Hneváme sa

Mgr. Katarína Greškovičová 4

Deti sa hnevajú, my sa hneváme na nich. Veľakrát sme až zaskočené, aký veľký hnev vedia deti prejaviť a aký veľký hnev v nás vedia vyvolať. No hnev nie je zlý. Hnev je prirodzená súčasť ľudských emócií.

Len reakcie vaše a vašich detí môžu byť niekedy iné, ako by ste chceli. Keď chcete niečo meniť na správaní vašom alebo vašich detí, treba si na to nájsť čas a niečo pre to spraviť. Odplatí sa vám to spokojnejšou rodinou.

iStock



Na pomoc som si prizvala uznávanú odborníčku Elizabeth Pantley, ktorá je poradkyňou pre rodičov  a vydala rôzne zaujímavé knihy s podtitulom „no-cry solution“ (riešenie bez sĺz). 

Jej prístup je podľa mňa komplexnejší, zaoberá sa oboma účastníkmi interakcie  a okrem toho ponúka rôzne spôsoby riešenia. Najprv sa budeme venovať rodičom, potom trošku deťom a nakoniec sa zameriame na samotné riešenia situácií, keď sa dieťa hnevá.

    Zamerané na rodičov

    Zodpovedajte si nasledujúce otázky a porozmýšľajte, čo a ako môžete vylepšiť:

    1) Hnev v pôvodnej rodine

    Ako ste sa doma hnevali? Ako rodičia reagovali na váš hnev? Výchovné modely ste vedomky i nevedomky prebrali od vašich rodičov. Spomeňte si na to, ako to u vás vyzeralo a možno nájdete nejaké paralely s tým, ako to vyzerá vo vašej terajšej rodine. Je to pre vás odrazová línia.

    Čo zo správania vašich rodičov by ste nechceli opakovať? Čo by ste teraz robili inak ako vaši rodičia? A čo, naopak, by ste chceli robiť ako vaši rodičia?  

    2) Dieťa imituje

    Dieťa vaše správanie imituje. Preto si uvedomte, ako sa správate, keď sa hneváte a skúste to zmeniť. Začnete kričať? Buchnete po stole? Čo robíte, keď sa hneváte?

    Thinkstock

    3) Láska

    Svoj vzťah s dieťaťom postavte na svojej láske k nemu – veľa ho objímajte, bozkávajte a túľte. Trávte s ním čas hrania, rozprávania a počúvania. Takéto momenty vám potom pomôžu a zmiernia hnev, ktorý vo vás narastá.

    Keď sa začínate hnevať, zakaždým si môžete povedať sama pre seba „Ľúbim svoje dieťa a preto mu teraz pomôžem prekonať jeho hnev.“ Už len takéto uvedomenie zmenší váš hnev.

    4) Čo vás hnevá?

    Medzi klasické rodičovské problémy patrí napríklad jačanie, kvílenie, záchvat hnevu, súrodenecké hašterenie a nespolupráca dieťaťa. Čo vás konkrétne teda hnevá? Napíšte si zoznam správaní, ktoré vás hnevajú.

    5) Kedy sa ľahko nahneváte?

    Počas dňa sú momenty, kedy je človek viac náchylný k výbuchu hnevu. Sú to zvyčajne časti dňa, kedy sú už všetci členovia rodiny unavení, keď sa servíruje jedlo alebo sa niekam chystáte a pod.. 

    Okrem toho môžu byť aj situácie, ktoré vyslovene zvyšujú nechcené správanie dieťaťa a tým váš hnev – nakupovanie, rodinné návštevy, a pod. Takže, kedy sa najviac hneváte?

    Zamerané na dieťa

    Keď  pochopíte rozpoloženie svojho dieťaťa, pomôže to aj vám predísť a spracovať svoj hnev na dieťa a zároveň nájsť riešenie situácie.

    1) Čo vaše dieťa hnevá

    V akých situáciách sa najviac prejavuje hnevom? Pri obliekaní, pri hraní s inými deťmi? Sú nejaké konkrétne situácie, kedy sa hnevá?

    2) Kedy sa dieťa hnevá

    Aj vaše dieťa má lepšie a horšie momenty dňa. Kedy je náchylnejšie sa hnevať počas dňa? Pred obedňajším spánkom, pred večerou?

    Zamerané na riešenia

    Teraz sa môžeme venovať jednotlivým riešeniam výbuchom hnevu dieťaťa. Jedná sa o zoznam návrhov, ako by ste mohli riešiť hnev svojho dieťaťa. Ak vás zaujímajú, prečítajte si druhú časť článku: 10 možných riešení, keď sa dieťa hnevá »»»»»

    Spracované podľa https://www.pantley.com/elizabeth/links/PantleyNoCryBooklet.pdf  a doplnené.

    1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (26 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
    Loading...

    Komentáre k článku

    1. Na prvy pohľad to vyzerá ako veľmi správne rady, ale myslim ze mozu byt velmi zle pochopene. V prvom rade by mala fungovat harmonia medzi manzelmi a tato harmonia sa najviac odraza v reakciach dietata i rodicov. Je to zaklad pre zdravy hnev, ktory je potrebne zdravo prejavit. Dieta ma pocitit ked sa hnevate. V zivote sa s henvom stretne. Malo by vsak vsediet ze napriek tejto emocii je milovane. Okrem vysvetlovania, neustaleho laskania (ktore mimochodm potrebuje kazde dieta v inej forme a miere) musi vediet niekedy dieta posluchnut aj hned. Su situacie ktore deitatu nevysvetlite. Dieta musi vediet respktovat dospeleho. Najvacsia problemy vo vychove sa deju vtedy, ked ma rodic problem sam so sebou, alebo so svojim vztahom s partnerom…. Dalo by sa o tom pisat. Ale pozor na prilisnu pozornost na dieta a tzv.vychovu “vsetko pre dieta”. No nam vychovava deti, ktore si menia role s rodicmi a skacu im po hlavach. V sucasnosti velmi moderny trend.

    2. Potrebujem svatobne saty s velkostou 135/136 lebo potrebujem na svatbu. Na tej svatbe ma chce moj frajer poziadat o ruku lebo mam 15 rokov Redface

    3. zaujimave, celkom dobre rady, skusim ich vyuzit, mame teraz akurat take vzdorovite obdobie, ked sa furt hnevame…

    Pridaj komentár