Komu zveríte svoje dieťa? Babičke či jasliam?

Mária Kopčíková 0

Tému opatrovania malinkých detí sme na našom webe načali niekoľkokrát. Od lustrovania podmienok v jasliach až po to, ako vám opatrovateľka odvedie manžela

Z diskusií vnímame túto tému ako pomerne citlivú. Po desaťročí odmietania jasieľ ako neblahého pozostatku socialistického zriadenia sa k nim opäť časť rodičov vracia. Najčastejším argumentom je potreba druhého príjmu v rodine, kvôli hypotékam a každomesačným výdavkom.

Musím ísť pracovať, tak komu mám zveriť svoje dieťa?

To, že mamina sa naozaj musí vrátiť do práce veľmi skoro, kvôli zabezpečeniu príjmu do rodiny, je iná situácia, ako keď si chcete s partnerom vyjsť večer niekam posedieť a potrebujete, aby niekto postrážil vaše deti na tri hodinky. Na to oslovíte kamarátku, susedku – proste niekoho spoľahlivého nájdete jednoduchšie.

Nemusíme teraz polemizovať o tom, ktorá žena a kedy sa NAOZAJ musí vrátiť do práce. Zrejme sa nemáme šancu dobrať 100% pravdy, takže nechajme rozhodovanie na konkrétnych ľuďoch a ich životných situáciách.

Skúsme sa pozrieť na isté výhody či nevýhody jednotlivých možností opatrovania. Opäť – nie 100% objektívne, pretože každý rodič má priority niekde inde.

Aké možnosti teda máme? V zásade sa to točí okolo týchto alternatív:

  • Zveríme dieťa babičke/babičkám na striedačku,
  • Zveríme dieťa profesionálnej opatrovateľke,
  • Zveríme dieťa inej mamine na materskej,
  • Zveríme dieťa nejakej dôchodkyni,
  • Zveríme dieťa nejakej študentke,
  • Vyberieme pre dieťa jasle.

Opatrovanie a vzťahová väzba

To, čo by mohli mať rodičia na mysli, keď zvažujú výber vhodnej možnosti pre svoje dieťatko, je najmä jeho vek, zdravotný stav a isté psychologické faktory.

Dnes už na základe rôznych štúdií vieme, že pre dieťa je nesmierne dôležité, aby sa v prvých troch rokov svojho života dobre naviazalo na svoje blízke osoby, aby si vytvorilo bezpečnú vzťahovú väzbu. Tou osobu, na ktorú sa dieťa primárne naväzuje, je jeho matka. Musí tam však byť prítomná. Ak to z akéhokoľvek dôvodu nie je možné, mala by to byť iná blízka a stabilná osoba.

Od narodenia do cca 1/1,5 roka si dieťa vytvára základný postoj k svetu. Výsledkom je buď dieťa, ktoré verí ľuďom a ich reakciám alebo dieťa, ktorému chýba základná dôvera v ľudí,  seba a svet. To, aký postoj si dieťa vytvorí, je kľúčové pre jeho neskoršie vzťahy, sebavnímanie a jeho celkové fungovanie.

Primárny opatrovateľ predstavuje pre dieťa bezpečné zázemie, kde môže hľadať útočisko, ale aj si odpočinúť a nabrať nové sily k ďalšiemu skúmaniu okolia – sveta a vzdialeniu sa od opatrovateľa. Ten, kto dieťa opatruje, by mal primerane reagovať na jeho signály. Matka, ktorá je citlivá, odpovedá na potreby a žiadosti dieťaťa, podporuje vytvorenie bezpečnej vzťahovej väzby. Zatiaľ čo matka, ktorá neodpovedá na žiadosti a potreby dieťaťa a odmieta ho, vytvára predpoklady pre neistú vzťahovú väzbu.

Viacej o vzťahovej väzbe? Čítajte celý článok…

Limity a výhody rôznych opatrovateľov dieťaťa

S vyššie uvedeným súvisia aj riziká, ktoré vnímame/vnímajú rodičia v diskusiách pri rôznych typoch opatrovateľov. Skúsme sa teda na ne pozrieť:

Opatrovateľka babička

Čím menšie dieťa, tým je vhodnejšie, aby opatrovanie ostalo „v rodine“. Starí rodičia by predsa len k dieťatku mali mať iný vzťah ako napr. profesionálna opatrovateľka. Otázkou však ostávajú vzájomné vzťahy, obvykle medzi dcérou a mamou, či svokrou, poprepájané názorovými rozdielmi na výchovu, stravovanie a pod.

Pokiaľ však starí rodičia majú kapacitu časovú i zdravotnú a sú ochotní sa o dieťatko starať, po vyjasnení si a stanovení základných pravidiel to môže byť pre dieťatko tá najlepšia voľba.

Starým rodičom obvykle neplatíte nič a ako bonus môžete získať upevnenie rodinných vzťahov. Výhodou je tiež domáce prostredie dieťaťa, rešpektovanie jeho prirodzeného rytmu, nemusieť ho budiť v určitý čas, aby ste sa presunuli na nejaké iné miesto opatrovania.

Opatrovateľka profesionálka

Ak starí rodičia nie sú „po ruke“, prípadne nie sú vôbec, rodičia radšej než kolektív volia profesionálnu opatrovateľku. Na jej výbere sa obvykle podieľa nejaká agentúra, ktorá „ručí za kvalitu“ – minimálne by teda mala overiť vzdelanie a kompetencie opatrovateľky. Tieto ženy majú často pedagogické alebo zdravotné vzdelanie.

Je vhodné, ak má osobnú skúsenosť ako matka a zároveň akceptuje požiadavky rodiny, ako na výchovu, tak napr. na režim dieťatka či na jedlo.

Výhodou by mohli byť, že tieto dámy vám i s niečom drobným vypomôžu v domácnosti, napr. pre dieťa uvaria vždy čerstvé jedlo. I o tom však treba mať vopred jasnú dohodu.

Opatrovateľka na materskej

Veľa rodičov rado využije ponuku nejakej inej ženy, ktorá ešte je na materskej so svojim dieťaťom a chce si pribrať – obvykle na „prilepšenie“ do starostlivosti iné dieťatko. Pokiaľ je to žena, ktorú vopred poznáte, napr. z kontaktov na ihrisku, poznáte podmienky v domácnosti a štýl výchovy v danej rodine, môže to byť dobrá cesta.

Vaše dieťa sa tak vyhne pobytu vo veľkom kolektíve, kde naň pravdepodobne nebudú mať toľko času, ako mamina na dve detičky.

Skúsenosti niektorých rodičov upozorňujú na riziko, či daná žena – opatrovateľka dokáže rozdeliť pozornosť a starostlivosť medzi svoje a vaše dieťa spravodlivo. Zároveň je tu isté riziko narušenia vzťahov, pokiaľ by ste so starostlivosťou neboli spokojní. Takúto starostlivosť – bez faktúry, vám nikto nepreplatí.

Opatrovateľka dôchodkyňa

Podobne ako ženy na materskej, si radi prilepšia aj dôchodkyne. U takýchto opatrovateliek treba rátať s tým, že s ohľadom na vek a kondíciu možno nebudú vedieť udržať s deťmi krok. Zároveň nemusia mať dostatok energie na detské hry a potrebu byť často vonku. Zrejme sa nevyhnú ani istému prenosu svojich rodičovských skúseností („ja som vychovala tri deti …“), z čoho nemusíte byť nadšení.

Ak však natrafíte na milú, energickú a tolerantnú pani v rokoch, môže byť pre vaše dieťatko vhodnou opatrovateľkou.

Opatrovateľka študentka

Niektorí rodičia stavia na mladé baby. Obvykle študentky odborov ako pedagogika, psychológia, sociálna práca. Treba však rátať s tým, že budú mať menej skúsenosti s malými deťmi a namiesto pomocných prác v domácnosti sa budú popri varovaní skôr učiť. Tiež ich služby budú zrejme limitované rozvrhom, prípadne sa budú chcieť s niekým pri starostlivosti o vaše dieťatko striedať.  Čo s ohľadom na vyššie spomenuté nie je pre dieťa vhodné.

Pokiaľ by ste však hľadali opatrovanie na „part-time“, zrejme služby študentov budú lacnejšie.

Jasle

Ostali nakoniec, asi ako najmenej vhodná voľba pre deti do istého veku. Zrejme už niekto z nás nemá dnes predstavu o jasliach so sestričkami v uniforme a deťmi nastrkanými v sieťovaných postieľkach. Ale predsa len – vždy sa jedná o väčší kolektív detí, väčší priestor na prenos infektov a na menej pozornosti od opatrovateliek. Toto vnímam ako najväčšie mínus v bode JASLE. Plus niekedy prezentácia súkromných jaslí je skôr pekný vizuál na webovej stránke, než konkrétna činnosť s deťmi. Čím väčší kolektív detí, tým menej individuálnej pozornosti a uspokojovanie potrieb vášho dieťaťa.

V posledných rokoch sa rozmohli minijasličky, ktoré si zakladajú ženy po materskej a kde je kolektív detičiek vždy menší. Toto môže byť dobrá cesta, pokiaľ získate dobré referencie, pri osobnom kontakte si preveríte podmienky, v ktorých by dieťatko cez deň bolo.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár