Montessori pedagogika si vďaka hravému a nenásilnému prístupu získala veľa priaznivcov.
Výchova, ktorá rešpektuje detskú osobnosť, tempo a záujmy a umožňuje slobodnú a radostnú hru, je podľa mnohých rodičov presne to, čo deti v uponáhľanom a pretechnizovanom svete potrebujú.
Montessori hry rešpektujú vývojové obdobia
Hry a hračky v duchu montessori uprednostňujú pred elektronickými autíčkami, bábikami s dokonale ušitými šatami a plyšovými zvieratkami jednoduchosť, prírodné materiály a viac priestoru pre detskú predstavivosť a vlastnú aktivitu.
Práve tú detská izba zasypaná kopou hračiek, čo je sen mnohých detí, neposkytuje. Montessori hračky sú navrhnuté tak, aby sa prispôsobili nielen vekovému obdobiu dieťaťa, ale aj rozvoju zmyslových vnemov v čase, keď sú na to najcitlivejšie.
Každé dieťa prechádza obdobiami, keď začne vyhadzovať hračky z kočíka, pretože objavilo hĺbku, ponára ruky do piesku, lebo ho zaujme sypké zloženie, prelieva vodu či vyhadzuje oblečenie z koša na bielizeň. Každé takéto obdobie je vzácne a objaví sa len na krátky čas.
Prečítajte si aj: 19 prikázaní Márie Montessori
Rodič ho spozná jednoducho. V čase, keď mozog rozvíja sluchové vnímanie, objaví dieťa zvuky okolo seba. Búcha lyžicou striedavo po tanieri, okraji pohára, po drevenej podložke.
Alebo objaví farby a to, že sa spájajú s konkrétnymi predmetmi čo patrí medzi najzaujímavejšie zistenia každého dieťaťa. Čo môžu urobiť mama s ocom namiesto upozorňovania nevyhadzuj, nenič to, nedotýkaj sa?
Navedú dieťa hravým spôsobom na aktivity, ktoré podporia rozvoj jednotlivých zmyslov, kde zapojí aj svoju sústredenosť, trpezlivosť a jemnú motoriku. Takéto jednoduché hry si urobíte aj doma a nebudú vás stáť vôbec nič.
Melódia z pohárov
Obdobie, keď je dieťa citlivejšie na rôzne zvuky, prichádza ešte pred prvým rokom. Zvyčajne sa prejaví tak, že malý hudobník búcha varechou či lyžicou o všetko, čo mu príde pod ruku.
Ak ste ochotná obetovať pár starších sklenených pohárov, vytvorte mu doma malý orchester. Stačí, ak vezmete niekoľko pohárov rôznych druhov, priložíte lyžičku, varešku a kovovú slamku a necháte dieťa, aby objavovalo svet zvukov.
Triedenie kociek podľa farieb
Jednoduchý nápad, kvôli ktorému nemusíte utekať do špecializovaného obchodu. Všetko, čo potrebujete, máte doma. Stačí zopár farebných misiek z kuchyne a tri či štyri druhy kociek alebo guličiek.
Podľa veku môžete dieťaťu pripraviť na triedenie dve, tri ale aj viac farieb. Táto hra je vhodná už krátko po prvom roku, ale zabaví aj starších súrodencov. Deti vydržia byť na činnosť sústredené veľmi dlho, mnohé baví aktivitu opakovať donekonečna – vysypať a znovu dookola triediť kocky.
Objavujeme hĺbku
Na túto hru budete potrebovať obyčajný držiak na kuchynské utierky a papierovú rolku, ktorú postriháte na tenké krúžky. Úloha pre dieťa je navliekať krúžky na držiak.
To, čo pre nás dospelých vyzerá až smiešne jednoduché, je pre dieťa fascinujúce. Objavenie hĺbky patrí medzi aktivity, ktorým mozog venuje v určitom období veľké množstvo pozornosti.
Táto hra je vhodná pre bábätká, ktoré práve objavili rozmer hĺbky a vy pravidelne dvíhate zo zeme odhodený cumlík či topánočku. Okrem toho trénuje úchop, pohyb zápästím a kladenie palca proti prstom. Táto jednoduchá hra je vhodná aj vtedy, ak chcete rozvíjať koordináciu rúk a oka.
Hra s lyžičkou
Ak má dieťa za sebou jednoduché navliekanie a ukladanie kociek, môžete pridať ďalšiu hru na rozvoj motoriky, zrakového vnímania a sústredenosti. Do misky nasypte cestoviny, fazuľku, ovsené vločky alebo pohánku a nechajte dieťa, aby lyžicou naberalo a premiestňovalo obsah z jednej nádoby do druhej.
Hra síce vyzerá ľahko, ale hlava dieťaťa pracuje naplno, a pre nerozvinutú motoriku rúk vôbec nie je jednoduchá. Dieťa má pred sebou dlhú cestu: musí nabrať cestoviny na lyžicu, preniesť ich bez toho, aby spadli na stôl, a vysypať ich do druhej misky.
Prečítajte si aj: Ako praktizovať Montessori doma?
To je náročná úloha, na ktorej sa budú podieľať všetky svaly horného trupu, zrak, zápästie aj prsty. Spočiatku ho nechajte, aby premiestňovalo napríklad cestoviny, potom pridajte zložitejšie materiály, alebo mu ponúknite viac misiek, aby si mohlo vybrať, čo chce práve vyskúšať.
Pokročilejšie deti zas budú nadšené, ak im dovolíte prelievať vodu z jedného pohára do druhého.