Vzťahové rodičovstvo je jeden z populárnych štýlov výchovy. Opiera sa o staré techniky výchovy, ako dojčenie, nosenie a podobne.
Vo viacerých smeroch je vlastne návratom ku inštinktívnemu správaniu sa našich predkov.
Čo je vzťahové rodičovstvo?
Vzťahové rodičovstvo definoval pediater William Sears. V anglickej literatúre sa stretneme s pojmom attachment parenting.
Ide o rodičovskú filozofiu, ktorá je založená na princípoch teórie pripútania (attachment theory).Podľa tejto teórie si dieťa v detstve formuje silné emocionálne väzby so svojimi primárnymi opatrovateľmi (väčšinou matkou).
Citliví opatrovatelia vytvoria s dieťaťom bezpečnú väzbu a tým si dieťa vybuduje základnú dôveru v opatrovateľov a v budúcnosti bude schopné vytvárať kvalitné vzťahy. Bezpečná väzba posilňuje vývin dieťaťa, jeho sociálny ako aj emocionálny vývin.
V opačnom prípade je dieťa neisté, nevie, čo môže od ľudí očakávať a nie je schopné si vytvoriť trváce vzťahy. Vzťahové rodičovstvo si preto kladie za cieľ posilniť pripútanie matka-dieťa (príp. iný primárny opatrovateľ) a vytvoriť tak kvalitnú, bezpečnú väzbu matky s dieťaťom.
Pomocou rôznych rád vzťahového rodičovstva sa rodičia snažia vychovávať dieťa s láskou, rešpektom a dôstojnosťou.
Osem princípov vzťahového rodičovstva podľa Searsa
1/ Príprava na tehotenstvo, pôrod a rodičovstvo
Na tehotenstvo a pôrod sa pripravte ako fyzicky, tak i emocionálne. Navštevujte kurzy, ktoré váš oboznámia s priebehom tehotenstva, pôrodom a starostlivosťou o novorodenca.
Vzdelávajte sa o detskom vývine, aby ste mali realistické očakávania od seba a svojho dieťaťa.
2/ Kŕmenie s láskou a úctou
Dojčenie je optimálna cesta, ako uspokojiť nutričné i emocionálne potreby dieťaťa.
Preferuje sa dojčenie na požiadanie a nie podľa určeného harmonogramu. Postupom času si dieťa samo vytvorí a ustáli režim. Neskôr naučte dieťa rozlišovať, kedy je hladné a kedy plné.
Poskytujte dieťaťu správny model stravovania a ponúkajte mu zdravé jedlá.
3/ Citlivé reagovanie
Vytvorte si vzťah s dieťaťom založený na dôvere a empatii. Nalaďte sa na to, čo vám dieťa komunikuje a potom odpovedajte jednotne, dôsledne a vhodne.
Nemôžete napríklad očakávať od detí, že sa budú vedieť samé upokojiť. Na to potrebujú rodičov, ktorí sú pokojní, rozvážni, milujúci, empatickí, ktorí ich naučia regulovať svoje emócie.
Odpovedajte citlivo, keď sa dieťa udrie, zraní alebo keď vyjadruje silnú emóciu. VR nerozmaznáva, ale vedie rodičov ku tomu, aby vedeli vhodne deťom odpovedať, tzn. rodič by mal byť schopný rozoznať, kedy povedať „áno“ a kedy „nie.“
4/ Používanie láskavého dotyku
Dotyk uspokojuje potreby dieťaťa po fyzickom kontakte, náklonnosti, bezpečnosti, stimulácie a pohybe. Koža-na-kožu je efektívna najmä vtedy, keď sa jedná o dojčenie, kúpanie alebo masáž.
Nosenie dieťaťa, či už v rôznych šatkách, babyvakoch, a pod. je tiež dôležité. Túlenie, objímanie, škrabkanie chrbátika, masáž a fyzické hry pomáhajú dieťaťu naplniť potrebu fyzického kontaktu.
5/ Fyzické a emocionálne záruky bezpečného spánku
Deti majú svoje potreby aj počas noci, nielen počas dňa. Príčiny ťažšieho zaspávania alebo nočného buntošenia môžu byť rôzne (hlad, pocit osamelosti, strach, chlad alebo teplo, a pod.).
Deti sa spoliehajú na rodičov, aby ich upokojili a pomohli im regulovať ich emócie. Bezpečné spoločné spanie rodičov a detí v jednej izbe, príp. aj v jednej posteli, má svoje výhody.
Prečítajte si aj: 7 rád doktora Searsa, aby dieťa spalo dlhšie
6/ Poskytovanie stálej láskyplnej starostlivosti
Deti majú intenzívnu potrebu fyzickej prítomnosti rovnakého, milujúceho opatrovateľa, ktorý reaguje na ich potreby.
Ak potrebuje ísť do práce a máte menej času venovať sa svojmu dieťaťu, je potrebné, aby ste zabezpečili náhradného opatrovateľa pre svoje dieťa, ktorý si vytvorí s dieťaťom vzťah a ktorému bude na dieťati záležať.
7/ Praktizovanie pozitívnej výchovy
Empatická, milujúca a rešpektujúca výchova posilňuje vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Skôr než budete reagovať na to, ako sa dieťa správa, porozmýšľajte o tom, čo vedie dieťa ku takémuto správaniu.
Komunikujte a nájdite spolu riešenie, zatiaľ čo si obaja zachováte svoju dôstojnosť. Využívajte motiváciu, imitáciu a vzory skôr ako tresty. Pozitívna výchova dieťaťu ukáže, ako sa vhodne správať, tresty len ako sa nemá správať.
8/ Úsilie o rovnováhu v osobnom a rodinnom živote
Pokiaľ ste v pohode, je pre vás ľahké reagovať na dieťa emocionálne správne. Vytvorte si sieť ľudí, ktorá vás podporí a pomôže vám. Rozdeľte si čas pre deti, manžela i seba, aby ste naplnili všetky rozmery osobného a rodinného života.
Vzťahové rodičovstvo nie je manuálom so striktnými pravidlami výchovy.
Keďže deti sú také rôzne a nesmieme zabúdať, že aj rodičia, vzťahové rodičstvo pokladá výchovu za veľmi individuálnu. Sears nevyžaduje od rodičov, aby prísne dodržiavali týchto osem princípov, skôr ich motivuje, aby boli kreatívni pri hľadaní odpovedí na potreby dieťaťa.
Kritika a kontroverzné názory
Pri uvažovaní o vzťahovom rodičovstve si treba uvedomiť, že tento štýl výchovy sa zrodil v Amerike, mieste, kde odhalený dojčiaci prsník vyvoláva búrlivú diskusiu, kde sa kŕmi z fľaše pomaly už v pôrodnici, kde sú iné pôrodné hmotnosti a deti je preto ľahšie nosiť v šatkách, kde má novorodenec samostatnú postieľku a izbu od prvého dňa doma, kde sa matky vracajú do práce po šestonedelí, kde je veľa au-pairiek, rôzne výchovné inštitúcie pre deti od ranného veku, atď.
Jedna z hlavných kritík vzťahového rodičovstva je o náročnosti a celkovej námahe takéhoto prácneho rodičovstva. Nejedná sa o množstvo času stráveného so svojimi ratolesťami, ale o dojčenie na požiadanie, nočné peripetie so spánkom či nosenie detí.
Kritici okrem toho zdôrazňujú nevhodnosť spania v jednej posteli, ale aj možnú závislosť detí na rodičov.
Prečítajte si aj: Riziká vzťahového rodičovstva
Vzťahovému rodičovstvu sa však najmä vytýka psychická náročnosť – maximálne uspokojiť potreby svojho dieťaťa a byť skvelou matkou a ženou zároveň, čo kladie vysoké nároky na celú rodinnú štruktúru.
V neposlednom rade je tu otázka aj dôsledného a riadneho výskumu vzťahového rodičovstva. Neexistujú žiadne presvedčivé empirické štúdie efektívnosti vzťahového rodičovstva, ktoré by potvrdili, že je lepšie ako iné mainstreamové rodičovstvo.
V každom prípade je to inšpiratívny prístup a veľkým prínosom je zdôraznenie signálov dieťaťa a vnímavosti rodiča na tieto signály. Čím je rodič citlivejší na signály, tým vie lepšie na signály odpovedať a tým aj dieťa vysiela kvalitnejšie signály a celá komunikácia rodič-dieťa sa zlepšuje a zjednodušuje. A keď vlastná matka rozumie svojmu dieťaťu, to je potom už len super vychovávať!
Viac sa dozviete na stránkach: www.askdrsears.com ,www.attachmentparenting.org
no ja takto vychovavam 3 deti a je to super. dcerka 18, syncekovia 6 a 1. na nic sa nestazujem a ani oni ))))
Tento clanok ma sklamal. Myslela som si, ze sa dozviem nieco nove – namiesto toho je to len ‘vycuc’ z Wikipedie, navyse neporiadne prelozeny
Odporucala by som autorke, aby si sama poriadne prestudovala linky na ktore odkazuje na konci clanku – potom by sa dozvedela, ze 8 principov nedefinoval Dr Sears, ale su to principy Attachment Parenting International, ktore su popisane v knihe “Attached at the Heart” autoriek Barbara Nicholson + Lysa Parker (zakladatelky Attachment Parenting International).
https://org2.democracyinaction.org/o/5590/t/9101/shop/item.jsp?storefront_KEY=203&t=&store_item_KEY=789
Dr Sears pouziva ‘7 Baby Bs’
http://www.askdrsears.com/topics/attachment-parenting/what-ap-7-baby-bs
Mne sa na tychto Greskovicovej clankoch paci, ze dava pohlad vzdy z viacerych uhlou. Netvrdi ze toti je to jedine spravne co musime/ nesmieme. Ponuka len akusi teoriu. A tak to presne vo vsetkych vychovnych metodach je. Su to len teorie, ktore sa na moje dieta daju/ al nedaju aplikovat. Ziadna nie je bez vyhrad funkcna na kazde dieta.
No a mne sa zase moc nepaci, ze ako psychologicka nezaujme nejaky postoj – hm, co ja viem, ze teda napr s cim ma ona dobru pripadne zlu skusenost.
Nielen o vztahovom rodicovstve, ale aj o tom spani a tak.
Suhlasim, ze univerzalny navod na univerzalne dieta neexistuje, ale pacilo by sa mi, keby ju v tych clankoch bolo viacej citit ako cloveka a nie ako cistu teoriu.
Napr v tom znakovani, ked pisala o svojich skusenostiach s vlastnymi detmi, sa mi to pacilo viacej.
A u nas sa z flase nekrmi uz v porodnici? Kolko deti u nas nedostalo v porodnici flasu?
Toto sa deje preto, lebo u nas matky akceptuju odobranie novorodenca po narodeni. Veri sa, ze novorodenec mus byt v inkubatore a pod dohladom zdravotnikov. Taketo deta sa dehydratuje a preto ho dokrmuju.
Deti v USA maju ine porodne hmotnosti, a preto je ich jednoduchsie nosit v satkach???
Ich trend je neprejedat sa v tehotenstve lebo velke dieta znamena tazky porod- pre matku aj pre dieta.
U nas deti nemaju samostatne postielky?
Maju, vacsina v nich moze spat cez den a noc, postelka prirazena k lozku matky umoznuje dieta nadojcit.
Preco je toto rodicovstvo “pracne”? Dojcenie na poziadanie je pracne? Toto predsa matky robili vzdy – v casoch, ked pracovali omnoho viac a tazsie ako dnes.
Nerobili)- nadojcene dieta nechali na dlhe hodiny odlozene, aby stihli robotu na poli. Dodajali po robotach. Dieta sa naucilo na rezim krmenia a nie naopak. Co s volnym casom ale ked matka nemusi dnes ist na rolu? Dojcime teda radsej trocha a kazdu pol hodinu a masirujme dieta, ani na moment ho neopustime, spime s nim ked ono chce, tisme jeho plac, ked ono chce plakat. Ved vzdy je co robit, nie? Len tak mimochodom, nechyba tam troska ta praca na poli? Rodina spali vsetci spolu, ale nie z nesmiernej lasky k sebe, ale kvoli hmotnej nudzi. Deti v takejto spolocne zdielanej posteli odpozerali toho vela a rychlo Tento aspekt rychlej socializacie a pohlavnej zrelosti im umoznil skoro sa oddelit od rodiny- a zacat novy zivot. Vztahove rodicovstvo toto mylne interpretuje ako nadobudnutie citovej zrelosti a rovnovahy.
Peripetie so spankom? Nie je jednoduchsie spat s dietatom v posteli a lepsie sa vyspat ako beahat k postielke a snazit sa dieta polozit naspat?
Spanie s dietatom v posteli nie je vseliek na problemy so spankom. Ak dieta spi pokojne v spolocnej posteli, pravdepodobne by spalo pokojne aj v postielke. Univerzalny navod na problemy so spankom neexistuje.
V čom je problem s nosenim? Je to tiez pracne? Chceme skutocne mat deti “pohodlne”? A potom sa divime, ze s nimi nemame dobry vztah, kde su vacsie?
Nosenie je perfektna vec napriklad na tury, prechadzky a presun.
A u nas sa z flase nekrmi uz v porodnici? Kolko deti u nas nedostalo v porodnici flasu?
Deti v USA maju ine porodne hmotnosti, a preto je ich jednoduchsie nosit v satkach???
U nas deti nemaju samostatne postielky?
Preco je toto rodicovstvo “pracne”? Dojcenie na poziadanie je pracne? Toto predsa matky robili vzdy – v casoch, ked pracovali omnoho viac a tazsie ako dnes.
Peripetie so spankom? Nie je jednoduchsie spat s dietatom v posteli a lepsie sa vyspat ako beahat k postielke a snazit sa dieta polozit naspat?
V čom je problem s nosenim? Je to tiez pracne? Chceme skutocne mat deti “pohodlne”? A potom sa divime, ze s nimi nemame dobry vztah, kde su vacsie?