Rachitída vzniká najčastejšie počas prvých dvoch rokov života a to po pomerne dlhodobom nedostatku vitamínu D. Obyčajne teda zachytíme deficitný stav v jeho skorších a nerozvinutých štádiách.
Prevencia krivice sa začína už prvou návštevou v detskej poradni. Lekár zakaždým vyšetrí záhlavie dieťatka pohmatom, sleduje tvar kostry, motorický rozvoj a celkové prospievanie.
Už od ukončeného druhého týždňa života dieťaťa predpisuje vitamín D vo forme kvapiek. Obvykle sa zdravým novorodencom podáva jedna kvapka denne, predčasne narodeným deťom dve kvapky denne.
Celkové množstvo potrebné k prevencii krivice v prvom roku života dieťaťa sú približne dve fľaštičky kvapiek (2×10 ml). V druhom roku možno v podávaní vitamínu D pokračovať, hlavne v zimných mesiacoch, kedy je nedostatok biologicky aktívneho slnečného žiarenia.
Ako správne podávať vitamín D?
Aby sme predchádzali rachitíde je nutné kvapky podávať nielen pravidelne, ale najmä správne. Kvapky podávame deťom na lyžičke mlieka alebo kaše, teda nie v čaji! Ďalej je nutné dať na lyžičku najprv mlieko (kašu) a až potom pridať kvapky, aby nedošlo k ich priľnutiu na povrch lyžičky.
Taktiež nie je vhodné dávať kvapky do celej fľaše mlieka alebo do väčšieho množstva kaše, lebo nie je zaručené podanie celej dávky (dieťa nedopije, nedoje). Neodporúčame ani podávať kvapky priamo do úst, lebo môže dôjsť k ich priľnutiu na sliznicu a k nedostatočnému vstrebaniu.
Podávanie vitamínu D v niekoľkých nárazových dávkach má svoje špecifické indikácie, využíva sa napríklad na začiatku liečby rachitídy, pri prevencii sa podávajú najmä deťom, u ktorých nie je istota, že budú kvapky dostávať pravidelne a predpísaným spôsobom (napr. deti so slabým rodinným a sociálnym zázemím). Inak dávame prednosť pravidelnému (dennému) podávaniu vitamínu D a to u detí dojčených aj umelo živených.
Dobry den, na DeVite sa pise ze sa moze podavat priamo do ust a netreba ho davat do mlieka. Preco to tak je a je to OK?