Ako deťom nespáliť pokožku

Andrea Biela 0

Na čo si majú dať v letnom období pozor rodičia najmenších detí, aby dieťatku a sebe nevyrobili zbytočné problémy? Ako deťom nespáliť pokožku pri pobyte vonku? Nechodiť s bábätkom na slniečko ani omylom? Aké pravidlá platia pre novorodencov, polročné bábätká a staršie deti?

Shutterstock

Nechodiť von s bábätkom, aby sa nespálilo?

Úplne chrániť dieťa pred slnkom je omyl. Deti slnečné lúče potrebujú, pretože majú veľa pozitívnych vplyvov. Potrebné sú však určité podmienky. A tie musia ustriehnuť rodičia. Tí sú však často zmätení a nevedia, čo vlastne je tá správna cesta pri opaľovaní malých detí, či pri ich pobyte na slnku.

Je však rozdiel, či máte doma novorodenca, malé bábätko alebo staršie dieťa. Koľko môžu byť detičky na slniečku podľa veku, aby sme neriskovali a zároveň im dopriali dosť vitamínu D?

Novorodenec a pobyt na slnku

Asi 10 dní po narodení môžete začať s „opaľovaním“ dieťatka, teda s jeho pobytom na slniečku. V lete môžete ísť s dieťaťom von, na balkón či terasu. V zime môžete dieťatko vystaviť slniečku spoza okna. Slnečné lúče pomáhajú novorodencovi vysporiadať sa so žltačkou. Na slniečko (nie priame) dávate dieťatko na 10 – 20 minút.

Bábätká do 6 mesiacov a pobyt na slnku

Deti, ktoré ešte nemajú pol roka, by rodičia nemali vystavovať priamemu slnku. Ich pokožka je príliš citlivá na to, aby sme na ňu používali ochranné krémy.

Detská koža má málo melanínu – kožného farbiva, ktoré zároveň poskytuje koži ochranu pred slnkom. Preto sú malé bábätká náchylnejšie na poškodenie kože po slnečnom kúpeli.

Shutterstock

Ochrana proti spáleniu pokožky u malých bábätiek:

Na prechádzky choďte pred 10:00 a po 16:00 a ak používate kočiar, tak by mal mať ochranu proti slnku (striešku, slnečník).

Používajte ľahké oblečenie, ktoré dieťatku zakrýva aj ramená a nožičky.

Dieťatku dajte klobúčik so širokou strieškou, ktorý chráni tvár, krk aj uši dieťaťa. Ak ho budete dieťatku dávať počas prvých mesiacov, jednoduchšie si naň zvykne.

V aute používajte tienidlá na okná, aby ste zabránili prenikaniu priameho slnečného žiarenia.

Detičky vo veku 6 – 12 mesiacov

V tomto veku je už možné použiť ochranné krémy proti slnku. Odborníci odporúčajú používať krémy s „priemerným“ ochranným faktorom SPF 15 na plochy tela, ktoré dieťa nemá chránené oblečením, napr. na ruky.

Shutterstock

Ochrana proti spáleniu pokožky u ročných detí:

Ochranný krém musíme na dieťa natrieť aspoň 30 minút predtým, než pôjdeme von a dieťa by sme mali znova natrieť každé 2 hodiny, prípadne po kúpaní.

Pri pobyte na slnku sa v našom tele tvorí tak potrebný vitamín D. Ten má významný účinok na hustotu kostí a zdravie chrupu, posilňuje imunitný systém, stimuluje rast a rozvoj buniek pokožky. No ochranné krémy s ochranným faktorom vyšším než SPF 8 znižuje tvorbu vitamínu D o 95%. 

Prečítajte si aj:

https://rodinka.sk/zdravie/medicina/5-babskych-rad-na-spalenu-pokozku-od-slnka/?_gl=1dxtuqo_gaNDI4NzU0ODguMTcwMzI0MjUxNA.._ga_0VG7YQQ0BLMTcxODcwODcwOS4xMTIuMS4xNzE4NzEwOTIzLjQuMC4w_gcl_au*MTQ4NjkwMDcuMTcxODI2NDU0NQ..

Batoľatá a predškoláci

Ochrániť túto vekovú kategóriu pred slniečkom vyžaduje od rodičov viac úsilia. Je dôležité o tom hovoriť aj s deťmi a ich opatrovateľmi, ak sa o ne práve nestarajú samotní rodičia.

Vyberte si zo širokého spektra ochranných krémov, či sprejov, s SPF 15+. Dobrou voľbou sú vode odolné prípravky, najmä pre deti, ktoré sú stále v pohybe a neposedia.

Shutterstock

Ochrana proti spáleniu starších detí:

Dbajte na to, aby vaše dieťa nebolo na slniečku medzi 10:00 – 14:00 a pokiaľ sa aj hrá vonku, uistite sa, že na dvore/ihrisku je dostupný aj primeraný tieň.

Deti pri pobyte na slniečku ľahko oblečte. Vysokú ochranu poskytne tričko s dlhým rukávom z nebielenej bavlny. Dokonca môžete použiť aj špeciálne oblečenie s UPF – ochranou proti ultrafialovému žiareniu.

Ak dieťatko bolo vo vode, po vyjdení z nej sa nemusí nutne sušiť ležmo na deke. Dlhé ležanie v jednej polohe zvyšuje riziko spálenia pokožky, pretože slnečné lúče dopadajú na telo pod rovnakým uhlom. Po čvachtaní vo vode poriadne utrite dieťa osuškou, pretože kvapky vody pôsobia ako lupa a znásobujú riziko spálenia.

Vždy dbajte na to, aby dieťa malo chránenú hlavu, tvár a oči. Priame slnko môže dieťaťu poškodiť sietnicu oka. 

Prečítajte si aj:

https://rodinka.sk/zdravie/medicina/pokozka-spalena-od-slnka-ako-ju-liecit/?_gl=1dqcrxy_gaNDI4NzU0ODguMTcwMzI0MjUxNA.._ga_0VG7YQQ0BLMTcxODcwODcwOS4xMTIuMS4xNzE4NzEwODY3LjYwLjAuMA.._gcl_au*MTQ4NjkwMDcuMTcxODI2NDU0NQ..

Spracované s použitím: healthchild.net, skincancer.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

články autora...

Pridaj komentár