Pedagogicko psychologická poradňa

spracovala Mgr. Ľudka Hrabovcová 13
Pedagogicko psychologická poradňa

Mamička, robte niečo s tým dieťaťom, nejaké je „besné“!… A vy choďte do poradne, my si nevieme rady!… Ja už neviem ako na ňu, asi jej nerozumiem!… Ten váš je celkom šikovný, ale to čítane je na prepadnutie a ešte k tomu neobsedí!… Počúvate to často a vy už neviete ako ďalej, alebo len chcete mať istotu či používate pri výchove tie správne postupy práve pre vaše dieťa. Sprostredkujeme vám informácie, ktoré je dobré vedieť kde ich nájdete ak náhodou raz nebudete vedieť kam sa obrátiť.

 

Pedagogicko psychologická poradňa (PPP) strašiak, či pomocník?

Poslaním PPP je svojimi službami prispievať k zdravému duševnému rozvoju detí a mládeže, predchádzať ich problémovému vývinu a pomáhať pri riešení ťažkostí ktoré sa v jeho priebehu vyskytnú.

Poradňa je pripravená slúžiť deťom a mládeži od mladšieho predškolského veku až po dospelosť, rodičom a zákonitým zástupcom, pedagógom, rodinám (aj neúplným, pestúnskym, rozvodovým, porozvodovým…). Tiež organizáciám a inštitúciám predškolským, školským, sociálnym a zdravotníckym.

S čím všetkým sa možno na poradňu obrátiť?

So želaním lepšie dieťa poznať a hlbšie mu porozumieť. S neistotou, obavami alebo potrebou zvýšiť kvalifikovanosť svojho rodičovského, či pedagogického prístupu. Ak zaužívané postupy pre odstránenie ťažkostí nestačia. Ak sa vám zdá, že dieťa má na viac, ako je v škole schopné prejaviť a jeho talent a schopnosti nie sú dostatočne rozvíjané. Alebo ste si uvedomili, že vo vašej rodine už dlhšie veci nebežia ako by mali. V týchto všetkých a iných prípadoch vám môžu pomôcť kvalifikovaný odborníci poradní (psychológ, liečebný a špeciálny pedagóg, metodik, soc. pracovník, logopéd a iný.)

Odborníci, ktorý vás vypočujú, pochopia vaše správanie, ocenia vašu dôveru a hlavne nebudú „súdiť“, vás budú trpezlivo sprevádzať pri hľadaní vhodného riešenia.

Ponúkajú možnosť oprieť sa o názor odborníka pri vytváraní vlastného nadhľadu a pri snahe zdokonaliť sa v rodičovskom umení.

V PPP sú prístupné rôzne formy diagnostiky, psychologické poradenstvo: výchovno-vzdelávacie, rodičovské, predrozvodové a porozvodové a rôzne druhy psychoterapie. Reedukácia a pedagogické vedenie napr. pri stále častejších špecifických poruchách učenia. Poskytujú tiež informatívne konzultácie pri posudzovaní pripravenosti dieťaťa na školu, ďalej tréningy sociálnych, rozumových schopností, zručností a relaxácií…

Ponúkajú rozvíjajúce, stimulačné programy a tiež krízové intervencie, teda prvú psychologickú pomoc v náročných životných situáciách.

Takmer všetky uvádzané aktivity prebiehajú tak v individuálnej ako aj skupinovej forme a môžu mať charakter jednorázového stretnutia, prebiehať krátkodobo, ale tiež predstavovať dlhoročný poradenský, či psychoterapeutický kontakt a vzťah.

S výnimkou závažných prípadov vyžadujúcich prvú psychologickú pomoc je potrebné požiadať o službu vopred, a to buď priamo osobne, telefonicky, písomne, alebo nepriamo na odporúčanie lekára, pedagóga…

Prvý kontakt prebieha so sociálnou pracovníčkou, ktorá zakladá kartu klienta so základnými údajmi. Rozhovor dôvernejšieho charakteru prebieha až u príslušného odborníka.

A teraz to najdôležitejšie, čo by mohlo zmierniť stále pretrvávajúce predsudky medzi podobnými pomáhajúcimi inštitúciami a populáciou.

 

Práva klienta:

Tak deti, ako aj dospelí majú právo žiadať o objasnenie podstaty i cieľa akéhokoľvek vyšetrenia či intervencie. Rodičia a zákonný zástupcovia majú právo oboznámiť sa s výsledkom každého vyšetrenia, konzultácie alebo inej služby poskytnutej ich dieťaťu. Môžu žiadať, aby všetky postupy zamerané na pomoc a optimalizáciu vývinu ich dieťaťa boli s nimi prejednané. Klient má právo zvoliť si alebo zmeniť príslušného odborného pracovníka. Rodič má konečné slovo v rozhodovaní, ale aj zodpovednosť za dieťa.

Povinnosti pracovníkov PPP:

Pracovníci PPP sú povinný chrániť blaho svojich klientov. Udržiavajú v tajnosti dôverné informácie, ktoré získali pri výkone svojej praxe.

Psychodiagnostiku, ako aj psychologické intervencie môžu vykonávať u detí do 15 rokov len so súhlasom zákonných zástupcov (výnimkou sú prípady vážneho ohrozenia duševného zdravia dieťaťa, ktoré vymedzuje vyhláška MŠ a V SR).

Dôverné informácie sa smú stať predmetom diskusie len tých odborníkov, ktorí majú s danými prípadmi jasnú profesionálnu súvislosť. Pracovníci PPP ich môžu poskytnúť iným inštitúciám až po získaní súhlasu rodičov, alebo zákonných zástupcov.

Pracovníci PPP majú zodpovednosť voči svojim klientom, nie za klientov samotných.

Zoznam všetkých PPP fungujúcich na území SR nájdete v tomto zozname.

 

Zdroj: Pedagogicko psychologická poradňa

VÚ detskej psychológie a patopsychológie

Zostavila: PhDr. M. Krýslová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Syn (18) ešte školopovinny viac krat ukradol malu čiastku penazí rodičom z penaženiek alebo sestre zo šporkasky naviem čo mam už robit dala som mu aj poslednu šancu aby si uvedomil že rodičov namôže takto okradat ale stalo sa to aj po niekolkych rozhovoroch. som rozvedená mame dobre manželstvo syn si vychadza aj s mojím novým manželom(sma už 8 rokov manželia) takže problem som v tom nevidela. Hovorila som mu že ak sa to stane pojde k otcovi ale branil sa tomu a predsa to spravil .Poradte mi prosim čo mam ešte spravit alebo či mam íst k nejakému odborníkovi.Nedostatkom netrpí,ked si vypyta peniaze mu vždy dáme.som v koncoch stále len slubuje že už sa to nestane ale vždy niečo vyparatí….dakujem..

  2. ked je clanok prebraty, oplatilo by sa ho po gramatickej a pravopisnej stranke skontrolovat. smile

    necitala som ho cely, ale nasla som tam hned 4 hrubky!

  3. Zdravím všetkých, prosím Vás o radu .

    Chcem sa rozviesť, už nevládzem, ale mám niekoľko problémov. Manžel je vlastník bytu (darovala mu ho matka). Mám s ním, 2 deti (8, 6) a platíme hypotéku, ktorou je založený byt.

    Manžel je momentálne nezamestnaný, je alkoholik aj gambler, ale čo je najhoršie je zadĺžený, totálne nezodpovedný a okráda aj rodinu .

    Prosim Vás, dalo by sa súdnou cestou docieliť ,aby aspoň zadĺžený byt bol prepísaný na deti a ja ako zákonný zástúpca zostanem bývať v byte s deťmi? Budem mu musieť nájsť náhradné bývanie?

    Ak má niekto podobné skúsenosti, poraďte mi prosím ako ďalej.

     

    srdečná vďaka za všetký odpovede.

    1. Váš komentár
      Ahoj, Eli, nezavidim ti, nieco podobne by bolo pockalo aj mna, ale ja som to stihla vyriesit skor. Skus dat navrh na sud o zrusenie bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov, neviem, ake su zakony teraz, ja som to urobila pred cca 6 rokmi. Potom dohodu o vyporiadani majetku, kde sa presne urci, co je cie. Plus k tomu navrh na urcenie vysky vyzivneho na deti, nemusite byt rozvedeni, ale platit ti musi aspon na deti. Prajem vela stastia!

  4. Dcera bola svedkom udajnej kradeze manzelovej dcery z prveho manzelstva.Islo uvraj o energeticky napoj v potravinach, avsak mam podozrenie, ze sa tak nestalo prvy krat.Chcela by som sa poradit, ako sa s manzelovou dcerou porozpravat bez toho, aby som ju usvedcila, nakolko som to sama nevidela.Zaroven mi zalezi, aby sa taketo situacie neopakovali.Manzelova dcera ma 12 rokov.Dakujem za radu.

  5. Prosím Vás mohli by ste mi zaslať /ak existujú/ testy na možný výber povolania a záujmy ? Mám dcéru v 9.roč. a nevie sa rozhodnúť kam by mala ísť na strednú školu. Ináč si myslím, že PPP je veľmi dôležitým článkom v našej sieti školstva.

  6. Som matkou dvoch deti, syn ma 17, dcera 12 rokov. S manzelom zijeme nie celkom harmonicky zivot, je do seba zahladeny egocentrik, plne sa venujuci svojej praci, v zamestnani sa na nho mozu spolahnut na 100%. Rodina a vychova deti je len na mojich pleciach. Snazim sa robit co je v mojich silach, deti mam dobre, sikovne, v skole prosperuju. Manzel so synom nema vytvoreny ziadny vztah, syn sa ale na tuto skutocnost nestazuje, nikdy sa k tejto teme nevyjadroval. Ma pekny vztah so starym otcom z mojej strany, mozno aj to supluje muzsky vzor v jeho vychove. Jedna sa mi hlavne o dceru. Od mala bola pomerne aktivne dieta, presadzovala si svoje, chcela vsetko vediet, a pytala sa aj na otazky pri ktorych sa clovek zapotil. Uz dost skoro postrehla, ze to u nas nie je tak ako ma byt, a bola nestastna, ze nema otca akeho pozna z inych rodin v nasom okoli. Ked bola mensia, hravala sa s manzelom, castokrat to koncilo tym, ze sa po nej valal, hryzol ju(tvrdil, ze je to z lasky), a koncilo to jej rozcarovanim z hry. Vzdy som bola nablizku, a bala som sa ich nechat samich, lebo som nevedela co mam od toho cakat. Teraz, najnovsie muz ked ide na WC, necha si otvorene dvere,spusti .pradlo, sedi tam po tme nahy, a parkrat ho tam dcera nasla(ked sla okolo) s rukou na pohlavi, (udajne sa utiera) ona si mysli, ze masturboval. Viackrat som sa s nim o tom rozpravala, je rozculeny, ze prehanam, neberie moje argumenty vazne, neviem ako to mam riesit. Nas sex.zivot je 0, z jeho nezaujmu.

  7. môj synovec /14r/ kradne peniaze mojim rodičom, mojim sestrám i mne údajne na internet/hry/, ku ktorému ma prístup aj doma. Jeho matka, moja sestra je rozvedená, je v zahraničí, otec sa o deti nestará. Riešil som to už aj po zlom, som policajt, ale bojíme sa, aby sme nespravii nezvratnú chybu.

    Údajne si uvedomuje, že brať peniaze, ktoré mu nepatria, je zlé, ale nevie tomu odolať. Iné problémy okrem bežných sme nezaregistrovali. Nemá nedostatok. Vieme 100 %, že to urobil viackrát a bezprostredne po “pohovore” to urobil znovu, dokonca po novoročnom prianí, ktoré bolo práve na to zamerané. V škole má problémy so správaním, ale doma je z neho baránok. Za radu ďakujem. prípadne uvítam kontakt na potrebné zariadenie v Košiciach, kde to máme najbližšie

  8. Som mamina štyroch detí s absolutne odlišnou povahou. Naše deti nemajú nič spoločné, žiadne záľuby ,hry,kamarátov…Voľný čas s nimy je hotová kastrofa, pretože ak robíme niečo čo sapáči jednému, nepáči sa to ostatným trom. Takže to takmer vždy končí plačom a hádkami. 4o s nimi,

  9. Čo máme robiť v prípade, ak pani učiteľka nezvládne ášho veľmi hyperaktívneho syna, ktorý bude integrovaný medzi zdravé deti, ale mám pocit, že to nepôjde. Pani učiteľka ma rok do dôchodku, zaužívané metódy, žiadne skúsenosti s takýmto dieťaťom. Syn má ťažkú formu postihnutia, inteligenciu v pásmu podpriemeru, ťažšie postihnutú jemnú motoriku.

  10. Chcela by som sa opýtať. Mám problém so starším synom (4,5 roka), ktorý ma v oblube klamať alebo vymyslať si. Buď už k nejakej hotovej veci si vymyslí niečo naviac, alebo si vynyslí niečo úplne nové. Napríklad mi tvrdil že majú v škôlke nové dievčatko, alebo že sa boli so škôlky kúpať a nebola to pravda. Neprikladala som tomu veľmi pozornosť ale mám strach, aby si nezačal vymýšľať v dôležitých veciach. Nikdy za to nebol ani bitý ani inak trestaný. Ale nepáči sa mi to a neviem ako to mám riešiť. Poradíte mi? Ďakujem. Alena

  11. No ja vlastne neviem ako zacat….Mam trojrocnu dcerku ktora je od uplneho babatka velmi sikovna a samozrejme aj velmi ziva .Ako stvormesacna sama sedela a prve krocky spravila sama ako sedemmesacne batola, velmi som sa tesila a bola som nesmierne stastna a pysna mama . Neskor ako jeden a pol rocna “slecna ” mi oznamila ze ona plienky nechce a od toho dna zacala chodiz na serblik , samozrejme stala sa jej sem tam niejaka ta “nehoda” ,ale inac to zvladla perfektne na co som som bola samozrejme velmi hrda.Cim bola starsia tym aj zivsia a mne sa to niejako vymklo spod kontroly a dnes neviem co snou robit.Nato musim povedat ze ako trojrocne dieta ovlada takmer dokonale dva jazyky(slovencinu a nemcinu)a je to dieta ktore nema problem s komunikaciou … vlastne ona nema problem s nicim , vsade kam prideme vsetko chce vydiet a vediet a vyskusat a neda sa zastavit. Neobsedi sekundu na jednom mieste , posluchat to jej nic nehovory a ja mam velke problemi ist s nou niekam na navstevu lebo uz dopredu viem ako to dopadne .Doma samozrejme neni inaksia mozem jej tisic krat povedat ze to co roby nieje spravne , uz aj po zadku dostala a nic nepomaha. Najlepsi priklad mam ked ju ako dvojrocnu pohryzol pes , ale tak nestastne ze sme museli s nou letiet na pohotovost kde dostala dlahu lebo mala popraskanu kost…. a co sa stalo ? Dnes ked vydi psa je jej jedno ci je to maly alebo velky pes uteka za nim a bez niejakych diskusii sa ho pokusa hladkat a boskavat ,popripade zobrat na ruky .Neviem co mam s nou robyt pri vsetkej laske ktoru jej davam a ktoru samozrejme ku nej citim som v koncoch…

Pridaj komentár