Aký je váš názor na plavecké kurzy dojčiat a novorodencov?
Pýtame sa Doc. MUDr. Darina Chovancová, prednostka detskej kliniky Fakultnej NsP v Bratislave
Vítame všetky aktivity matiek, ktoré sa zaujímajú o stimuláciu psychomotorického vývoja svojho dieťaťa a rozmýšľajú, ako by ho otužovali a spájali príjemné s užitočným. Samozrejme, sú situácie, kedy takýto výcvik nie je vhodný – napr. zdravotné problémy bábätka, kožné ochorenia, vrodené vývojové chyby obličiek a močových ciest. Pokiaľ sú zabezpečené dobré hygienické podmienky bazénov, práve dojča by sa mohlo týchto výcvikov zúčastňovať. Skúsenosti, ktoré nám matky reprodukujú po pobyte so svojimi deťmi, obohacujú matky, aj pre vývoj dieťaťa sú veľmi vhodné a spájajú sa aj s otužovaním, čo je prevencia vzniku ďalších infekčných ochorení.
Máte teda skúsenosť, že záujem matiek v tomto smere existuje.
Áno, matky sa na to pýtajú. Máme mnohé bábätká, ktoré majú problém s motorikou. U nich sa v rámci rehabilitácie využíva hydroterapia, stimulácia vo vode. Takisto výsledky sú veľmi dobré a pomáha to napredovať v psychomotorickom vývine.
Nemôžu sa deti utopiť? Stretla som sa s názorom, že dieťa je na vodné prostredie zvyknuté, teda sa nemôžu utopiť.
Skúsenosti ukazujú, že sa nemôžu utopiť, ale rôzne pohybové aktivity, ktoré bábätko počas pobytu vedú k tomu, aby sa neutopilo, nemôžeme spájať s tým, že dieťa sa naučí plávať. Z hľadiska vývinového sa dieťa môže naučiť plávať vo veku 5 rokov, kedy sú už vyvinuté motorické dráhy, ktoré umožňujú aktívne sa naučiť stereotyp plávania. Je veľmi dôležité naučiť dieťa dýchať vo vode, to reflexne funguje už u malých detí, keďže reflex, aby sa neutopilo, je prítomný. Ale aby sme to nazvali „plávaním“, je to odvážne. Deti sa vo vode cítia dobre a nemajú problém.
Kedy sa dá začať s bábätkom plávať?
Ďalšia otázka patrí pani Alene Votavovej z centra Alva (www.alva.sk)
V našom stredisku začínajú deti plávať od 4 mesiacov. Nejde o skutočné plávanie, deti sa hravým spôsobom zoznamujú s vodou. Cieľom nášho plávania je podporovanie ich psychomotorického vývoja a rozvoja zdravotnej odolnosti.
Aký to má ďalší prínos?
Cvičením vo vode sa spevňuje svalstvo detí, rozvíja sa motorika, koordinácia pohybov, zlepšuje sa apetít. Otužovanie chladnejšou vodou a pobyt v saune vplýva na rozvoj imunitného systému bábätiek. Je veľmi dôležitá aj psychická stránka. Dieťa napreduje vďaka zvládaniu nových situácií v kruhu iných detí a rodičov a tiež vďaka zaujímavému programu, podporovanému riekankami a pesničkami, ktoré rodičia spievajú spolu s deťmi, ak už vedia hovoriť, a s inštruktorkou.
Pozorujete, že záujem rodičov v tomto smere stúpa?
O plávanie s deťmi je u nás veľmi záujem zo strany rodičov. Každým rokom sa zvyšuje. Snažíme sa vyjsť im v ústrety a plávame až do večera.
Ako vyzerá kurz plávania?
Kurz plávania trvá 1 mesiac, deti plávajú 2x do týždňa, lekcia trvá 45 minút. Do lekcie patrí aj inštruktáž inštruktorky rodičom, deti teda nemusia byť 45 minút vo vode, lebo lekcia zahŕňa aj oboznamovanie rodičov s manipuláciou detí. V bazéne môže byť u nás maximálne šesť detí, čo umožňuje inštruktorom individuálny prístup. Priebeh kurzu je nasledovný: po príchode na 1.lekciu inštruktorka rodičom vysvetlí, čo budú robiť, ako treba s dieťaťom narábať vo vode, základy hygieny, ktoré je u nás potrebné dodržiavať, tiež na to, že dĺžka lekcie sa bude odvíjať od kondície bábätiek. Prvé lekcie budú kratšie, postupne sa budú predlžovať, aby sa deti príliš neunavili. Toto sa týka najmenších detí. Hlavná časť lekcie sa začína riekankami a pesničkami, čím sa upúta pozornosť detí, do toho sa vsúvajú jednoduché cvičenia. Súčasťou výcviku je otužovanie, ktoré sa robí hravou formou.
Nemajú deti strach z vody? Aká je teplota vody?
32-34 st. C, odvíja sa od veku dieťaťa. Je to upravené, pretože dieťa môže byť vo vode pokojné, uvoľnené len vtedy, keď je voda príjemne teplá.
Dieťa dozrieva v plodovej vode, teda voda je mu blízke prostredie. Tešia sa deti vode?
Veľmi. Máme oveľa viac skúseností, že deti plačú, keď odchádzajú z bazéna.
Kde sa na Slovensku nachádzajú takéto centrá?
Sú po celom Slovensku. Je možné vyhľadať miesta na internete.
Čo už vo vode zvládne dojča?
Keďže dojča sa považuje od 28.dňa života do 1.roka jeho veku, aj aktivity sú primerané ich individuálnym schopnostiam. Štvormesačné zvládne širšiu škálu polohovania, pričom všetky činnosti sú odkázané na manipuláciu s nimi. So sediacim a chodiacim dieťaťom sa už pracuje inak. S našou špeciálnou pomôckou – plávacími kolieskami, dokáže už 8-mesačné dieťa robiť individuálne aktivity, avšak vymenovať konkrétne prvky by vyžadovalo samostatnú reláciu venovanú tejto téme.
Nemôže chlórová voda v bazénoch negatívne ovplyvniť pokožku dieťatka?
V našom stredisku je voda špeciálne upravená podľa pokynov hygienikov, ktorí ju chodia pravidelne kontrolovať. Je upravená aj pre najmenšie deti. Rodič sa nemusí báť, voda je pre malé dieťa vhodná. Voda je upravená aj tak, aby zvládla menšie nehody. Permanentné sa čistí, filtruje. Ak sa stane väčšia nehoda, inštruktori vedia, čo majú urobiť. Rodičia s deťmi vyjdú z bazéna, ktorý sa prečistí, a potom pokračujeme ďalej. Rodičia sa nemusia obávať pri manipulácii s dieťaťom. Naši inštruktori sú im ochotní pomôcť.
Navštívili váš kurz aj deti s nejakým druhom postihnutia?
Nedávno sme mali skupinu detí s Downovým syndrómom. Venovala sa im naša inštruktorka, ktorá má vzdelanie zamerané na prácu s postihnutými deťmi. Zo začiatku boli v bazéne ustráchané, ale na druhej, tretej lekcii výborne spolupracovali a bolo vidieť, že sú vo vode spokojné, šťastné.
Tipy redakcie na plávanie s bábätkami:
www.alva.sk
www.moko.sk
szm.sk/vizitka/hups-baby-club-petra-sykorova.phtml
www.banby.sk
Odznelo v pravidelnej relácii Slovenského rozhlasu DOMÁCA LINKA.
Vypočujte si niečo zaujímavé aj tento týždeň. Zapnite si Slovenský rozhlas, alebo reagujte na aktuálne témy na záznamníku 02/572 73 700 alebo emailom na adrese: radioslovensko@slovakradio.sk
Najbližšie témy:
28.8. Rafinované postupy siekt.
29.8. Aký spôsob osláv si zaslúži SNP?
30.8. Skúsenosti s jazykovými pobytmi v zhraničí.
31.8. Čo o nás prezrádzajú naše odpadky?
01.8. Ktoré architektonické diela na Slovensku považujete za 7 divov?
Viac na www.slovakradio.sk
Váš komentár
Dobry den.
Prosim Vas nevedeli by ste mi poradit? Mala by som zaujem urobit si instruktora plavania s dojcatami. Kde by som mohla taketo vzdelanie ziskat? Kde sa mozem prihlasit?
Ďakujem
Ak by ste mali záujem, moja sestra Lucka Bazanová pláve v Košiciach aj vaňové plávania aj bazény a babatkami.
Kontakt na ňu je 0905 128 761, rada ochotne odpovie na vaše otázky :o)
Spolupracuje aj s MC Stonožka.
Jej stránka je: http://www.bublinkake.sk
Váš komentár Pochádzam z Ružomberka a mám záujem o plávanie bábätka v troch mesiacoch. Pretože som cez týždeň v práci mal by som záujem o plávanie cez víkend. Keď to však nebude možné, prosím o radu ako postupovať , pri plávaní doma vo vani. ďakujem
Dobry den.
Prosim Vas nevedeli by ste mi poradit? Mala by som zaujem urobit si instruktora plavania s dojcatami. Kde by som mohla taketo vzdelanie ziskat? Kde sa mozem prihlasit?
Dakujem Katarina.
ja bi som sa chcela opitat ci sa neda z babatkom aj skor plavat tak ked len pojde do 4 mesiaca
plávanie batoliak a dojčiat a malách detičiek http://www.ruzbachy.sk pod názvom atlantida, kde sú aj lekcie plávania
Mohli by ste mi prosím Vás poradiť, kde by sa dali absolvovať plavecké kurzy dojčiat a novorodencov niekde blízko okresu Skalica?? Mohol by byť aj okres Hodonín ak máte informácie aj o tom. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď Katka
Potešili by ste ma, keby ste mi vedeli zohnať zoznam najbližsých plaveckých zariadení, kde je možnosť plávať s dojčatami. Som z okresu Žarnovica.
Prajem pekný deň
Viliam MULLER
Plavanie mate asi najblizsie v Zlatych Moravciach, kde je bazen len pre deti od 3 mesiacov do 4 rokov.
K Vam najblizsie plavanie babatiek je v Zlatych Moravciach.
Ahojte velmi by ma zaujimalo ci neviete o nejakom plavani s detickami v Kosiciach,a ci sa mozem prihlasit aj ked ma moja dcerka 1 rok,alebo je to uz neskoro?Za odpoved velmi pekne dakujem.Lucia
Ďakujeme Lesana za informáciu k titulu Dr. Chovancovej, ale uverejnený text je presným prepisom odvysielanej relácie, ktorá odznela v Slovenskom rozhlase (na základe dlhodobej spolupráce s Sl Rozhlasom, kde je tento portál mediálnym patrnetrom cyklu PIATKY PRE MATKY ), preto to v texte nebudeme upravovať.
Chcem podotknut, že Doc. MUDr. Darina Chovancová, nie je prednostka detskej kliniky Fakultnej NsP v Bratislave (nemocnica na Antolskej ul. v BA), ona je prednostka novorod. odd, resp. odd. patologických novorodencov. Toto je pre niekoho sice malickost, ale takto zacinaju dezinformacie!
http://www.bczuzi.sk – plavanie dojciat v presove 🙂