VychovávameDieťa a iné deti

Najstaršie deti sú najinteligentnejšie, jedináčikovia viac závislačia na rodičoch

 Anna Veselá   17.01.2017   0

Záleží na tom, v akom poradí sa človek narodí do rodiny? Rozhodne áno.

V USA sa venovali výskumu súrodeneckých konštelácií, použijúc pri tom vzorku 377 000 stredoškolákov, ktorý priniesol zaujímavé zistenia.

Súrodenecké konštelácie
Ingimage

 

Najstaršie deti

Autori výskumu prišli k záveru, že najstaršie deti v rodine sú najinteligentnejšie, presnejšie, dosahujú lepšie výsledky v inteligenčných testoch. Okrem toho sú úprimnejšie ako ich mladšie sestry a bratia a majú sklon k dominantnému správaniu.

Sú menej spoločenské, konzervatívnejšie a slabšie znášajú stres. Počas vyrastania sa najstarší starali o mladších súrodencov, a preto sú často dobrými rodičmi a neotáľajú s deťmi.

Stredné deti

Stredné deti si zvyknú dávať pred seba až nerozumne vysoké ciele, pretože majú pocit, že musia byť lepšie od starších bratov a sestier. Často sú veľmi ambiciózne, nezodpovednejšie v porovnaní so staršími súrodencami, aj menej vážne.

Najmladší

Najmladšie deti väčšinou dostávajú najviac pozornosti od rodičov aj ostatných členov rodiny, čo spôsobuje, že sa cítia neisto, neskúseno, ak za nich všetko robia ostatní. Aj oni majú cieľ byť lepší od starších detí, dokonca viac ako stredné deti. Často dosiahnu veľký úspech v živote v oblasti, ktorá ich zaujíma.

Najmladšie deti sú skôr otvorenejšie a spoločenskejšie, podobne ako deti, ktoré nemajú bratov a sestry. Ale preto, že sú sami, vedia byť nervóznejšie.

 

Jedináčikovia

Aj jedináčikovia majú potrebu s niekým v rodine súťažiť a keďže nemajú bratov a sestry, pozornosť upínajú na otcov, chcú byť lepší ako oni. V porovnaní s deťmi, ktoré majú súrodencov, majú jedináčikovia skôr pocit, že svet sa točí iba okolo nich.

Vedia byť veľmi závislé na rodičoch a častejšie majú problémy vo vzťahoch s rovesníkmi. Mnohí jedináčikovia sú perfekcionisti a idú si za svojim vysnívaným cieľom bez ohľadu na všetko, píše BrightSide.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised