Staráme saVývin a správanie dieťaťa

Súrodenecká žiarlivosť

 Katie   30.03.2017   0

Keď bábätko prichádza na svet, je to takmer vždy spojené s veľkým očakávaním a obrovskou radosťou. Ak ide však o vaše druhorodené dieťa, môže sa stať, že to staršie bude naň žiarliť, a to už od prvej chvíle.

Škôlkari všeobecne žiarlia viac ako staršie deti. Hnevajú sa na rodičov a na bábätko, pretože sa im už nevenuje toľko času ako predtým. Deti v školskom veku bývajú naopak na malých súrodencov pyšné a snažia sa ich chrániť.

iStock

 

Súrodenecká láska potrebuje čas

Existuje množstvo spôsobov, ako môžete vaše dieťa pripraviť na príchod nového člena do domácnosti. Nasledujúce rady vám pomôžu „zmierniť“ žiarlivosť, pocit neistoty a otvoriť srdce staršieho dieťaťa. Môžete s tým začať už v tehotenstve.

Vysvetlite mu, že je to aj jeho bábätko.

  • Keďže deti majú bujnú a bohatú fantáziu, môžu sa s bábätkom „rozprávať“ a „spievať“ mu cez bruško. Takým istým spôsobom ho môžu pohladkať.

Prvý kontakt so súrodencom je veľmi dôležitý.

  • Môže sa zapojiť aj ocko a môže staršie dieťa vziať do obchodu, aby vybralo pre bábätko darček na privítanie.

Aby malo pocit dôležitosti

  • Výborným spôsobom, ako môžeme dieťa na príchod súrodenca pripraviť, je napríklad zveriť mu niektoré povinností v domácnosti /samozrejme, s ohľadom na jeho vek./ Bude sa cítiť zodpovednejšie a dá mu to pocit istej dôležitosti. Pomôže to hlavne v čase, keď ste zaneprázdnená a venujete sa bábätku.
  • Pokračujte ďalej v činnostiach, ktoré ste robili aj pred narodením mladšieho súrodenca. Môže to byť čítanie rozprávky na dobrú noc alebo spievanie pesničiek či riekaniek.

Prečítajte si tiež: Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo

Naučte ho masírovať a hladkať bábätko.

  • Naučí ho to ako s dieťaťom zaobchádzať.

Príkladom starania sa o bábätko by ste mali byť vy.

Deti sa naučia to, čo vidia. Poproste ho, aby vám podalo plienku, podržalo hlavičku bábätka. Tiež mu môžete ukázať ako bábätku obliecť ponožku, topánočku či ako použiť detský púder. Nezabudnite ho za to čo najčastejšie pochváliť.

Láska medzi súrodencami potrebuje čas, aby mohla prirodzene rásť. Bude teda chvíľu trvať, kým sa vaše staršie dieťa s bábätkom „skamaráti“.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP

 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised