Tému opatrovania malinkých detí sme na našom webe načali niekoľkokrát. Od lustrovania podmienok v jasliach až po to, ako vám opatrovateľka odvedie manžela …
Z diskusií vnímame túto tému ako pomerne citlivú. Po desaťročí odmietania jasieľ ako neblahého pozostatku socialistického zriadenia sa k nim opäť časť rodičov vracia. Najčastejším argumentom je potreba druhého príjmu v rodine, kvôli hypotékam a každomesačným výdavkom.
Musím ísť pracovať, tak komu mám zveriť svoje dieťa?
To, že mamina sa naozaj musí vrátiť do práce veľmi skoro, kvôli zabezpečeniu príjmu do rodiny, je iná situácia, ako keď si chcete s partnerom vyjsť večer niekam posedieť a potrebujete, aby niekto postrážil vaše deti na tri hodinky. Na to oslovíte kamarátku, susedku – proste niekoho spoľahlivého nájdete jednoduchšie.
Nemusíme teraz polemizovať o tom, ktorá žena a kedy sa NAOZAJ musí vrátiť do práce. Zrejme sa nemáme šancu dobrať 100% pravdy, takže nechajme rozhodovanie na konkrétnych ľuďoch a ich životných situáciách.
Skúsme sa pozrieť na isté výhody či nevýhody jednotlivých možností opatrovania. Opäť – nie 100% objektívne, pretože každý rodič má priority niekde inde.
Aké možnosti teda máme? V zásade sa to točí okolo týchto alternatív:
- Zveríme dieťa babičke/babičkám na striedačku,
- Zveríme dieťa profesionálnej opatrovateľke,
- Zveríme dieťa inej mamine na materskej,
- Zveríme dieťa nejakej dôchodkyni,
- Zveríme dieťa nejakej študentke,
- Vyberieme pre dieťa jasle.
Opatrovanie a vzťahová väzba
To, čo by mohli mať rodičia na mysli, keď zvažujú výber vhodnej možnosti pre svoje dieťatko, je najmä jeho vek, zdravotný stav a isté psychologické faktory.
Dnes už na základe rôznych štúdií vieme, že pre dieťa je nesmierne dôležité, aby sa v prvých troch rokov svojho života dobre naviazalo na svoje blízke osoby, aby si vytvorilo bezpečnú vzťahovú väzbu. Tou osobu, na ktorú sa dieťa primárne naväzuje, je jeho matka. Musí tam však byť prítomná. Ak to z akéhokoľvek dôvodu nie je možné, mala by to byť iná blízka a stabilná osoba.
Od narodenia do cca 1/1,5 roka si dieťa vytvára základný postoj k svetu. Výsledkom je buď dieťa, ktoré verí ľuďom a ich reakciám alebo dieťa, ktorému chýba základná dôvera v ľudí, seba a svet. To, aký postoj si dieťa vytvorí, je kľúčové pre jeho neskoršie vzťahy, sebavnímanie a jeho celkové fungovanie.
Primárny opatrovateľ predstavuje pre dieťa bezpečné zázemie, kde môže hľadať útočisko, ale aj si odpočinúť a nabrať nové sily k ďalšiemu skúmaniu okolia – sveta a vzdialeniu sa od opatrovateľa. Ten, kto dieťa opatruje, by mal primerane reagovať na jeho signály. Matka, ktorá je citlivá, odpovedá na potreby a žiadosti dieťaťa, podporuje vytvorenie bezpečnej vzťahovej väzby. Zatiaľ čo matka, ktorá neodpovedá na žiadosti a potreby dieťaťa a odmieta ho, vytvára predpoklady pre neistú vzťahovú väzbu.
Viacej o vzťahovej väzbe? Čítajte celý článok…
Limity a výhody rôznych opatrovateľov dieťaťa
S vyššie uvedeným súvisia aj riziká, ktoré vnímame/vnímajú rodičia v diskusiách pri rôznych typoch opatrovateľov. Skúsme sa teda na ne pozrieť:
Opatrovateľka babička
Čím menšie dieťa, tým je vhodnejšie, aby opatrovanie ostalo „v rodine“. Starí rodičia by predsa len k dieťatku mali mať iný vzťah ako napr. profesionálna opatrovateľka. Otázkou však ostávajú vzájomné vzťahy, obvykle medzi dcérou a mamou, či svokrou, poprepájané názorovými rozdielmi na výchovu, stravovanie a pod.
Pokiaľ však starí rodičia majú kapacitu časovú i zdravotnú a sú ochotní sa o dieťatko starať, po vyjasnení si a stanovení základných pravidiel to môže byť pre dieťatko tá najlepšia voľba.
Starým rodičom obvykle neplatíte nič a ako bonus môžete získať upevnenie rodinných vzťahov. Výhodou je tiež domáce prostredie dieťaťa, rešpektovanie jeho prirodzeného rytmu, nemusieť ho budiť v určitý čas, aby ste sa presunuli na nejaké iné miesto opatrovania.
Opatrovateľka profesionálka
Ak starí rodičia nie sú „po ruke“, prípadne nie sú vôbec, rodičia radšej než kolektív volia profesionálnu opatrovateľku. Na jej výbere sa obvykle podieľa nejaká agentúra, ktorá „ručí za kvalitu“ – minimálne by teda mala overiť vzdelanie a kompetencie opatrovateľky. Tieto ženy majú často pedagogické alebo zdravotné vzdelanie.
Je vhodné, ak má osobnú skúsenosť ako matka a zároveň akceptuje požiadavky rodiny, ako na výchovu, tak napr. na režim dieťatka či na jedlo.