Materiál:
- jedna krabica z JEDNOTY alebo LIDL (my sme mali od nejakých jogurtov, zohnala manželka),
- menšie krabice od balenia mlieka (vzadu nosič na uhlie a materiál strecha, výstuhy dovnútra),
- zošívačka na papier (klasická spinkovačka),
- ostrý kuchynský nôž a nejaké farby + štetce (podľa chuti a fantázie, nám zostali z malovania bytu nejake akrylatove farby)
Čas:
Celá mašinka bola hotová asi za 2 hodinky čistého času, ale kedže sme to so synčekom robili vždy len keď mal chuť (hlavne tato ;o) tak to s prestávkami trvalo v skutočnosti dlhšie. Ďakujem týmto za trpezlivosť našej maminke Silvinke.
Postup:
- Začneme tým, že si rozrežeme krabicu tak, že otvaracie časti (tie, ktoré sú zlepené na krabiciach páskou) necháme voľné. Jednu stranu (spodnú) použijeme na kolieska a hornú na vrch mašinky a boky okienok.
- Hornú časť rozrežeme asi tak v 2/3 a prednú hornú časť spojíme dokopy (vytvoríme tým motorovú časť mašinky).
- Zadnú časť necháme vyrovnanú v smere bokov krabice a na vrchu
pridáme strechu (buď zo zbytkov krabice alebo iného kartónu. My sme použili niekoľko kartónov, lebo sme ju spevňovali). - Všetky časti, ktoré sa spájajú – kartony ku sebe – zospinkuvávame spinkovačkou a dávame pozor, aby spinky dobre držali a netrčali dovnútra a neublížili malému rušňovodičovi.
- Ked máte urobenú kabínu na mašinke (spojením strechy a bokov krabice), vyrežeme na bokoch okienka. Pekné sú aj okrúhle okienka, aj štvorcové. Záleží na fantázii. My sme urobili veľke obdlžniky, aby bolo rušňovodiča dobre vidieť ;o).
- Potom pripevníme dozadu mašinky krabicu (tam, kde má normálna mašinka vzadu miesto na uhlie).
- Kto má chuť, môže vpredu (tak ako my) urobiť aj nárazník. Je to jednoduché ohnutie spodnej prednej časti krabice a zospinkovanie.
- Netreba zabudnúť vyrezať zo spodných bočných častí krabice kolieska (počet je ľubovolný, podľa šikovnosti majstra).
Finálny náter:
- Dokončenie masky spočíva v tom, že pekne namaľujeme všetky vonkajšie časti, odlíšime farebne kolieska a iné detaily, ktoré ku každej rozprávkovej mašinke patria.
- My sme so Samkom urobili vpredu očká, nos a ústa, aby sa mohla mašinka s deťmi rozprávať,
- na strechu sme namaľovali slniečko, lebo je to veselá mašinka
- a na nosič uhlia sme dali veľké S – meno mašinky SAMKOVA MAŠINKA.
- Nezabudli sme ani na prístroje a kontrolky vo vnútri kabínky, aby mal malý rušňovodič čo stláčať keď dáva mašinku do pohybu.
Prevádzka:
Do mašinky sa nastupuje zospodu tak, že si ju vlastne dieťa navlečie na seba a nosí ho na sebe.
Má ho položené na hlave a drží si ju rukami. Je to ľahučká krabica a preto je s ňou pohyb úplne jednoduchý. Náš malý syn s ňou dokáže behať skutočne rýchlo po byte. Je možné do nej jednoducho zapojiť napriklad traky na nohavice, a potom celá mašinka vlastne visí na trakoch, ktoré má dieťa na pleciach.
Maly rušňovodič už nevedel vydržať do karnevalu a preto s mašinkou behal po byte. Pri tomto “testovaní” som zistil, že je vhodné mašinku aj zvnútra trošku vystužiť nejakým kartónom zvnútra krabice a zospinkovať.
Naostro sme boli so synčekom na karnevale v MC BUDATKO Petržalka. Bola to super zorganizovaná akcia, veľká pochvala usporiadateľom. Mašinka sa veľmi páčila aj deťom, dokonca na konci karnevalu sa v nej vozili naraz aj dve deti (dve baby motýliky – aj ked neviem, ako sa tam pomestili).
Mašinka dokonca úspešne prežila aj vlezenie jedného dievčatka zboku do kabínky ;o)) drobne problémy spoľahlivo odstránila spinkovačka poruke (vo vrecku) na karnevale.
Verím, že sa podobne dá urobiť aj iný rozprávkový stroj. Na rok sa chystáme na formulu.