Staráme saVývin a správanie dieťaťa

Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa

 Anna Veselá   11.05.2021   0

Neurovedkyňa Rebecca Saxová vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.

Rebecca Saxe, Atsushi Takahashi & Athinoula A. Martinos/MIT

 

Každý vie, aké silné je puto medzi matkou a jej dieťaťom. Materstvo však zmení ženu nielen fyzicky, mentálne a emocionálne, ale dieťa doslova zmení matkino telo – mení bunky matky na ďalšie roky.

Vie to aj neurovedkyňa Rebecca, ktorá snímok MRI neurobila kvôli vede, či diagnostike, ale len z čírej zvedavosti, keďže nemala vedomosť o tom, že by podobný snímok urobil niekto iný.

„Chcela som vedieť, ako to vyzerá,“ vysvetlila Rebecca.

Mozog dieťaťa potrebuje mamu

Viditeľné rozdiely medzi mozgom dieťaťa a matky udrú do očí. Mozog dieťaťa je hladší a tmavší, pretože má podstatne menej bielej hmoty.

This is what a mother's love looks like through the lens of science. MIT neuroscientist Rebecca Saxe took this amazing...

Uverejnil používateľ ScienceAlert Nedeľa 6. decembra 2015

 

Biela hmotu mozgovú tvoria vlákna, aj dráhy, ktoré prepájajú jednotlivé časti mozgu - prenášajú medzi nimi signály alebo „komunikujú“ správy v mozgu.

Príčinou bielej farby je myelín (lipoproteín), ktorého existencia a správna distribúcia (myelinizácia) je nevyhnutnou podmienkou správneho fungovania centrálnej (CNS) i periférnej (PNS) nervovej sústavy.

Nedostatok myelínu na snímke mozgu 2-mesačného bábätka sa javí ako skutočný vizuálny príklad toho, ako matky svoje deti doslova formujú od narodenia.

Spôsob, akým hovoríme, spievame, držíme sa a hráme sa s deťmi, formuje základy mozgu, keď dieťa rastie.

Náš neviditeľný vklad

Rebecca, podobne ako mnoho iných matiek, strávila neskutočne veľa času sledovaním svojho bábätka.

No keďže je aj kognitívnou neurovedkyňou, jej pohľad na dieťa bol predsa len trochu iný, zvlášť, keď sledovala vývoj mozgu jej dieťaťa pomocou magnetickej rezonancie.

Bolo pre ňu fascinujúce sledovať, ako mozog dieťaťa reaguje v interakciách s dospelými, ako sa rozširujú krvné cievy v mozgu, ako prúdia v reakcii na piesne a príbehy v matkinom hlase.

"Matka a dieťa sú silným symbolom lásky a nevinnosti, krásy a plodnosti,“ hovorí neurovedkyňa, ktorá sa aj so svojim synom stala objektom vlastného vedeckého skúmania.

Jej obrázok je fascinujúcou a krásnou vizualizáciou toho, čo v našich životoch zostáva neviditeľné a čo je niekedy najsilnejšie zo všetkých.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised