ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 23.11.2017 | meniny má Klement  
VychovávameTvorivo s deťmi

Aj v zime sa hráme vonku!

 Dagmar Mozolová, redakcia   07.12.2013   1

Zima, vietor, sneženie, chlad, ktorý ide pod kožu… Bŕŕŕ, lepšie je doma v teple. Kým počas pekných teplých dní sú všetci vonku, deti sa hrajú na dvore, na ihriskách, na pieskoviskách, slniečko a teplo nás akosi prirodzene ťahá za rukáv, až kým nie sme na lavičke v parku, počas chladných zimných dní, najmä ak je nepríjemné počasie, sme radšej vo vnútri.

Nielen deti, ale aj my, dospelí, potrebujeme chodiť von aj v zime. A ak sme sa my, rodičia, nenaučili ako deti, že zima je krásne ročné obdobie plné zaujímavých objavov a športov, je na čase urobiť zmenu.

Zmrzliny pri radiátore

Mnohí dospeláci patria k „zmrzlinám“, ktoré radšej prežijú zimu s nohami na radiátore. Možno nemali to šťastie, že by s nimi rodičia chodili na lyžovačky či prechádzky zimnou prírodou. Kým nemali deti, ich pohyb v zime sa obmedzil na cestu do a z práce. Narodili sa deti a s nimi aj nové aktivity – zimné.

Čo sa za mladi naučíš...

Ak ako deti spoznáme čaro rodinnej lyžovačky či hľadania stôp zvieratiek v snehu, nemusíme sa k aktivitám počas zimných dní nútiť v dospelosti. Ten, kto sa ako dieťa naučí napríklad lyžovať, nemusí sa tomuto krásnemu športu priúčať „na staré kolená“ a keď napadne sneh (resp. keď strediská naštartujú snehové delá), je preňho prirodzené, že sa objaví na svahu a vezme so sebou aj deti hneď, ako trošku podrastú. Nikdy však nie je neskoro!

Poznám ženu, ktorá sa naučila plávať ako 45 –ročná, a tak si hovorím, že každý z nás, kto niečo zmeškal, môže to dohoniť, ak chce. Tak – hor sa na lyže, korčule, sane alebo aspoň na pravidelnú prechádzku zimnou prírodou, maminy a tatinovia.

Dobré oblečenie

Dobré, kvalitné oblečenie je dôležité, ak nechceme, aby sme sa z prechádzky vrátili skôr, ako sme zavreli dvere domu či bytu. Iste, také oblečenie, ktoré neprefúka vietor, nepustí vlhkosť a zároveň odvádza pot je finančne dosť náročné, ale dá sa kúpiť aj vo výpredaji či „z druhej ruky“. Je aspoň akou – takou zárukou, že deti nám nebudú hneď pri prvom závane vetra pišťať, že im je zima. A rovnako ani my... Tou druhou „zárukou“ je pohyb a zaujímavé aktivity.

Tipy na hry v zimnej prírode

Kráčanie v jednej stope

Ak nasnežilo, nájdite si miesto, kde chodilo málo ľudí, aby sa dobre dali rozoznať stopy. Deti môžu kráčať za sebou. Prvý (dospelák) robí stopy a deti majú za úlohu klásť nohy do odtlačkov v snehu.

Obrázok v snehu

Obrázok v snehu môžeme vytvoriť pomocou konárika (nakreslíme) alebo jednoducho vyšliapať.

Detektívi hľadajú stopy zvierat

V snehu sú dobre viditeľné stopy zvierat. Môžeme ich objavovať a kráčať po nich. Najlepšie je zistiť si dopredu, ako vyzerajú stopy srnky, líšky či zajaca, aby sme vedeli deťom povedať, aké zvieratko po lese šlo. Stopy môžeme s deťmi sledovať. Zo 4-ročných detí sa už stávajú naozajstní detektívi s originálnymi príbehmi.

Hľadanie „pokladov“

Pokladom môže byť kadečo a poklady môžeme nájsť v lese aj v zime: šišky, konáriky, mach, kamienky, čokoľvek, čo nám padne do oka! Každé dieťa dostane vrecúško, do ktorého si poklady nazbiera – doma z nich môžeme vytvoriť koláž.

Na tvrdý papier A4, ktorý sme podlepili lepenkou, aby bol ešte pevnejší, prilepíme všetky „poklady“ – napr. mach, pripevníme šišku, konárik (môžeme prišiť ihlou a niťou alebo pomocou ohybného drôtika)... Obrázok môžeme domaľovať temperkami.

Hádzanie šiškou na cieľ

Nič nie je jednoduchšie – deti majú za úlohu trafiť šiškou cieľ – napr. kmeň stromu, do štvorca na zemi, ktorý sme urobili z konárov a pod.

Nájdi všetko, čo je na zemi...

Na túto hru sa treba trochu pripraviť (dá sa improvizovať aj na mieste, ak je na to čas). Rôzne predmety – konárik, šišku, lístie, kameň, kôru - rozložíme na zem v lese na takom mieste, kde sa dajú všetky nájsť. Ukážeme ich deťom a vyzveme ich, aby našli všetko, čo videli. (Ak sú deti staršie, môžeme predmety odhaliť na minútu a potom prikryť, aby si precvičili pamäť, ak sú deti menšie a nezapamätali by si, čo majú hľadať, necháme predmety ležať na zemi.) Ak sme v lese s viacerými deťmi, môžeme hrať na čas. Najmenším pomôžu rodičia.

Preskakujeme konáriky

Konárik položíme na zem a hráme sa, kto najďalej doskočí. Na miesto doskoku položíme ďalší konárik a to je nový „štart“. Takto sa posúvame dopredu. Pokračovať môžeme pretekami: z miesta štartu (napr. konárik) k cieľu (napríklad niektorý strom).

A na saniach opreteky

S vetrom opreteky, dodávam. Keď sú už deti unavené a je sneh, nie je nič lepšie, ako ich posadiť na sane a prebehnúť sa k nimi k autu či rovno domov. Deťom sa rýchla jazda páči... Pre menšie deti sú ideálne sane s operadlom, zababušíme ich do fusaku a cesta sa môže začať.

A ďalšie zimné aktivity?

Klasika - stavanie snehuliaka (ak má na hlave hrniec, ďalšou aktivitou môže byť triafanie do hrnca snehovými guľami), stavanie iglu: rukami tvoríme snehové gule – tehly, ktoré kladieme jednu k druhej a staviame iglu ako murár dom /na výrobu snehových tehál môžeme použiť napr. aj vedierko do piesku a lopatku/, stavanie rôznych zaujímavých figúr zo snehu.

Nezabudnite na zimné športy - sánkovanie, lyžovanie, korčuľovanie. A že sa neviete lyžovať? Nikdy nie je neskoro... Nehanbite sa postaviť na lyže.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku
Vaše júojmmeno napísané 01.11.2016 13:28

Váš komentárkb kjb§p,p§

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie

Náš TIP
Komentáre k článku
Vaše júojmmeno napísané 01.11.2016 13:28

Váš komentárkb kjb§p,p§

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised