Teda dostatočne vlhký vzduch – tak nejako by sme mohli poupraviť známe príslovie. Vzduch k životu potrebujeme a niekedy sa stane, že príliš suchý alebo naopak príliš vlhký vzduch nám spôsobí zdravotné problémy.
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť?
Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
Shutterstock Problematické sa javia klasické panelákové byty, prípadne podkrovné byty, ktoré sú v lete veľmi „vyteplené“ a vzduch sa v nich vysušuje vďaka vysokej vonkajšej teplote.
Okrem horúceho leta problém s nedostatočnou vlhkosťou vzduchu patrí k zime, k vykurovacej sezóne.
Ideálna vlhkosť vzduchu Tá je niekde medzi 40 – 55%. Vo vykurovacej sezóne môže klesnúť až na 20%. Na to, aby ste zistili, že máte v byte nízku vlhkosť vzduchu, nepotrebujete mať doma vlhkomer.
Vaše telo je dostatočným indikátorom – zrána, po prebudení máte vysušené sliznice, prípadne opuchnuté sliznice – deti „funia“, nevládzu dobre dýchať, svrbia vás oči.
Diskomfort vo vysušenom vzduchu nepociťujú len astmatici či alergici. U každého z nás, špecificky u malých detí, pokožka , sliznice dýchacích ciest a očí v suchom prostredí extrémne odovzdávajú vlhkosť do okolia.
Vysúšanie slizníc následne znižuje imunitu pred vírusovými ochoreniami.
Shutterstock Ak chceme dosiahnuť ideálnu vlhkosť v obytnom priestore, mali by sme myslieť aj na to, že schopnosť viazania vody sa mení aj v závislosti od teploty. Napr. pri 23 st. Celzia je pri 40% vlhkosti vo vzduchu viacej vody, ako napr. pri 19 stupňoch.
Výber zvlhčovača vzduchu Ak zvažujete kúpu zvlhčovača vzduchu, mali by ste v prvom rade poznať dobre zdravotný stav celej vašej rodiny.
Aj s ohľadom na to treba riešiť, či bude pre vás vhodný takýto pomocník alebo si vystačíte s inými spôsobmi zvlhčovania vzduchu.
Pri výbere prístroja majte na zreteli :
V akej veľkej miestnosti chcete/potrebujete prístroj používať, Aký ma prístroj výkon a spotrebu, Má zabudovaný vlhkomer? Potrebujete, aby ho mal zabudovaný? Aká je veľká nádržka na vodu? Má prístroj nastaviteľnú reguláciu? Môžem do zvlhčovača pridať éterické oleje ? Aká je hlučnosť prístroja? Odborníci hovoria, že je dobré odpichnúť sa od veľkosti miestnosti. Ak prístroj umiestnite do väčšej miestnosti, než je max. odporúčaná rozloha, nebude mať zrejme dostatočný výkon.
Technológia zvlhčovača vzduchu Zvlhčovače zvlhčujú vzduch, produkujú paru na základe rôznych mechanizmov.
Na trhu sú: diskové, ultrazvukové, parné a studené zvlhčovače.
Shutterstock Parný zvlhčovač Para je vyrábaná výhrevnou špirálou z tenkého filmu vody na odparovacej platničke, ktorá je uzavretá vo zvlhčovacej komore. Jej úlohou je zmiešať horúcu paru s chladným vzduchom tak, aby bola do okolitého priestoru para vyfukovaná v prijateľnej teplote.
Baktérie, ktoré by sa mohli objaviť, sú likvidované prevarením vody. Tento model nie je veľmi vhodný do detskej izby , nakoľko by sa mohol prevrhúť. Tiež spotreba je veľmi vysoká, až okolo 1000 wattov.
Studené zvlhčovače Tieto fungujú na princípe prirodzeného odparovania vzduchu. Suchý vzduch je nasávaný cez zvlhčovací filter a tým získa potrebnú vlhkosť.
Vzhľadom k možnému rastu baktérií sa neodporúčajú pre alergikov.
Ultrazvukové zvlhčovače Voda je pomocou vysokofrekvenčného ultrazvukového oscilátora menená na mikrokvapôčky – na hmlu. Tá sa počas pár sekúnd vstrebe do okolitého vzduchu a nespôsobuje vlhko v blízkosti zvlhčovača.
Ultrazvukové zvlhčovače sú ideálne do akejkoľvek miestnosti a sú úplne bezpečné pre svoje okolie, avšak je potrebné dbať na údržbu, kedy pri zanechávaní vody v nádržke môže dochádzať k množeniu baktérií.
Niektoré drahšie modely sú však vybavené tzv. ionizačnou tyčinkou, ktorá množeniu baktérii zabraňuje. Jeho výhodou je malá spotreba energie a tichá prevádzka.
POZOR – niektoré modely môžu ultrazvukovými akustickými vlnami znepokojovať domáce zvieratá.
Diskové zvlhčovače V týchto modeloch rotujú špeciálne disky vo vodnom kúpeli. Takto je vzduch prirodzene zvlhčovaný a tiež premývaný, čím je eliminovaná časť prachu. Celý systém je jednoduchý a nevyžaduje takmer žiadnu pozornosť, je závislý na okolitej vlhkosti vzduchu – efektívne pracuje len pri nízkej vlhkosti.
Cenové relácie zvlhčovačov sa pohybujú od 20 do 140€.
Ako používať zvlhčovač, aby dobre slúžil Pre dobré fungovanie zvlhčovača sa odporúča niekoľko zásad:
Používať v uzavretej miestnosti, aby neunikala vlhkosť. Udržiavať vlhkosť okolo 50% – ideálne, ak má prístroj reguláciu vlhkosti – keď nastavenú vlhkosť dosiahne vzduch, prístroj prestáva pracovať. Prístroj používať postavený na zemi, ideálne nie na drevenej podlahe či nábytku – hrozí ich poškodenie. Nepostaviť prístroj blízko zdroja tepla – radiátora, resp. ohrievača. Dodržať odporúčanú veľkosť miestnosti. Spracované s použitím: vzdusin.cz, humidifier-reviews.info, en.wikipedia,
Loading...