Staráme saVývin a správanie dieťaťa

Deti potrebujú detox od telky a tabletov

 Anna Veselá   02.08.2018   0

Ak by sme dali dohromady čas, ktorý priemerné dieťa strávi pred obrazovkou - pri mobile, tablete, televízii, počítači, dostaneme ohromné číslo. Je to asi 7 hodín denne. Desivé, ak si zoberieme, že odporúčaný čas sú maximálne dve hodinky.

Dr. Victoria L. Dunckley sa venovala téme vplyvu nadmerného užívania elektroniky na deti v článku, ktorý napísala pre časopis Psychology Today. Okrem toho, že sa dieťa stáva závislým, unaveným a podráždeným, trpí sociálne, fyzicky, aj mentálne.

Shutterstock

 

Negatíva, ktoré so sebou prináša priveľa času stráveného pred obrazovkou:

Dieťa nemôže v noci spávať. Dve hodiny s mobilom alebo tabletom pri maximálnom osvetlení obrazovky dokážu u dieťaťa utlmiť produkciu hormónu melatonín, ktorý je dôležitý pre náš spánok. A to sa potom odrazí na rozhodení našich vnútorných „hodiniek.“

Dieťa potrebuje viac stimulov, aby bolo spokojné. Pri hrách na mobiloch, či tabletoch sú deti stále pod vizuálnou paľbou, takže všetko mimo obrazoviek sa môže zdať málo zaujímavé, nudné. Spokojnosť v obyčajnom, bežnom živote sa u detí znižuje, lebo očakávajú svet, ktorý poznajú z elektroniky.

Dieťa môže mať problémy s pozornosťou. Deti závislé na elektronike sa často nemôžu sústrediť na iné aktivity, ako je hra vonku, či hra s inými deťmi. Všetko ostatné robia bez nadchnutia, len čakajú na čas, kedy sa znova vrátia k svojim prístrojom.

Dieťa môže trpieť obezitou. Ak dieťa sústavne sedí a nemá iný pohyb, ako prstíkom po tablete, to nie je fyzická aktivita, pri ktorej by malo možnosť spáliť kalórie.

Prečítajte si aj: Prečo dnešné deti nevedia chytiť loptu

 

Deti by si mali dať hladovku – detox od elektroniky

Rodičom, ktorí majú túto situáciu doma, odporúča Dr. Dunckley elektronickú „hladovku“ na niekoľko týždňov alebo aspoň na týždeň, aby si nervová sústava dieťaťa mohla oddýchnuť.

Už za pár dní môžu rodičia vidieť pozitívne zmeny: spánkový cyklus sa dáva do poriadku, zlepšuje sa správanie dieťaťa, pozornosť, sústreďuje svoj záujem na iné aktivity.

Bez televízie, mobilov a tabletov si dieťa bude znova užívať veci, na ktoré bolo zvyknuté aj pred tým, ako je imaginárna a kreatívna hra, či čas strávený v prírode.

Keď si dieťa takouto diétou resetuje mozog, môžu mu rodičia dovoliť aj elektronické hračky, ale určia si taký čas, ktorý môže dieťa stráviť na elektronike, ktorý nebude viesť k nezdravým návykom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised