10 vecí, ktoré robia rodičia múdrych detí už počas prvého roka života

Anna Veselá 0

Od momentu, ako sa narodí, až kým sfúkne prvú sviečku, sa bábätko stihne naučiť neuveriteľne veľa vecí. Možno najviac, ako v ktoromkoľvek inom období svojho života.

A pritom by sa mohlo zdať, že dni plynú monotónne, že hodiny nášho spievania, hrania, rozprávania s bábätkom nehrajú až takú rolu. Lenže hrajú, a to dokonca kľúčovú.

Shutterstock

Bábätká. Úžasná kapacita na učenie

Bábätká majú neuveriteľnú schopnosť učiť sa, a to ešte pred narodením.

Pomôcť bábätku „učiť sa“ je pre rodičov oveľa jednoduchšie, ak vedia, ktoré aktivity účinkujú najlepšie v rôznych fázach ich vývoja.

Komunikujte s bábätkom

Hovoriť, rozprávať, hrkútať si s bábätkom sa môže zdať prirodzené ako dýchanie, tak načo tá potreba zdôrazňovať to?

Lebo je to naozaj dôležité, ak chceme, aby sa bábätko naviazalo na náš hlas, aby sme podnietili rozvoj jazyka a reči, aj keď budeme počuť prvé slovo možno až v čase jeho prvých narodenín. Ale ono sa na to pripravuje a učí mesiace predtým.

Čítajte bábätku obrázkové knižky. Od narodenia. Nechajte ho, aby počúvalo váš hlas, zatiaľ čo sa bude pozerať na pestré farby a výrazné kontrastné obrázky.

Pozerajte sa mu do očí a „zrkadlite“ ho

Ak opakujeme to, ako sa bábätko tvári, jeho pohyby, zvuky, dávame mu najavo, že ho vnímame, že vieme o jeho existencii.

Aj pomocou zrkadlenia a pomenovania pocitov („To je radosť, že!“, „Jojój, teraz sme smutnučkí.“) ho učíme pocity rozoznávať a odlišovať.

Umenie porozumieť bábätku

Shutterstock

Spievajte bábätku

Vy mu spievajte, nech to nerobí za vás CD-čko alebo youtube. Pretože ak dieťatku spievate, spravidla sa pri tom na neho pozeráte, usmievate, dotýkate sa ho, pohojdávate ho. To dieťa upokojuje, poskytuje mu pocit bezpečia, napomáha rozvoju bezpečnej vzťahovej väzby.

Ak dieťatku spievate a pozeráte mu do očí, dostáva od vás správu, že je milované. Okrem toho je spievanie veľmi silným nástrojom, ktorý pomáha dieťaťu učiť sa jazyk. Je to skvelý spôsob, ako dieťaťu predstaviť nové slová a zvuky.

Malým deťom treba spievať

Dotýkajte sa ho

Objímajte bábätko, bozkávajte a hladkajte ho. Masírujte ho – trite mu chrbátik alebo bruško a hladkajte mu ručičky a nožičky.

Okrem zdravotných účinkov, je masáž bábätka čas, kedy sú obaja, rodič aj bábätko, 100 % prítomní a zameraní jeden na druhého. Masáž je priestorom pre silno zmyslové vnímanie. Učíme sa rozpoznávať širokú škálu signálov dieťatka a reagovať na ne.

Shutterstock

Polohujte ho na bruško

Okrem toho, že predídete zležaniu hlavičky, zároveň si v polohe na brušku dieťa aktivuje svalstvo krku a ramien. Časom bude schopné hlavičku udržať bez opory a otáčať ju intenzívnejšie aj samo.

Začnite tak, že vedľa dieťatka položíte hračku – objekt, za ktorým sa bude dívať a neskôr sa ho bude pokúšať dočiahnuť.

Zábavné to môže byť s loptou. Len čo sa jej dotkne, dá ju do pohybu a bábätko sa bude pokúšať za ňou dostať, buď k nej „priplávať“ na brušku alebo sa začne dvíhať na predlaktia.

Použite aj hračky, ktoré sa hýbu, napr. okolo ležiaceho bábätka postavte vlakovú trať a pustite vláčik, aby jazdil okolo dieťatka.

25 tipov, aby bábätko vydržalo na brušku

Riešte s ním prvé „problémy“

Bábätká obľubujú aktivity, ktoré im umožňujú skúmať, ako fungujú veci. Výbornými pomôckami sú na to krabičky, ktoré môžu otvárať a zatvárať, kocky, ktoré môžu skladať alebo plastové poháriky, ktoré môžu na seba ukladať.

Dajte bábätku hračku s otvormi, aby do nich mohlo vkladať menšie predmety. Dieťatko môže strkať viečka do škatuľky, otvárať ju a viečka znovu vyklopiť.

Rozvíjajte ich zmysly

Bábätká majú rady hračky s textúrami. Výbornou pomôckou sú napríklad senzorické vrecká. Stačí naplniť vrecká s rôznym obsahom – mäkkým, šuštivým, hrubým – deti majú rady, keď ich stískajú v rukách a skúšajú, aké sú na dotyk.

Deti ich môžu stláčať, prehadzovať v ruke, skúmať, čo obsahujú. Dajú sa ľahko vyrobiť doma a dieťaťu ich môžete dávať na striedačku.

Nezabúdajte ani na čuchové zmysly. Stimulovať čuch bábätka môžete napríklad tak, že položíte do jeho blízkosti citróny, vanilku, škoricu, trávu, či rajčinové listy.

Shutterstock

Nechajte ich zašpiniť si ruky

Deti majú rady materiály, do ktorých si môžu zaboriť ruky – piesok, blato, zmrzlina, voda, kaša, hlina. Hrabte sa v piesku, prekladajte kamienky z kôpky na kôpku – dieťa stále trénuje jemnú motoriku a pohyb prstov.

Nechajte dieťa, nech vysýpa hračky, kocky zo škatule, môžete ho nechať vysýpať, či presýpať ryžu, strukoviny, krupicu – je to preňho úplne iný materiál, úplne iný pocit.

A tiež je pre najmenšie deti je fajn, pokiaľ sa senzorické škatule občas naplnia niečím, čo je jedlé, čo sa dá ochutnať – napr. želé, puding .. Môže to byť aj jogurt s kvapkou cukrárenskej farby.

Podporujte ho, nech sa veľa hýbe

Bábätko by malo mať voľný pohyb, nemali by sme ho nechávať dlho v autosedačkách, hojdačkách a pod.

Ak stimulujeme motoriku, stimulujeme tým mozgové funkcie a následne podporujeme i ostatné zložky vývinu.

To, ako je dieťa pohybovo „zručné“, obratné, ovplyvňuje jeho vzťah k poznávaniu sveta. Ovládnutím pohybov svojho tela vie rozhodnúť, či zotrvá pri narábaní s nejakým predmetom alebo sa presunie k inej činnosti.

Najmenšie bábätko položte na zem, aby sa mohlo obzerať dookola, kopať nožičkami, vrtieť sa.

Keď sa začne učiť prevracať, či liezť, dajte hračky vedľa neho tak, aby sa muselo obracať, aby sa naučilo, že na dočiahnutie hračky je potrebné sa prevrátiť alebo musí za nimi liezť.

Dajte mu hračky, ktoré podporujú udržiavanie rovnováhy, napríklad vozík, o ktorý sa môže opierať a tlačiť ho po miestnosti.

Rozložte po izbe prekážky, aby sa naučilo cez ne pohybovať, tancujte…

Shutterstock

Nech hrá na hudobné nástroje

Rytmikou, prácou so zvukmi podporujeme dieťa vo vývine jeho mozgu, vnímania a tiež emócií. Hrkálku do ruky dostane asi každé malé dieťatko. Nie je problém kúpiť kastanety, zvončeky, rumbagule, tamburínu alebo len improvizovať – do plastovej fľaše nasypať ryžu či šošovicu.

Čím viac zmyslov sa zapojí, dieťa ich použije, tým viac nervových spojov sa vytvorí v jeho mozgu. Spojov, vďaka ktorým si dieťa vybaví informácie neskôr.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár