Staráme saVývin a správanie dieťaťa

Mozog dieťaťa formujú každodenné zážitky

 Mária Kopčíková   07.10.2018   0

Mozog dieťaťa prechádza od narodenia do troch rokov úžasným vývinom a každú sekundu vytvorí asi 700 nových neurónových prepojení.

Vývin mozgu dieťaťa je ovplyvnený mnohými faktormi – prostredím, výživou, vzťahmi dieťaťa. Nestačí len jedna z nich – napr. dojčenie či veľa hračiek.

vyvin mozgu ako podporit vyvin mozgu
ingimage

 

Kritické obdobie vo vývine mozgu

Akýsi výber aktívnych nervových dráh v našom mozgu sa deje počas celého nášho života, no úplne najviac v našom detstve.

Štúdie na zvieratách dokázali, že sú isté vývinové obdobia, kedy sú mláďatá zvlášť vnímavé na podnety z prostredia. Napr. novorodené mačičky musia mať prístup k normálnemu zrakovému podnetu, inak ostane ich zrak natrvalo poškodený. Alebo malé opičky potrebujú intenzívny sociálny kontakt počas prvých šiestich mesiacov života, inak sú až extrémne emocionálne narušené (asi ste už počuli o opičke narodenej v ZOO, ktorá je prvé mesiace zavesená na svojej mame a nikam od nej nejde, takže ani pracovníci ZOO nevedia určiť jej pohlavie ...).

Podobné kritické obdobia sú aj v ľudskom vývine, i keď si nie sme úplne istí presnou dĺžkou ich trvania. Tiež deti po narodení potrebujú normálne zrakové podnety, inak ich zrak môže ostať trvalo poškodený. Vývin reči významne závisí od slovných podnetov (alebo od znakovej reči – ak sa jedná o dieťa s poruchou sluchu) v prvých rokoch života, inak môže byť reč dieťaťa veľmi oneskorená, až poškodená.

Čo je dôležitejšie – gény alebo prostredie?

Pri každom posune vo vývine mozgu tieto dve „oblasti“ spolupracujú, ale každá z nich má rozdielnu úlohu.

vyvin mozgu podnety pre dieta
ingimage

 

Veľmi zjednodušene by sme mohli povedať, že gény sú zodpovedné za základné prepojenia neurónov a prepojenie jednotlivých častí mozgu. Ale zážitky a prostredie dieťaťa prispievajú k akémusi jemnému a citlivému vyladeniu týchto prepojení. Tak napomáhajú deťom prispôsobiť sa konkrétnym okolnostiam – geografickým, kultúrnym, rodinným, školským – ktoré sa ich týkajú, v ktorých žijú.

Napr. každý z nás sa narodil s predpokladom – možnosťami naučiť sa reč. Náš mozog je naprogramovaný tak, aby rozoznal ľudskú reč, aby rozlíšiť rozdiely medzi zvukmi reči, aby kládol slová tak, aby dávali význam a aby pochopil pravidlá gramatiky. Ale to, ako sa dieťa konkrétny jazyk naučí, aká bude jeho slovná zásoba, prízvuk, dialekt ovplyvňuje jeho sociálne prostredie, v ktorom vyrastá.  To sú hodiny a hodiny, ktoré dieťa strávilo (ešte aj pred narodením) počúvaním druhých ľudí a rozprávaním s nimi.

Genetický materiál je teda potrebný, ale DNA samotná dieťa rozprávať nenaučí.

Ako ovplyvní vývin mozgu dieťaťa výživa

Mozog je najcitlivejší na výživu od počatia do cca dvoch rokov života. Deti, ktoré sú podvyživené – nie slabí jedáci, ale deti s vážnym nedostatkom kalórií a proteínov v strave, sa vyvíjajú neprimerane – fyzicky i psychicky. Och mozog je menší než u dobre živených detí, vytvára sa menej spojov a menej myelínovej vrstvy. Tieto deti potom zaostávajú kognitívne, motoricky, majú nižšie IQ a horšie školské výsledky.

Kedy sa vlastne začína vývin mozgu?

Začína veľmi skoro, s formovaním neuronálnej trubice – prvého nervového tkaniva, ktoré vyzerá ako dážďovka a tiahne sa po celej zadnej časti embrya. Trubica sa vytvorí z neuronálneho „taniera“, ktorý sa začína formovať len 16 dní po oplodnení. Tento tanier rastie, formuje sa do trubice, ktorá je po 27 dňoch od počatia pripravená sa premeniť na mozog a miechu dieťaťa.

vyvin mozgu dietata podnety pre dieta
ingimage

 

V piatom týždni po počatí sa začínajú v budúcej mieche tvoriť prvé spoje medzi neurónmi. Od šiesteho týždňa tieto nervové spoje umožnia prvé pohyby telíčka dieťatka – vlnenie celého tela. Ďalšie pohyby nasledujú v krátkom čase, do konca prvého trimestra je repertoár pohybov dieťaťa pomerne široký, napriek tomu, že ich tehotná žena ešte obvykle necíti.

Čo s deje s mozgom dieťaťa po narodení

Hoci má mozog za sebou po deviatich mesiacoch v brušku až dramatický vývin, pri narodení sú pomerne dobre vyvinuté len miecha a mozgový kmeň. Ostatné časti sú ešte pomerne nezrelé. Všetko, čo dieťa robí – pohyby, plač, kŕmenie, je ovládané prevažne mozgovým kmeňom.

Vývin mozgu bude pri pravidelných poradniach sledovať váš pediater, keď bude robiť skúšky výbavnosti rôznych reflexov, napr. Morovho. 

Prečítajte si viac o nepodmienených reflexoch novorodenca.

Príroda to zariadila tak, aby sa spodná časť mozgu a mozgová kôra mohli vyvíjať v pokoji, v pomalšom tempe, s maximálnym využitím zážitkov a podnetov, ktoré dieťa dostáva po narodení a ktoré tak začínajú formovať jeho vznikajúcu myseľ. 

Preto je dobré vedieť, ako môžete vy ako rodičia vývin mozgu vášho dieťaťa podporiť.

Spracované s použitím: caringforkids.cps.ca, zerotothree.org. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised