1. Neistá citová väzba- vyhýbavá
Niektoré deti sú príliš nezávislé a ani si nevšimnú, keď sa od nich rodičia trochu vzdialia, prípadne odídu alebo keď sú od rodičov separované. Na prvý pohľad sú tieto deti veľmi adaptabilné. Potrebujú málo času na to, aby sa prispôsobili novému prostrediu, človeku a pod.
I keď veľa rodičov by takéto dieťa prijalo, nie je to vývinovo vhodné správanie. Rodičia týchto detí sa sústreďujú na autonómiu dieťaťa. Keď dieťa potrebuje ochranu a podporu, hovoria dieťaťu, že si so stresom samo poradí, že je už veľké, že nepotrebuje telesný kontakt a podporu niekoho milujúceho.
Takíto rodičia chcú, aby bolo dieťa čo najskôr sebestačné, aby zvládalo situácie samo, bez plaču, ochrany, podpory či blízkosti. Medzi typické reakcie rodičov patrí ignorovanie potreby dieťaťa po telesnej blízkosti, odmietanie dieťaťa, bagatelizovanie stresovej situácie, zosmiešňovanie alebo aj obviňovanie dieťaťa, výčitky a hrešenie dieťaťa.
Deti sa postupom času naučia, že je zbytočné vyjadrovať svoje emócie, a tak svoje pocity začnú potláčať. Zaujímavé je, že navonok síce neprejavujú stres, ale na fyziologickej úrovni majú všetky prejavy stresu (zrýchlený tep, dych, vylučovanie stresových hormónov).
A keďže stres z tela len tak nevymizne a väčšinou sa presunie do inej časti tela, veľakrát sa stáva, že takéto deti majú veľmi často rôzne telesné symptómy ako bolenie brucha, hlavy, nevoľnosť, či poruchy spánku. Sú to také neuvedomené volania dieťaťa po láske, ochrane a bezpečí.
Váš komentár
Je sice pravda, ze su tam chyby typu “ku rodicovi”, “ku typom” a pod., ale ja som bola taka nadsena z obsahu tohto clanku, ze som to nevnimala. Super clanok, dakujem.
Prosim Vas naucte sa spravne gramatiku – k, ku
je to strasne rusive a neda sa ten clanok citat normalne!
Dakujem.