víria otázky. Čo to spôsobuje? Ako sa podobným problémom s pokožkou vyvarovať? Mám navštíviť lekára?
Čo spôsobuje alergiu na plienky? Detská pokožka je menej schopná odolávať senzibilizujúcim účinkom látok a materiálov nachádzajúcich sa v plienkach, práškoch na pranie, detskej kozmetike. Pokožka je namáhaná, dráždená. Aj samotné prostredie detskej plienky je pre dieťa iritujúce prostredie, pretože príroda nepripravila pokožku na vlhké a teplé prostredie pod plienkami. Koža je v neustálom kontakte s močom a stolicou. Zlúčeniny moču macerujú pokožku a v stolici sa zasa nachádzajú tráviace enzýmy a baktérie. Podráždenie pokožky je príčinou skutočných ťažkostí a nepohodlia bábätka.
Aké sú príznaky zaparenín? Je to podráždenie , sčervenanie , svrbenie, opuch niekedy i pľuzgieriky a mokvavé plochy – plač dieťaťa, niekedy i nechutenstvo.
Aké sú preventívne opatrenia zaparenín? Najdôležitejšie je, aby pokožka v oblasti plienok bola vždy čistá a suchá. Na umývanie zadočka používajte čistú mäkkú vodu. Vyhnite sa parfumovaným detským obrúskom a čistiacim prostriedkom na pokožku, pretože môžu obsahovať silné chemikálie, ktoré nie sú vhodné na citlivú pokožku dieťaťa. Pre každodennú prevenciu a ošetrenie detskej pokožky sa odporúča vyberať taký prípravok, ktorý má klinicky overený účinok, a je priamo určený na ošetrenie dojčiat a malých detí a nemá spôsobovať alergické reakcie .
Kvalitná masť napr. Bepanthen, udržiava optimálnu hladinu vlhkosti pokožky a tým chráni proti vzniku zaparenín. Základom starostlivosti o zadoček je teda správna hygiena, časté prebaľovanie a používanie kvalitných plienok a kvalitných ochranných mastí, ktoré vytvárajú vrstvu proti dráždidlám pokožky. Ochranná masť Bepanthen pokožku pred podráždením nielen chráni, ale taktiež sa o ňu stará – pomáha ju regenerovať a udržovať plne funkčnú a zdravú.
Kedy mám navštíviť lekára? Ak budete dodržiavať hore uvedené pravidlá a napriek tomu nepríde k ústupu vyrážok do 2 – 3 dní, potom navštívte svojho detského lekára.
Loading...