Staráme saPsychomotorický vývin

Kedy deti začínajú chodiť

 Klára Grafová   26.08.2020   0

Podobne ako pri sedení, aj pri chôdzi je odborníkmi stanovené isté vekové rozpätie, v ktorom deti urobia prvé kroky a kedy začnú samostatne, s istotou chodiť.

Samostatnej chôdzi predchádza niekoľko úkonov, ktoré dieťa musí zvládnuť, ktoré sa musí naučiť. Rodičia často robia chybu, že deti „učia“ chodiť. Dieťa sa to naučí samo, len na to musí mať vytvorené podmienky.

Shutterstock

 

Chôdzi predchádza lozenie

Lozenie je jedným z najzdravších pohybov vo vývoji. Nielen, že prepojuje hemisféry a tým zlepšuje koordináciu a sústredenie, ale hlavne posilňuje chrbtové a sedacie svaly, ktoré deti potrebujú na sedenie. Lozenie zaberá vo vývoji dosť dlhé obdobie, približne 4 až 5 mesiacov, než deti začnú chodiť.

V posledných rokoch lekári často zaznamenávajú u detí fenomén, že nelozia. Dôvodov je viacero, najčastejšie je to pasívny sed. Iné zase nelozia, pretože ich rodičia dávajú do chodítok. Chodítko dieťaťu v rýchlejšom nástupe chôdze nepomôže.

Počas prvého roka dieťa rozvíja koordináciu svalov a ich silu v každej často svojho tela. Potom ešte musí získať istotu, trénovať rovnováhu. Jeden deň vidíte dieťatko stáť pri gauči, robiť opatrné pohyby a o pár dní s už „rúti“ do vášho otvoreného náručia.

Väčšina detí urobí prvé krôčiky medzi 9. a 12. mesiacom života a samostatne chodí medzi 14. – 16. mesiacom.

Shutterstock

 

Ako sa deti učia chodiť

Predchádzajúce vývinové míľniky sú už spomenuté samostatné sedenie a lozenie. Nižšie uvádzame ďalšie míľniky v učení sa chodiť. Uvedené mesiace sú len orientačné, niektoré deti sa k danej fáze dopracujú skôr, iné neskôr.

Približne 8. mesiac

Ako sa dieťa stáva silnejším a zvedavejším, začína sa vyťahovať do stoja popri nábytku alebo popri nohách dospelého. V tomto čase môžete dieťa podporiť v trénované rovnováhy a v tom, aby si polohu v stoji obľúbilo.

Dieťa, ktoré sa dostane do stoja, je potrebné naučiť – ukázať mu, ako sa dostať späť dolu. Ukážte mu, že musí povoliť kolienka a tak sa dostane späť na štyri. Ak ho v tejto fáze začnete chytať za ruky a začnete „ho učiť chodiť“, dieťa bude mať pocit, že ste súčasťou jeho pohybového stereotypu. A to nie je správne.

Shutterstock

Približne 9. mesiac

Postupne dieťa začne  používať nábytok, či steny a začne chodiť popri nich. Chodiť začína najprv do boku a až neskôr smerom dopredu. Skontrolujte bezpečnosť vášho nábytku a priestoru, v ktorom sa dieťa pohybuje.

Podporte dieťa v chôdzi popri niečom a len zabezpečte, aby malo vždy v okolí mäkké miesto na prípadný dopad.

Dieťa, ktoré nie je chytané za ruky, sa pomerne rýchlo naučí spoliehať samé na seba. Ak dieť chcete naučiť, ako zliezť zo stoja dole, odstúpte mierne od neho a stále sa na neho dívajte. Môžete ho volať menom a ukazovať hračku – tá by ho mala prilákať, aby zišlo dole.

Ak dieťatko nereaguje, treba ho chytiť v oblasti kolienok a pokrčiť mu ich – teda názorne ukázať, že ich musí povoliť a tak sa dostane do kľaku. Z kľaku sa už samé dostane bez problémov na zem. Ak dieťa padne, je to informácia do mozgu, ako druhýkrát urobiť pohyb tak, aby bol bezpečný.

Shutterstock

Približne 10. - 12. mesiac

Dieťa začína stáť bez opory a začína trénovať svoju rovnováhu. Je to kľúčová súčasť chôdze. Ak dieťa dokáže stáť bez opory a balancovať čo i len na pár sekúnd, čoskoro sa začne cítiť dostatočne isto, aby skúsilo urobiť prvý krok.

Približne 9. - 12. mesiac

Prvé kroky. Sú nezabudnuteľným okamihom  živote malého dieťatka. Chôdza je o sebaistote, takže všetky predošlé stupienky vo vývine chôdze si vyžadujú veľa tréningu dieťaťa a veľa povzbudenia od rodičov.

Podporte dieťa v trénovaní prvých krokov tak, že si sadnete na zem, opodiaľ od dieťatka, natiahnete  nemu ruky a voláte ho, aby išlo smerom k vám.

Shutterstock

Približne 12. - 15. mesiac

Určite bude nasledovať zopár zakopnutí, kým sa dieťa naučí chodiť samé. Pokračujte v podporovaní dieťatka, keď objavuje schopnosť chôdze.

Majte na pamäti, že niektoré deti radšej štvornožkujú, robia tak po dlhšiu dobu a až potom naozaj začnú samostatne chodiť. Nechajte ich tak, nenúťte ich meniť pozície, len v rámci hry ich motivujte.

Pomerne veľa detí prejde do samostatnej chôdze po 4 – 5 mesiacoch od prvého postavenia sa popri nábytku. Väčšina rodičov ale očakáva samostatnú chôdzu oveľa skôr a potom sa ju snaží urýchľovať vodením za ruky. 

Možno je to aj vaša téma: Z postieľky do veľkáčskej postele. Ako na to?

Toto ale nemá s chôdzou nič spoločné. Dieťa sa len na ruky dospelého zavesí a reflexne hýbe nohami. Odborníci na pohybový vývin detí odporúčajú nechať dieťa liezť a chodiť popri nábytku a nijako nezasahovať do chôdze a jej vývinu. Tá príde sama vtedy, keď bude dieťa na ňu skutočne pripravené.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised