Pečiatkovanie alebo ako zabaviť (choré) dieťa

Silvia Bodláková 2
peciatkovanie 1

Potrebujeme

 • pečiatky

 • vodové alebo temperové farby

 • hustý (lepšie plochý) štetec

 • papier

 • farbičky

 • misku s vodou

 • fantáziu

   

  Najprv som zlepila niekoľko papierov lepiacou páskou. Nakreslila som na ne stromy, jazierko a oblak. Na strom som nakreslila hrušku, jablko, slivku, čerešne, do jazierka rybu, lebo sme mali také pečiatky. Pod stromom som nakreslila list a kvet. Všetky malé obrázky som sa pokúsila nakresliť takých tvarov, aké máme pečiatky a takých farieb, akých by mali byť v skutočnosti. Potom sme si sadli na zem, vytiahli sme pečiatky, vodové farby a štetce. Štetec sme navlhčili, namočili do farby a potreli ním pečiatku.

  Chvíľu som vymýšľala úlohy a pečiatkovali sme:

  1. úloha:

  Pridaj k hruške ešte jednu.

  Deti museli nájsť hrušku na papieri, pečiatku a natrieť pečiatku štetcom takej farby, ako je hruška na obrázku a spraviť pečiatku na papieri. Nezľaknite sa, toto je pre dieťa príliš veľa príkazov naraz, prvýkrát mu určite pomôžte. Také štvorročné dieťa by už mohlo veľmi pekne spolupracovať a je to veľmi dobrý tréning na udržanie pozornosti.

  2. úloha:

  Pridaj k rybe ešte jednu.

  3. úloha: Otlač na strom štyri jablká.

  Potom som vybrala pečiatky aj s inými znakmi, ktoré sa nám hodili k nášmu obrázku: „kikirík“, lietadlo, myš, motýľ. Pridávali sme pečiatky, kam by sa asi hodili. Teda myš ku koreňom stromov, motýľa na oblohu a tak. Dcéra odtlačila lietadlo správne na oblohu, ale vždy pikou dole, nuž asi z nej pilot nebude.

  Dielo sme nalepili na chladničku, myslím, že to robí každý z nás, keď sa chválime, čo naše deti zvládli.

   

  Popoludní si pýtala dcéra zase pečiatky a obrázky. Už som nakreslila len jednoduché obrázky a dcéra vždy chodila pozerať na chladničku, kde má čo byť – hore, či dole – na strome, či pod stromom – ktorá pečiatka a potom to opakovala do svojho malého obrázka. Už nechcela moju pomoc a ja som ju len pozorovala pri varení.

  Foto: autorka

 • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
  Loading...

  Komentáre k článku

  1. Ja som môjmu synčekovi Riškovi vyrábala pečiatky zo zemiaku. Prekojila som zemiak a na reznú stranu som vyrezala nejaký tvar tak, aby zvyšná plocha zemiaka bola nižšie ako obrázok pečiatky. Riško má rád všetko, čo sa týka áut, tak som mu tam vykrojila auto. Potom to natieral farbou z vodoviek a pečiatkoval. Pečiatky boli všade, nie len na papieri, ale aj na jeho rukách a tričku, ale nevadí, na takéto príležitosti mám vyčlenené staré tričko, ktoré mu vždy obliekam, aby si nezašpinil ostatné oblečenie.

  2. My sme robili s trojrocnou dcerou nieco podobne. Mame doma peciatky zvieratiek, tak som jej rozdelila papier kreslenymi „ohradkami“ a vytvorili sme si zoologicku zahradu. Najprv do ohradiek napeciatkovala zvieratka, potom sme im dokreslovali budky a domceky, stromy a vetvy na preliezanie, misky s jedlom atd. Velmi bola na svoj vytvor pysna a zavesili sme ho na nastenku 🙂

  Pridaj komentár