Kým som nebola matka, akosi som si túto vetu týkajúcu sa mojej hovawartky Ašky ani nevšímala. S obľubou ju používajú rodičia i starí rodičia, ktorí si na prechádzke nevedia poradiť s neposlušným dieťaťom. Odkedy však mám vlastné deti, som na takéto a podobné nezmysly akási vnímavejšia, zvlášť, ak sa týkajú mňa. Aška (8 r., 30 kg) v pomere k 2- a 3-ročným deťom naozaj musí vyzerať ako čierny chlpatý obor s veľkými bielymi zubiskami.
Blonďavé kučeravé dievčatko s modrými očkami v ružových šatách vyzerá ako bábika. Ale zlostí sa, lebo mamka ju naviguje celkom opačným smerom, než by ono rado išlo. Ja si oproti nim vykračujem v sprievode svojich dvoch detí a psa a už zďaleka počujem, ako tú malú môj pes bude žrať, ak okamžite neposlúchne a nepôjde vytýčeným smerom. Dievčatko sa rozplače ešte hlasnejšie a zúfalo sa skrýva za mamu. Veď ten pes sa naozaj približuje a je obrovský, určite ju teraz zje len za to, že chcela vidieť niečo zaujímavé, čo si mamka nevšimla. Snažím sa zachrániť situáciu a upokojujem malú, že môj pes deti nepapá, ale ich stráži a ochraňuje. Malá mi veľmi neverí, som predsa cudzia žena a čo povie mama, to platí. Stále sa skrýva za mamu, ktorá na mňa nepekne zazerá, lebo som zmarila jej pokus o výchovu a ja by som ju tiež najradšej upražila pohľadom za to, akým nezmyslom už odmalička priúča svoje dieťa.
Nepáči sa mi, že akéhokoľvek psa celkom cudzí ľudia, zrejme bez fantázie a empatie, takto hnusne zneužívajú na zastrašovanie malých detí. Samej mi nie je príjemne, ak počujem podobné vyjadrenia smerujúce ku mne, lebo Aška naozaj nie je typ psa, čo má deti rád len ako porciu mäsa. Ako matka viem, že nie je ľahké deti po dobrom presvedčiť, aby dobrovoľne poslúchali, ale tiež viem aj to, že nezmyselné zastrašovanie k ničomu dobrému nevedie. Väčšinou sa po takej vete snažím tomu “neposlušnému” dieťaťu prihovoriť, že pes predsa deti neje, preto sa ho netreba báť. Niektorí dospelí sa pousmejú s vysvetlením, že to predsa vedia, ale už nevedeli, ako dieťa prinútiť poslúchať. Niekedy sa situácia vyvinie veľmi pozitívne a dieťa zaujaté veľkým psom a nečakaným príhovorom mňa ako cudzej osoby prestane trucovať a začne byť zvedavé. Ak majú jeho rodičia čas a súhlasia, dovolím dieťaťu Ašku pohladkať výmenou za prísľub poslušnosti. Stáva sa však aj to, že sa “vychovávateľ” obráti proti mne a začne sa naparovať, že mňa nič do toho, čo svojmu dieťaťu povie. Ale ja si zas myslím, že ak niekto zneužíva moju prítomnosť so psom na strašenie detí, je ma do toho veľmi veľa.
Dieťa má na niektoré veci krátku pamäť a prevažne tým malým deťom do 5 rokov je deň často pridlhé obdobie. Deti si veľa pamätajú najmä v súvislosti so silným emotívnym zážitkom, ku ktorým patrí aj strach. Časom skutočné udalosti zapadnú do zabudnutia a v mysli ostane len iracionálny strach zo psa zafixovaný z detstva. A čo sa za mladi naučíme, to na staré kolená vraj ako by sme našli. A tak majú ľudia v dospelosti rôzne fóbie a predsudky, ktoré často celkom nevedomky prenášajú na ďalšie pokolenia. Aj mne vo veku 4 rokov pes odhryzol ucho. Pamätám si to veľmi presne. Ako dieťa som to brala ako akýkoľvek iný zážitok a keďže nikto vo mne neživil strach zo psov, nemám so psami dodnes problém. (Necelý mesiac po tejto udalosti som strčila prsty do sekačky a potom sa mi prihodilo ešte niekoľko úrazov napriek tomu, že som bola neustále pod dohľadom dospelákov – jasný dôkaz toho, že jedno dieťa ťažko ustrážia aj viacerí dospelí :).)
Deti v útlom veku svojim rodičom bezvýhradne dôverujú. Rodičia majú neľahkú úlohu túto dôveru nesklamať a udržať si ju čo najdlhšie. Nezmyselné vyhrážanie jednak tento čas skracuje a v druhom rade “poznatky” detí ženie do extrémov. Aj keď je pes šelma mäsožravá, žiadny pes predsa neloví a nežerie deti, či už poslúchajú, alebo nie. Pes bol v súvislosti s človekom vždy chápaný skôr ako priateľ a pomocník než ako útočník a strašiak. Sú prípady, keď pes naozaj smrteľne ublíži človeku, ale na ich základe sa nedá zovšeobecňovať, že všetky psy sú zlé. Sú totiž aj prípady, keď pes ako jediný dokáže život človeka zachrániť (a tiež sa nedá povedať, že všetky psy sú len dobré). Je veľmi užitočné naučiť sa opatrnosti, no treba nájsť tú hranicu, kde už začína zbytočný strach.
Evca nehnevaj sa na nas, rodicov, ktori su obcas bezradni, vynervovani a na konci so silami. Velmi dobre vieme, ze by sa deti strasit nemali, ale ked vyskusas vsetky prostriedky-dohovaranie, vysvetlovanie, odputavanie pozornosti, prosenie-a nezabera, a ide okolo takyto vdacny objekt, akosi ti to pride same do ust. Ja osobne svojho syna s havinami nestrasim, sami sme si kupili pred par dnami steniatko a tieto uzasne stvorenia milujem, ale obcas pocujem manzela ako ho strasi prave tymto sposobom. Nezanechava to v nom ziadnu traumu, vie ze havinko ho nespapa (ma 2,5 roka a je straaaaaaaaaaasne premudrely ci ako to povedat, na vsetko sa vypytuje a ja sa snazim prisposobit odpovede jeho veku, nic si nevymyslam). A tak ked to manzel vyslovi, syncek sa pozrie na hava, usmeje sa a caka co bude, pre istotu s respektom (co tiez nie je na skodu, nie kazdy pes vie ze nema skakat na metroveho cloveka). A ked ide okolo niekto, kto chce pomoct v takejto situacii, a povie ze si syna vezme so sebou, ja som len rada. Vzdy to zaberie, syn akoby dostal preplesk, uvedomi sa a je v pohode. Ked uz je raz v zachvate, bohuzial zabera len toto. Zelam vam vsetkym vela lasky, trpezlivosti a doslednosti vo vychove, niekedy maju nasi certici “svoje dni” a vtedy nam nepomoze nic len dufat ze to rychle prejde..a skusat vsetko mozne..ak mate nejake finty co robit s neposlusnikmi, rada sa poucim, viem ze to co som napisala znie hrozne nanicmamickovsky, ale kto nezazije nepochopi..
Úplne súhlasím, vynucovať si poslušnosť detí takým spôsobom, že ich budeme strašiť, je od nás dospelých hlúpe a podľa mňa je to prejav zlyhania, keď už dospelý nevie, akým iným spôsobom má dieťa presvedčiť, aby konalo podľa jeho predstáv. Na jednej strane chceme, aby naše deti boli smelé, priebojné v kolektíve, ale na druhej ich sami strašíme a zneisťujeme. Vieme, my dospelí, čo vlastne od tých našich detí chceme?
Mas uplnu pravdu so strasenim deti. Na margo strasenia by som chcela povedat, ze mne zase strasia cudzi okoloiduci moje dieta tym, ze sa mu prihovaraju a slubuju mu, ze si ho vezmu domov, ked neposluchne svoju mamu. Absolutne neviem kde na to prisli a preco sa vobec do nas montuju. Neviem ci prave kvoli tomu moj drobec nedoveruje nahodnym okoloiducim, ale fakt je, ze si od cudzieho cloveka(alebo mojho znameho,ktoreho moc casto nevidi) ani cokoladu nevezme. Preto by som chcela informovat a aj poprosit vsemozne babky a ludi milujucich deti-tak sa mi vzdy predstavia, ze nie kazde dieta sa rado dava do reci s cudzim a nechava sa od neho dotykat napriklad takym steklenim. Ja tiez neppridem ku dospelemu a nezacnem ho steklit a tahat za lice a hovorit mu aky je rozkosny. A nehovorte na matku svoje zivotne story prave ked je maximalne zaneprazdnena. Tot som mala na srdci. A este ku psickarom-niektory tak vrieskate po tych chudakoch psoch, ze ja sa ani nebojim toho psa ale Vas. Radsej si viac vycvicte toho psa a dufam, ze si vsetci po nich zbierate hovienka
Evča
mám rovnaký názor na strašenie detí v ich útlom veku, dôkazom toho je aj hrdosť mojej svokry, ktorá každému čo vidí môjho syna hovorí môj vnúčik sa nebojí ničoho (synček má 2 roky bežne sa zatvára na WC do tmy a ešte si priviera dvere a hrá sa na schovaváčku, tma mu nikdy nevadila – čo sa o mne nedá povedať) Nikdy som svoje dieťa nestrašila podobnými nezmyslami tak ako to robili moji rodičia. Je to malý šibal, ktorý keď sa vonku rozbehne človek ho ledva chytí a takéto reči by na neho aj tak nezabrali – raz to svokra skúsila a synček sa len začudovane obzrel pousmial sa a utekal ďalej) Takže všetkým mamičkám prajem pevné nervy na našich malých nezbedníkov.
Evča aj mne sa páči.Články o psoch a deťoch mi vždy pripomenú, ako som ja vyrastala so psami a ako ma to ovplyvnilo v súvislosti k zvieratám. A aké jednoduché bolo mať psa, kým teraz si to neviem predsatviť a je mi ľúto, že moja dcéra nemám psa, lebo jej rodičia nechcú. No aspoň toho papagája máme.
A kdeže je náš milovník psov pán Mgr. Čuleň? Evča pekný článok.