ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Staráme saVývin a správanie dieťaťa

Rast detí

 Hana Michalčíková   13.04.2018   0

V Egypte ľudí malého vzrastu vnímali v spoločnosti pozitívne. Ich úloha bola vyzdvihovaná, pretože verili, že majú magické schopnosti ochraňovať živých.

Dnes je túžbou všetkých ľudí malého vzrastu predovšetkým vyrásť. Tešia sa z každého centimetra. A pretože medicína je dnes oveľa ďalej ako pred desiatkami rokov, je našou povinnosťou hovoriť o možnostiach liečby aj o jej rýchlej diagnostike.

shutterstock

 

Na otázky odpovedá:

Doc. Ľudmila Košťálová, detská endokrinologička:

Čo všetko sa podieľa na raste detí?

Rast je veľmi dôležitá súčasť života najmä v detskom veku. Dá sa povedať, že je jeho charakteristikou. Na raste sa podieľa predovšetkým správna výživa. Dieťa musí mať stravu bohatú na bielkoviny, ďalej musí byť okysličený organizmus, tzn. ak dieťa má ťažkú srdcovú chybu, môže to brániť rastu, ďalej dieťa musí mať psychické zázemie – milujúce prostredie, ktoré umožní dieťaťu plne sa vyvíjať. V nemalej miere sa na raste podieľajú aj genetické faktory, predovšetkým prenesené od mamičky, a aj hormóny – rastový a hormón štítnej žľazy.

Stretli ste sa v praxi aj s tým, že aj dobre živené dieťa trvale podliehajúce stresom malo problém s rastom?

V rodinách, kde nie je vytvorené harmonické prostredie, kde je dieťa často svedkom nezhôd medzi rodičmi, má to vplyv na psychický vývin dieťa, čo ovplyvňuje aj sekréciu rastového hormónu, lebo to bezprostredne ovplyvňuje tzv. neurotransmitery, ktoré pomáhajú sekrécii rastového hormónu.

Koľko máme problémových detí na Slovensku?

Celkovo menšie deti vytvárajú asi 3 % populácie. Treba sa vždy zamerať na zistenie prvotne príčiny, ktorá spôsobuje znížený rast.

 

Hovoríte o potrebe osvety medzi rodičmi. Aký je podiel detí, ktoré podstupujú liečbu?

Ak myslíte liečbu priamo rastovým hormónom, tých detí je na Slovensku približne 280 – sú to deti priamo s nedostatkom sekrécie rastového hormónu. Ďalej sa môžu liečiť dievčatá s Turnerovom syndrómom, kde aj na gonadálna dysgenéza, čiže nie sú vyvinuté ováriá – pohlavné ženské žľazy. Ďalej môžeme rast ovplyvňovať u detí s Praderviliho syndrómom, kde nejde len o priame pôsobenie na rast, ale aj na celkový metabolický stav detí, ktoré bývajú enormne obézne. Rastovým hormónom môžeme pomôcť deťom v chronickej renálnej insuficiencii, ktoré z metabolických, nefrologických príčin zaostávajú vo vývine.

Spomenuli ste všetky ochorenia, s ktorými sa stretávate pri spomalenom raste detí. Čo by mohol urobiť rodič pre to, aby včas zachytil, že s vývinom dieťaťa to nie je v poriadku? Koľko cm by malo dieťa za rok narásť?

Závisí to od vekového obdobia, v ktorom sa dieťa nachádza. Dvojročné dieťa môže rásť okolo 15-18 cm za rok, u 5-ročného dieťaťa je minimálna hodnota 3 cm za rok. Deti tesne pred pubertou, obzvlášť chlapci, môžu veľmi spomaliť rast, ale naopak v puberte veľmi vyrásť. Dôležité je sledovať dynamiku rastu. Bolo by vhodné, keby si rodičia sledovali na dverách, stene, ako dieťa rastie, či ide o rovnomerný rast, či dieťa neprerastá mladší súrodenec, ako dieťa vyzerá v kolektíve rovesníkov. To sú prvé varovné príznaky.

V akom veku si môžeme najčastejšie všimnúť anomálie vo vývine?

Väčšinou prvé príznaky sú okolo 4. a 5. roka. Potom je to v období puberty, kedy zaostávanie vzniká v dôsledku pôsobenia sexuálnych hormónov. U niektorého dieťaťa začína puberta skôr, u iného neskôr. Vtedy rozdiely medzi deťmi narastajú.

Čo môže okrem ochorení a genetických dispozícií spôsobovať malý vzrast detí?

Z genetických dispozícií som spomínala Turnerov syndróm, ďalej kostné dysplázie, kde je určitá disproporcionalita tela, ktoré je relatívne dlhšie oproti končatinám, ďalej niektoré typy rachitíd, ktoré idú s pacientom počas celého života, vedú k zníženiu vzrastu, kostné hypochodroplázie, aplázie, metabolické ochorenia, ochorenia, ktoré idú s poruchou výživy, celiakia, neintolerancia lepku, Cronova choroba, deti, ktoré užívajú lieky priamo ovplyvňujúce rast, napr. glukokortikoidy pri reumatizme detí. Toto všetko vedie k tomu, že rast sa spomaľuje a dieťa začne zaostávať za svojimi vrstovníkmi.

Jednou z príčin môže byť aj to, ak matka v tehotenstve konzumovala vo väčšej miere alkohol. 

Je to pravda. Volá sa to fetalalkohol syndróm, kedy sa deti rodia menšie, kratšie, majú nižšiu pôrodnú hmotnosť, ale aj matky, ktoré fajčia alebo sú drogovo závislé majú menšie deti.

Je pravda, že keď dievčatá dostanú menštruáciu, rastú pomalšie, príp. sa rast zastaví?

Je to pravda. Štatisticky je dokázané, že približne do 2 rokov po začiatku menštruácie dievčatá prestanú úplne rásť. Existuje možnosť vypočítať si, ako by malo byť dieťa vysoké v 18. rokoch. Pre chlapcov platí vzor: (výška otca+výška matky+13):2. Pre dievčatá: (výška otca+výška matky-13):2. To je konečná výška chlapca a dievčaťa.

V súčasnosti sa lieči rastovým hormónom. Kedysi bola obava až averzia z rastového hormónu.

Kedysi to súviselo s tým, že rastový hormón sa pripravoval z ľudských hypofýz. Tých hypofýz toľko nebolo, to bolo od mŕtvych ľudí. Musel sa extrahovať. V r.1987 sa rastový hormón prestal podávať. Dva roky bola prestávka. Od r.1989 máme už rastový hormón pripravovaný bioinžiniersky, je veľmi čistý a kvalitný.


Odznelo v pravidelnej relácii Slovenského rozhlasu PIATKY PRE MATKY. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised