Ešte 18 dní do Vianoc
Mikuláš nám v čižme nechal aj lístok s odkazom, kto bol a aká je o ňom najznámejšia legenda.
Kto bol sv. Mikuláš?
Sv. Mikuláš býva označovaný ako priateľ detí, patrón zajatých, pomocník v núdzi.
Narodil sa okolo r. 280 – 286 v Patare. Ako devätnásťročný bol svojím strýkom, biskupom Mikulášom vysvätený za kňaza a stal sa predstaveným kláštora Sion v blízkosti Myry. Počas prenasledovania kresťanov okolo r. 310 bol vraj zajatý a týraný. Po rodičoch zdedil veľké bohatstvo, ktoré rozdeľoval medzi chudobných. O jeho živote a dobrých skutkoch je zachovaných mnoho legiend. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších svätcov. Zomrel okolo r. 351 v Myre. Jeho hrob sa stal cieľom mnohých pútnikov. V r. 1087 ukradli jeho pozostatky talianski obchodníci a previezli ich ako relikviu do Bari, kde mu postavili a zasvätili kostol (iné pramene hovoria, že boli jeho ostatky prevezené, keď Myru obsadili moslimovia).
Ako Mikuláš zachránil tri dievčatá
Najznámejšia legenda hovorí, že keď jeho rodičia zomreli, zanechali mu veľké bohatstvo. V susedstve žil chudobný muž, ktorý mal tri dcéry. Nemohol im zabezpečiť veno, tak sa rozhodol predať ich ako neviestky. Mikuláš sa o tomto jeho pláne dozvedel a rozhodol sa, že nešťastie odvráti. Do troch vrecúšok zabalil zlaté mince, za ktoré mohol vystrojiť chudobný otec dcéram svadbu. Počas troch nocí vhodil vždy jedno z vrecúšok do spálne dievčat. V poslednú noc sa otec zobudil, rýchlo bežal za neznámym dobrodincom a spoznal v ňom Mikuláša. Z celého srdca mu ďakoval. Mikuláš jeho vďaku odmietol a povedal: „Ďakuj Bohu, ktorý vás neopustil. Ja som bol len jeho posol…“
Ako vznikol sviatok sv. Mikuláša?
Sviatok sv. Mikuláša (6. december) bol pôvodne zároveň dňom vianočných darčekov. V niektorých krajinách to tak zostalo dodnes. Zvyk s čižmičkami v oknách sa traduje práve z legendy o tom, ako Mikuláš zachránil tri dievčatá a vhodil im cez okno dar. V stredovekých kláštorných školách si v tento deň mohli žiaci spomedzi seba vybrať svojho „detského biskupa“, ktorý potom kázal dospelým a mohol ich vyhrešiť za ich správanie.