SIDS – keď dieťatko zomrie v spánku

Mária Kopčíková 6

Syndróm náhleho úmrtia v detstve (SIDS) je definovaný ako smrť, ktorá je náhla a neočakávaná, vzhľadom na predchádzajúci stav dieťatka.

Sudden Infant Death Syndrome (SIDS)

V definíciách sa uvádza, že sa viaže špecificky na prvý rok života dieťaťa a najväčší počet takýchto úmrtí sa objavuje medzi 2. – 4. mesiacom, málokedy v prvom mesiaci života dieťaťa.

Pri úmrtí dieťatka je podozrenie na SIDS, pokiaľ sa jedná o dieťa dovtedy zdravé, obvykle mladšie než 6. mesiacov, ktoré bolo nájdené bez známok života v spánku. Dieťa sa pred spánkom správalo normálne, normálne jedlo. Obvykle sa začne s kardiopulmonárnou resuscitáciou, no bez úspechu.

O SIDS sa medzi rodičmi veľa hovorí a takmer každý budúci rodič sa tohto fenoménu obáva. Čo je úplne normálne a pochopiteľné. Reálne čísla hovoria o nízkom počte detí, ktorých sa daný problém týka. Vo Veľkej Británii je to asi 300 prípadov ročne, v Japonsku cca 0,09 % na 1000 detí, na Novom Zélande 0,8 / 1000 detí). Na Slovensku epidemiologické výskumy z posledných rokov udávajú výskyt SIDS porovnateľný s vyspelými krajinami, 0,2 až 0,6 promile.

SIDS sa častejšie objavuje u chlapcov, u detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou (až 5x častejšie), častejšie sa objaví v zimných mesiacoch. Najtypickejší čas, kedy sa tento syndróm prejaví, je skoré ráno.

Príčina SIDS – stále neznáma

O príčinách SIDS sa veľa hovorí, rodičia sa snažia odstrániť všetky aspoň trochu reálne, i tie domnelé dôvody, ktoré by akokoľvek mohli ohroziť ich dieťatko. Ťažko povedať, čo sa ako prevencia reálne urobiť dá a čo už je v rukách niekoho iného.

Skutočná príčina SIDS ostáva stále neznáma. Odborníci sa zhodujú na tom, že SIDS je výsledkom viacerých, navzájom na seba pôsobiacich faktorov. Tu sú niektoré hypotézy:

Vývin dieťaťa a SIDS

Najfrekventovanejšia teória hovorí o tom, že SIDS môže odrážať oneskorenie alebo abnormality vo vývoji nervových buniek, ktoré sú zodpovedné za správnu srdečnú činnosť a normálne fungovanie pľúc. Abnormálny či oneskorený vývin týchto buniek môže negatívne ovplyvňovať schopnosť prenášať nervové vzruchy a tým pádom schopnosť dieťaťa prebudiť sa zo spánku v prípade ohrozenia.

Napr. dieťa, ktoré spí na brušku, sa môže v spánku otočiť tak, že nos i ústa sú upchaté, nepriechodné, dieťa nemôže dýchať. To spôsobí zmenu hladiny kyslíka a oxidu uhličitého v krvi dieťaťa. Za normálnych okolností by takáto zmena spôsobila prenos nervových vzruchov, ktoré by viedli k tomu, že sa dieťa otočí tak, aby znova mohlo dýchať.

Nedostatočná cirkulácia vzduchu

Okolo nosa a úst dieťaťa. Ak dieťa leží na brušku, prúdenie vzduchu okolo jeho úst môže byť narušené. To môže spôsobiť, že dieťa vdychuje späť oxid uhličitý, ktorý práve vydýchlo. Túto nedostatočnú cirkuláciu môžu spôsobiť aj veľmi jemné materiály posteľného prádla (dieťa sa do nich ľahko zamotá) alebo hračky (najčastejšie plyšové, ktoré si dieťa pritlačí k tvári, ak ich má s postieľke).

Hypertermia ako príčina SIDS

Nnadmerné obliekanie a prikrývanie dieťaťa, zvyšovanie okolitej teploty a izbovej teploty môže viesť k zrýchleniu metabolizmu u detí a strate kontroly nad dýchaním.

Chronická hypoxia

Takmer v 2/3 prípadov boli popísané zmeny buniek v štruktúrach mozgu, ako aj sledované biochemické parametre, ktoré potvrdzujú prítomnosť ľahkej chronickej – hypoxie (nedostatku kyslíka).

Apnoe

Je to prestávka v dýchaní, ktorá je pomerne bežná aj u dospelej populácie počas spánku. U niektorých detí, najmä nezrelých novorodencov, sa apnoické pauzy predlžujú (nad 20 sekúnd). Tieto apnoické pauzy môžu byť spôsobené nedostatočnou činnosť dýchacieho centra v mozgu a dávajú sa do súvisu s nezrelosťou CNS. U niektoré detí s apnoickými pauzami môže byť nápomocný monitor dychu. Lekári však upozorňujú, že samotný monitor nie je prevenciou SIDS.

Poruchy kardiorespiračnej činnosti

Ďalšou je hypotéza o srdečnom zlyhaní, ktoré by mala spôsobovať ventrikulárna fibrilácia (srdcových komôr). Fibrilácia komôr je stav, pri ktorom sú kontrakcie svalu srdcových komôr nekoordinované, čím sa viac chvejú, než riadne sťahujú.

Infekcia ako spúšťač SIDS

Táto hypotéza vychádza z predpokladu, že baktérie, ktoré nastupujú ako sekundárna infekcia po vírusovej infekcii v dýchacom trakte, tvoria toxíny, ktoré môžu byť príčinou SIDS. Vedci dokázali, že za istých okolností vzájomné pôsobenie týchto toxínov s tzv. enterobaktériami (baktérie, ktoré máme aj za bežných okolností v našom tele), môže mať smrteľné účinky.

Pričom napr. nikotín zvyšuje vzájomné pôsobenie týchto dvoch zložiek. Deti rodičov – fajčiarov sú tak vo väčšom ohrození.

Gastroezofageálny reflux 

MUDr. Jura vo svojej práci uvádza, že spojenie SIDS a GER je pomerne kontroverzné. Je ale pravdou, že deti s výrazným refluxom majú väčšie riziko respiračných komplikácií.

Pronačná poloha v spánku a SIDS

Poloha na brušku. Z rôznych štúdií vyšla táto poloha pre spánok dieťaťa ako najrizikovejšia. Oproti polohe na chrbátiku boli v tejto polohe zaznamenané zvýšená srdcová frekvencia a zvýšená teplota, čo svedčí o zhoršenej schopnosti udržať metabolickú a dýchaciu rovnováhu.

Pomenovali sme možné príčiny vzniku SIDS. Viac info nájdete v článkoch Rizikové faktory SIDS a Možnosťou prevencie SIDS.

Spracované s použitím: pediatriepropraxi.cz, jfmed.uniba.sk, medicinenet.com, patient.co.uk, kidshealth.org.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Pokiaľ je na brušku chvíľu tak musíte byť pri ňom.

    Čo sa týka spania aj ked nekojíte je dobré mať ho pri sebe niekedy.aj častejšie ako vladzete.Vy cítite čo potrebuje.

    Keď ho mate pri sebe a je vam fajn- tak je spokojné. vyvíja sa.

    Ale podľa toho aké máte možnosti.

  2. Ahoj,

    ja nesuhlasim, mas k tomuto vsetkemu nejake relevantne studie, alebo je to urban legend?

    Lebo ja naopak verim, ze matka, ktora dojci a je s dietatom v jednej posteli je pre dieta najlepsi monitor dychu.

    Viz studie:

    https://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/breastfeeding-co-sleeping-and-sudden-unexpected-deaths-infancy

    Nespat spolocne v posteli sa odporuca zenám, ktore krmia umelou vyzivou, neplati pre dojcene deti. Prolaktin ma svoju funkciu aj v ochrane dietata.

  3. Jeden z hlavnych faktorov, nespat v spolocnej posteli s dietatom ste nespomenuli. Dieta ma spat vo vlastnej postielke v izbe s mamou. Dalej nezakryvat od ramienok hore, nechat hlavicku bez pokryvky, dat do polohy na chrbate a ulozit na spanok aby sa slapy dietata takmer dotykali dolnej hlavy postele. SIDS je suhrnom viacerych faktorov a za vacsinu z nich je zodpovedny rodic.

    1. Ahoj,
      ako je v članku uvedene – SIDS je viacfaktorovy syndrom a jeho pricina nie je stale znama.
      Ja v nom popisujem priciny – samotne spanie v posteli nie je v literature uvadzane ako pricina, ale ako mozny rizikovy faktor.
      O rizikovych faktoroch bude dalsi clanok.
      Spanie v posteli je brany ako rizikovy faktor len s ohladom na mozne prehriatie dietata a moznu nedostatocnu cirkuláciu vzduchu okolo dýchacích ciest dietata. Rozhodne to nie je príčina SIDS.
      Súhlasim s Justin, ze je ine riesit dijčené a nedojcené dieta. Ak je dieta dojcené, ani ono, ani jeho matka neupadaju do prílis hlbokého spánku, samotné dojcenie je povazované za prevenciu SIDS.

Pridaj komentár