Návšteva múzea – “zážitok” pre celú rodinu

Mgr. Alexandra Mikulová 2
do muzea

Návšteva pekného múzea a potom príjemná prechádzka – takto si mnohí rodičia predstavujú ideálne nedeľné popoludnie.

Deti však nemajú na vec vždy rovnaký názor: pri slove „múzeum“ vystrúhajú kyslú tvár a po pár minútach v múzeu pôsobia znudene a nezúčastnene, že ich nakoniec rodičia doslova vlečú od jedného exponátu k druhému, až začnú byť deti natoľko nespokojné a netrpezlivé, že si celá rodina želá len jedno – dočkať sa konca.

Za túto situáciu nemožno viniť iba deti či dospelých. Celý háčik je často len v tom, že expozície (spravidla) nie sú prispôsobené detskému návštevníkovi. Iste, najnovšie moderné výstavy sa snažia o multimediálnu prezentáciu svojho obsahu, ale ešte stále ponechávajú na návštevníka priveľké množstvo textu, ktorý treba prečítať, aby výstavu lepšie pochopil. Stretávame sa aj s tým, že jednotlivé výstavné kusy sú zoradené jeden za druhým bez jasného a ľahko spoznateľného súvisu. Potom niet divu, že sa deti začnú rýchlo nudiť.

Aby bola pre deti návšteva múzea potešením, vyhľadajte najprv výstavy, ktoré sa snažia zapojiť všetky zmysly dieťaťa, nielen zrak, ale aj sluch, chuť a cit. V „obyčajnom“ múzeu sa veci len ukazujú, ale detská duša potrebuje návštevu múzea zažiť a takýchto kultúrnych možností vyžitia pre deti je stále poriedko.

Ak chcete urobiť niečo preto, aby sa prehliadka múzea stala pre deti zážitkom, je dôležité, aby ste sa na ňu pripravili. Môže to znieť smiešne, ale vyskúšajte si to: získajte čo najviac informácií o obsahu výstavy a vopred si určite hlavné “zastávky” vašej návštevy, vyberte len tie najlepšie, najoriginálnejšie, najkrajšie, najzaujímavejšie highlights-exponáty a nemusíte sa s deťmi hodiny a hodiny „posúvať“ cez celú výstavu. To, čo im vyberiete a ponúknete, v nich zanechá oveľa hlbší dojem, celkom podľa hesla: „Menej je niekedy viac.“

Napríklad: Ak chcete dieťa zobrať do historického múzea, ešte pred jeho návštevou porozprávajte dieťaťu, úplne jednoducho, niečo o danom historickom období; nielenže vzbudíte zvedavosť, ale dieťa bude schopné lepšie veciam porozumieť a ľahšie pochopiť to, čo uvidí. Najlepšie je vyrozprávať napínavý alebo smiešny príbeh o Cézarovi, o dobe kamennej atď., podľa toho na akú výstavu a do akého múzea sa chystáte. Stojí to námahu a čas, ale verte, že aj vy sa čo – to poučíte, veľa zaujímavého a nového objavíte alebo len oprášite svoje vedomosti.

Dnes už väčšina múzeí ponúka prehľad svojich výstav a akcií na internete. Pre rýchlu orientáciu odporúčame navštíviť Slovenské múzeá, galérie a iné pamiatky (stránka obsahuje výbornú mapu všetkých múzeí na území SR)

Zaujímavý tip: Bibiana, Matúšovo kráľovstvo.

Spracovala Mgr. Alexandra Mikulová (podľa www.kinder.de)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. S mojou 2 a pol rocnou dcerou Meshikou sme pocas nasej navstevy na SLovensku isli do Narodneho muzeana nabrezi. Aj som sa trochu bala, lebo ona je dost ‚neposedna‘, proste neobsedi, tak som cakala nahnevane tvare navsetvnikov aj strazcov.

    Nestalo sa. Az na jednu strazkynu, co mala problem s tym, ze Meshika chytala sklo ked ukazovala krasne kamene (ved je to predsa dieta a aspon to znamena, ze upratovaci maju zamestnanie), vsetci jej ukazovali, kde su zvieratka, ake zvieratka, kyvali jej, vysvetlili. Proste bol to prijemny zazitok pre vsetkych. Mala bola uchvatena zirafou a medvedom.

    Skoda, ze sme nestihli ist do Bibiany, vela ludi mi ju odporucalo. Snad nabuduce!

  2. Tak ma napadlo, že by som pre deti od 1,5 roku celkom odporučila múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Za posledné roky sa to tam síce veľmi nezmenilo, ale sú tam kadejaké zvieratá, dosť priestoru na behanie a celé je to jedna veľká miestnosť, takže Vám dietko nemá kam ujsť. Snáď len jednu poznámku, je tam poriadne chladno asi kvôli tým vypchatým zverom, pre deti sa aj v lete uživí tenká čiapka a teplý sveter.

Pridaj komentár