Niektoré hviezdy využili narodenie detí a bez obáv ich vystavujú verejnosti. Malé celebrity sa prostredníctvom sociálnych sietí stávajú hviezdičkami a v úspechu neraz predbiehajú vlastných rodičov.
Známym príkladom je šesť potomkov americkej herečky Angeliny Jolie. Málokto z jej fanúšikov by si spomenul na niektorý z herečkiných posledných filmov. Avšak prostredníctvom troch adoptovaných a troch vlastných detí sa stala jednou z najslávnejších mám na svete.
Ženy po celom svete sledujú nielen outfity a voľnočasové aktivity slávnej rodinky, ale s nadšením hltajú Angelinine názory na výchovu a vzdelávanie.
Naopak iné slávne hviezdy svoje deti starostlivo skrývajú a neraz ani netušíme, že nejakých potomkov majú. To sa darí napríklad speváčke Adele, ktorá o svojom súkromí zaryto mlčí a fotografiu jej bábätka by ste na internete hľadali len ťažko.
shutterstock, Brad Pitt and Angelina Jolie, children Pax, Zahara Sláva si vyberá svoju daň Zdá sa, že slávne osobnosti musia okrem tradičných výchovných problémov bojovať aj s niektorými starosťami navyše. Ako sa asi cíti slávne dieťa, ak jeho súkromie a súkromie jeho rodiny pozná a rozoberá celý svet? Ako naň vplýva fakt, že všade, kam sa pohne, je obklopené novinármi a fotografmi?
Učiteľka psychológie Jana si myslí, že na otázku, ako ovplyvňuje sláva rodičov ich deti, sa nedá s určitosťou odpovedať:
„Všetko je o zrelosti charakteru. Je predovšetkým obrovský rozdiel medzi sebavedomím a sebaúctou. Sebavedomie sa opiera o to, čo vás obklopuje: váš úspech, peniaze, krása, drahé auto. To u detí celebrít zrejme letí hore.
Avšak sebaúcta, to je otázka vnútorných hodnôt- nakoľko som v integrite so sebou samým. Vážim si svoje hodnoty? Som si vedomý sily svojho charakteru? Alebo je na mne najlepšie to, že mám slávnych a bohatých rodičov?
Pri slávnych deťoch obvykle platí, že počas puberty vzniká nesúlad medzi ich sebavedomím a sebadôverou. Úspešné a krásne dievča, ktoré každý obdivuje, sa cíti osamelé a nemilované. Bohatý chlapec strieda priateľky, lebo mu chýba rola otca a pevný bod v živote.
Druhým problémom je prijatie okolím. Slávne deti neraz padajú do dvoch extrémov. Buď sa rôznymi excesmi snažia získať pozornosť okolia, čím sa preslávila svojho času napríklad známa dedička Paris Hilton, alebo zo sveta peňazí a slávy utekajú k drogám, alkoholu a závislostiam,“
shutterstock, Alicia Keys and her son Egypt Dean Koniec mediálnej slávy je bod zlomu Náročnú životnú cestu pripravil svojim deťom spevák Ozzy Osborne. Spolu s manželkou Sharon vytvorili vo vlastnom dome reality show, ktorú mohli sledovať diváci po celom svete.
Rodičia nechali filmárov natáčať všetky súkromné detaily spoločného života. Deti známeho speváka tak boli pres kamerami konfrontované s otcovým alkoholizmom, dopravnou nehodou či matkinou rakovinou.
Po tom, ako reality show skončila, sa deti z rodiny Osbornovcov pokúšali rozbehnúť vlastnú kariéru a dokázať médiám, že sú viac než len potomkovia slávneho otca. Nanešťastie pre ne sa im to nepodarilo a postupne sa u nich začal prejavovať alkohlizmus, problémy s drogami či depresie.
Rastie nám generácia novodobých celebrít? Život pod dohľadom verejnosti sa dnes už netýka len slávnych osobností. Prostredníctvom sociálnych sietí sa dnes môže stať hviezdou takmer ktokoľvek. Stačí len kamera či telefón s dobrým fotoaparátom a do sveta môžete všetko o svojom života aj o živote svojich detí.
shutterstock Pred niekoľkými rokmi dorazil nielen do českých, ale aj slovenských domácností trend blogujúcich mamičiek. Tie si prostredníctvom deti a rodinného života našli medzi ostatnými mamami množstvo fanúšikov, ale aj kritikov.
Svoje o tom vie mamička a blogerka Tereza, ktorá si svoj blog aj profil na facebooku minulý rok zrušila.
„Písala som rôzne články a pridávala krátke videá a fotky o tom, ako si nažívame so synom a dcérou. Deťom sa to páčilo, no keď sa syn dostal do prvej triedy, začali problémy.
Mamy jeho spolužiakov si o nás čítali na blogu, a potom sa o tom doma s deťmi rozprávali. Synovi sa spolužiaci posmievali, ich mamy si pri stretnutí neodpustili poznámky. Všetka moja práca deťom nakoniec iba škodila, tak som to nechala tak,“
Učiteľka psychológie Jana má pre všetky mamy, ktoré kariéra prostredníctvom blogu či youtube láka, radu:
„Zapájať deti do natáčania a zviditeľňovania svojej osoby, či rozhodnutie postaviť ich do svetla „reflektorov“ si treba vopred premyslieť.
Ochrana súkromia dnes patrí k najkontroverznejším témam, ktoré sa riešia v online svete. Vopred si premyslite, kde sú hranice, čo pred kamery nepatrí a či dieťa nevystavuje posmechu a urážkam.
Pokiaľ váhate, radšej nič nepridávajte. Aj u detí rodičov, ktorí v sebe objavia túto potrebu extrovertného správania, sa poľahky objaví pocit výnimočnosti a vlastnej nadradenosti. A to v budúcnosti môže narúšať jeho vzťahy k ostatným, ale predovšetkým k sebe samému.
Loading...