Dieťa a iné deti

Ing. Miriam Ácsová 0

Detský svet je plný nádhernej fantázie a neúnavnej snahy stále niečo skúšať. Deti stále niečo robia. My dospelí tomu hovoríme hra, ale v podstate je to taká životná škola. Na svet prichádzame bez skúseností a pred tým, než sa dieťa zaradí do plnohodnotného spoločenského života, musí sa ešte mnoho naučiť. Všetko, čo vidí – hračky, knihy, riady, topánky, vaše ucho, mačku, iné deti – ihneď testuje a skúma dôsledky. Na mnohé veci príde dieťa samo, ale ak sa s dieťaťom hráte, dávate mu ”vstupné údaje” a ono si ich potom spracuje. Nadobúda skúsenosti a získava cenné informácie. Na takéto hry potrebuje dieťa dospelého.

Ale nie len poznanie sveta a vedomosti sú dôležité, dieťa sa musí naučiť aj prirodzene spoločensky žiť a na to prestávame v určitom okamihu stačiť. Deti začnú potrebovať iné deti.

Hry s inými deťmi začína byť dieťa schopné približne v 18-tich mesiacoch, ale až takmer do druhého roka sa deti v podstate hrajú vedľa seba. Na piesku potrebuje každé svoju lopatku, svoje vedierko a každé sa pokúša o svoj koláčik. Síce sa nehrajú spolu, ale keby na tom piesku bolo len jedno dieťa, nebavilo by ho to tak dlho. Takáto hra má pre rozvoj spoločenskej komunikácie velký význam. Dieťa sa dostáva do kontaktu so seberovnými a učí sa ich akceptovať.

Na hru detí má taktiež vplyv prostredie, v ktorom sa nachádzajú. Na zdravý rozvoj je ideálne neutrálne prostredie. Ak organizujete dieťaťu hru s inými deťmi, neostávajte zakaždým u vás doma. Dieťa, ktoré je doma, sa k ostatným deťom správa inak. Aj v prípade, že ste sa rozhodli pre návrat do zamestnania a o dieťa sa stará opatrovateľka, je lepšie, ak ho vodíte do jej bytu.

Niekedy medzi vekom dva a pol až tri a pol roka zažína byť dieťa dostatočne vyspelé a samostatné na to, aby mohlo navštevovať kolektív iných detí. A nielen mohlo. Dieťa detský kolektív potrebuje. Zrazu si uvedomíte, že už dieťaťu nestačíte.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár