Detstvo potrebuje rozprávku

Ľubica Boďová, Návrat 0

Na Slovensku sú v priemere 3 deti denne odňaté z rodinného prostredia. Ročne ich je okolo 1000.

(zdroj: štatistika ÚPSVaR).

Väčšina z nich je umiestnená do detského domova, diagnostického alebo krízového centra. Mnohé prejdú viacerými zariadeniami.

Veľká časť z nich strávi v zariadeniach mimo  vlastnej rodiny niekoľko mesiacov až rokov. Po príchode do iného rodinného prostredia (adoptívnej či pestúnskej rodiny) často zápasia s psychickými ťažkosťami, nočnými morami, poruchami pamäte  a inými problémami. 

Detské traumy

Počet detí, ktoré prežívajú v detstve traumatické a ťaživé udalosti je veľký. Je potrebné zabezpečiť pre ne adekvátnu terapeutickú pomoc, ktorá im pomôže zahojiť bolesti duše, aby sa z nich stali  zdravo fungujúci dospelí ľudia a neskôr plne kompetentní rodičia. 

V Návrate už 13 rokov spolupracujeme s Nadáciou Orange na kampaniach, ktorých cieľom je zvýšiť  citlivosť verejnosti k základným hodnotám detstva a rodiny. Tento rok sme pripravili spoločný komunikačný projekt s názvom „Detstvo potrebuje rozprávku“. Ide o prvú časť ďalšej trilógie,  tentokrát s názvom „Detstvo potrebuje rozprávku, hru a smiech“, ktorá počas 3 rokov upriami  pozornosť verejnosti na bežné nástroje, ktorými môže sám rodič pomôcť dieťaťu pri riešení problémov a tráum. 

Za rozprávku netreba platiť

„Rozprávka je dostupná pre všetkých rodičov, netreba za ňu platiť. Rodič potrebuje hlavne seba a dieťa, seba ako rozprávača a dieťa ako poslucháča. Takto rozprávaná rozprávka podporuje vzťah medzi rodičom a dieťaťom – a to je to, o čo nám ide. Ak rodič číta alebo rozpráva rozprávku dieťaťu, je mu blízko, je tam pre neho. To má pre dieťa najväčšiu hodnotu. 

Terapeutický príbeh pomáha preliečiť ťažkú životnú udalosť, „poranenie duše”. Ponúka dieťaťu možnosť počuť, že nie je vinné za to, čo sa mu stalo a že aj v ťaživej situácii si môže nájsť niečo, čo mu ju pomôže nabudúce zvládnuť. Terapeutický príbeh nekončí šťastne, ale ponúka dieťaťu istý kľúč,  nádej, ako sa na prežité udalosti dá pozrieť a ako sa s nimi dá aspoň trošku konštruktívne  vysporiadať,“ hovorí Dana Žilinčíková, sociálna poradkyňa Návratu. 

Diskusia v Artfore

Vrcholom projektu je diskusia o terapeutických rozprávkach a príbehoch Pomôžme si rozprávkou  v kníhkupectve Artforum 12. novembra 2013 o 19,00 hod. 

Aj v rámci tohto projektu ponúkame svoje odborné kapacity (psychológov, sociálnych pracovníkov  a terapeutov) deťom s traumatickou minulosťou. Zároveň projektom otvárame túto tému širokej  verejnosti (prednostne rodičom alebo iným blízkym osobám detí), ale aj odborníkom (hlavne v oblasti  sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately).

Chceme tak pomôcť v búraní bariér a mýtov v oblasti terapeutickej pomoci. 

Rozprávková súťaž

Nosnou aktivitou projektu bola súťaž pre rodičov a verejnosť – Pomôžme si rozprávkou, ktorá bola vyhlásená prostredníctvom špeciálne zriadenej webovej stránky: www.rozpravka.navrat.sk . V rámci súťaže  porota v zložení Braňo Jobus (rozprávkar), Zuzana Mojžišová (spisovateľka) a Denisa Ničíková (psychologička) posudzovala príspevky od rodičov, starých rodičov, adoptívnych a pestúnskych  rodičov, učiteľov a udelila celkovo 5 cien. Všetky ocenené príspevky i ďalšie inšpirácie z tejto súťaže  sú zverejnené na stránke. 

Stránka www.rozpravka.navrat.sk  obsahuje viaceré terapeutické príbehy dostupné pre verejnosť. Sú  venované rodičom a iným opatrovateľom detí i odborníkom ako jednoduchý a citlivý nástroj  pomoci dieťaťu, ktoré prežilo traumu (napr. zneužívanie, zanedbávanie, opustenie svojím rodičom  alebo dlhotrvajúce oddelenie od neho). 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár