Akadémia praktického rodičovstva (APR) je miesto, kde sa rodičia môžu posilniť vo svojej viere, že sú dobrými mamami a otcami a že ak si občas nevedia rady, že to neznamená, že ako rodičia zlyhali.
V akadémii môžu získať nové vedomosti o výchove a predovšetkým tu môžu lepšie pochopiť, prečo sa ich deti správajú tak, ako sa správajú a prečo oni ako rodičia reagujú tak, ako reagujú. Teda lepšie tu spoznajú svoje deti i seba a lepšie príjmu všetky tie menšie či väčšie odlišnosti ktoré nás, veľkých, ale aj naše deti robia výnimočnými ľudskými stvoreniami.
Pre koho je určenená?
Najväčší osoh budú mať z APR rodičia detí do 6 rokov a tiež rodičia školákov. Keďže kurze nie je postavený iba na pasívnom prijímaní nových informácií, ale aj na výmene skúseností a názorov, je určite výhodou, ak jej účastníci už majú dieťa. Budúci rodičia však môžu čerpať z vlastných skúseností počas svojho detstva a môžu získať cenné praktické usmernenia aj od iných účastníkov, ktorí už deti majú.
Kto a ako sa môže na kurz prihlásiť? Koľko kurz stojí a ako dlho trvá? Kde kurz prebieha? Môžem ho absolvovať aj spolu s dieťaťom?
Predpokladom na účasť v kurze je túžba a vnútorná potreba dozvedieť sa viac a byť pre svoje dieťa tou najlepšou mamou a otcom. Nerozhoduje vek, rasa, náboženská či politická príslušnosť – všetkých účastníkov spája to, že sú alebo čoskoro budú rodičmi.
Do APR v Haligande sa môžu záujemcovia prihlásiť osobne, telefonicky alebo mailom: mc(at)haliganda.sk, 0907 955220,0904 655225, sídlo Haligandy – Námesie košických mučeníkov 1, Košice 04012.
Cena kurzu v Haligande je 45 € na osobu, ak sa prihlásia obaja rodičia, jeden z nich má 30% zľavu. Kurz má 30 vyučovacích hodín v 10 stretnutiach raz týždenne. Ak sa však skupina dohodne na inej periodicite, vieme to prispôsobiť. Rodičom vychádzame v ústrety aj možnosťou, že ich deťom bude počas kurzu k dispozícii animátorka.
V apríli bude otvorených 8 APR a v závere roka bude ÚMC spracúvať žiadosti o akreditáciu od ďalších materských centier.
Čo môžem od tejto formy štúdia očakávať? Klasické prednášky? Skončí kurz nejakou certifikačnou skúškou?
Kurz bude navštevovať uzavretá skupina 10 ľudí, čo je počtom aj uzavretosťou dôležité, aby mali všetci v skupine primeraná dôveru v ostatných a aby sa čo najskôr zbavili počiatočnej neistoty.
Počas stretnutí sa striedajú rôzne formy práce – od teoretických vstupov, cez zážitkové aktivity a cvičenia, rolové hry až po vedenú besedu a prácu v skupinách. Cieľom kurzu ani jeho samotných účastníkov nie je učenie pre učenie. Je to skôr prijímanie nových podnetov, ktoré možno v svojej výchove ihneď uplatniť.
V cene kurzu sú zahrnuté aj rodičovské skriptá, ktoré sú prepojené s témami stretnutí a prinášajú odborné poznatky a tiež príklady dobrej rodičovskej praxe – akýsi receptár nápadov, návodov a postupov, ku ktorému sa rodič môže kedykoľvek vrátiť. Prednosťou celého projektu APR je vyváženosť najmodernejších odborných poznatkov zo sveta psychológie, pedagogiky a medicíny s každodennými rodičovskými skúsenosťami vo výchove.
Na konci kurzu čaká účastníkov akási záverečná skúška. Každý rodič prinesie napísaný krátky príbeh, výchovnú situáciu zo svojho rodinného života, o ktorej bude skupina diskutovať (kolokviálna obhajoba).Po absolvovaní kurzu získajú rodičia Osvedčenie o získanom vzdelaní s celoštátnou platnosťou. Toto osvedčenie má zatiaľ charakter ukončeného záujmového vzdelávania, ako dnes poznáme napr. z Univerzít tretieho veku.
Čo všetko sa môžem v kurze dozvedieť? Kto kurz vedie? Môžem sa zúčastniť kurzu aj cez internet?
Obsahovo zahŕňa kurz 7 najdiskutovanejších tém medzi rodičmi – poslušnosť verzus slobodná vôľa, negatívne emócie vo výchove, spory medzi súrodencami, tresty ako výchovné prostriedky, logické dôsledky a hranice vo výchove, pozornosť a boj o moc, odmeňovanie a povzbudzovanie detí.
Kurz budú viesť vyškolené lektorky, ktoré majú skúsenosť s vedením voľnočasových aktivít pre rodiny a s neformálnym komunitným vzdelávaním v materských centrách, absolvovali tréning facilitácie diskusií, majú skúsenosti s vedením diskusií a absolvovali špeciálny tréning na vedenie tohto špeciálneho kurzu.
Neplánujeme formu diaľkového štúdia či cez internet, keďže pre túto formu štúdia je osobný kontakt so skupinou kľúčový. Je to práve skupina, jej dynamika a psychológia, ktoré poznatok vytvára. Ani nahrávanie prednášok (aj keď nejde vyslovene o klasické prednášanie) nebude možné. Jedným z najdôležitejších pravidiel v skupine je otvorenosť, dôvera a nevynášanie informácií zo skupiny.
Ako vznikla myšlienka vzdelávacej inštitúcie pre rodičov – APR?
Rodičia z materských centier a ich podporovatelia sa rozhodli preskočiť zdĺhavý proces školských reforiem, ktoré by mali akceptovať potrebu prípravy na rodičovstvo, a začali na vlastnú päsť. Budujú od základov školu podľa svojich predstáv, lebo dobre poznajú potreby rodičov.
Školu, ktorá propaguje hodnoty rešpektu, spolupatričnosti a empatie, ponúka príležitosti, poskytuje priestor pre rodiča spoločne s dieťaťom a kde sa všetci cítia príjemne a bezpečne.
Názvom chceme poukázať na dôležitosť a potrebu rodičovského vzdelávania. Kedysi túto funkciu plnili široké rodinné komunity, kde rodičov každodenne podporovali radou a pomáhali so starostlivosťou o deti ostatní členovia. Súčasnosť, po extrémnych prístupoch vo výchove, smeruje k partnerstvu a dieťaťom. Názory a metódy odborníkov i rodičov, ako tento partnerský vzťah budovať a aká je vlastne jeho kvalita, sú však veľmi rôznorodé až kontroverzné.
Doteraz na Slovensku Akdémie praktického rodičovstva neboli a a zvládli sme to? V čom môže byť jej najväčší prínos?
Samotným akadémiám predchádzala dlhodobá kampaň Únie materských centier Ako chceme vychovávať naše deti. V kampani sa od roku 2006 spojili materské centrá na Slovensku s medzinárodnou sieťou (MINE) v 24 krajinách, aby diskutovali na rôzne témy o výchove. Správy z diskusií vypovedali o mnohom z toho, čo je dnes obsahom kurzu.
Či ju treba? Rodičmi sa nerodíme, rodičmi sa stávame a niekedy to ide zdĺhavo a s ranami na duši detskej i našej. Dnes už nefunguje taká komunitná výchova ako kedysi a to je niekedy na škodu, lebo odovzdávanie si skúsenosti a dobrých rád má veľký význam v tomto neformálnom učení. Bola by škoda nedozvedieť sa nevyužiť, čo dobré sa iným vo výchove osvedčilo. Zvlášť ak nejestvuje žiadne iné inštitucionálne vzdelávanie rodičov malých detí.
Za rozhovor ďakujem pani Silvii Sorgerovej a pani Evke Fiedlerovej a Akadémiám praktického rodičovstva, ktoré sa na Slovensku tento mesiac rozbiehajú. Prajeme úspečný štart a veľa dobrých študentov – vynikajúcich mám a otcov.
foto: APR
HKR má zrejme podobný kurz,
podotýkam však, že APR je kurz riadne akreditovaný ministerstvom školstva,
témy, ktoré sú náplňou kurzu sú:
1. Poslušnosť verzus Slobodná vôľa
2. Negatívne emócie vo výchove
3. Spory medzi súrodencami
4. Fyzické tresty ako výchovné prostriedky
5. Logické dôsledky a hranice vo výchove
6. Boj o moc alebo pozornosť za každú cenu
7. Odmeňovanie a povzbudzovanie detí
Rozsah kurzu je 30 hodín.
Kurzy otvárame aj v rodinnom oddychovom centre v Prešove – EMERKA, všetky info a online prihláška na našich stránkach http://www.emerka.sk
Podobny program sa realizuje aj v Bratislave pod nazvom
Efektívne rodičovstvo krok za krokom, teraz zacne kurz v Quovadis, ale prebiehaju kurzy aj v Trnave (centrum rodiny, alebo tak nejak sa to tam vola).
Pod rovnakym nazvom sa predava aj kniha.
Ale naozaj odporucam zucastnit sa tohto kurzu, stoji to zato a vase deti to potrebuju.
Efektívne rodičovstvo 9 x 2 hodiny týždenne
TK KBS, kah; pz
V čase od 3. mája do 28. júna 2010, každý pondelok od 9,00 do 11,00 hod. sa
v priestoroch bratislavského pastoračného centra Quo Vadis uskutoční
celkovo deväť stretnutí kurzu Efektívne rodičovstvo krok za krokom, ktorý
je určený pre rodičov (jednotlivcov alebo manželské páry), ktorí majú deti
vo veku do 6 rokov. V rámci kurzu budú preberané základné princípy
pozitívnej výchovy a ich aplikácie do praktického rodinného života.
Program je vedený zážitkovo, rodičia sa na ňom aktívne podieľajú,
dostávajú pracovné listy a námety pre domáce precvičovanie.
V rámci kurzu sa rodičia naučia ako:
– rozumieť správaniu svojich detí a aktívne ich správanie ovplyvňovať,
– aktívne ovplyvňovať svoje reakcie na správanie detí,
– podporovať pozitívne správanie detí a predchádzať nevhodnému správaniu,
– naučiť deti niesť zodpovednosť za svoje správanie,
– viesť deti k zodpovednosti, samostatnosti, spolupráci a zdravému
sebavedomiu,
– vytvoriť doma pre deti zázemie podpory, porozumenia a lásky.
Záujemcovia o kurz sa môžu prihlásiť na e-mail adrese: hkr@pobox.sk. alebo
telefonicky v pracovnom čase: 02/ 57510210. Uveďte meno, adresu, počet a
vek detí, e-mail a telefón. Organizátorom podujatia je Hnutie kresťanských
rodín na Slovensku.
http://www.domquovadis.sk/node/36
http://www.tkkbs.sk/view.php