Prvý rok je tým najdôležitejším a najdynamickejším obdobím v živote každého človeka.
Dieťatko je po narodení bezmocné a úplne závislé na našej ochrane. Len po 12 mesiacoch je dieťatko schopné samostatného stoja, vyslovuje prvé slabiky či slová, vybudovalo si dôveru vo svoje prostredie a k najbližším členom rodiny, dokáže sa orientovať v známom prostredí domova a reagovať na základné výzvy a gesta. To, ako dobre dieťatko všetky tieto úlohy zvládne, závisí samozrejme na vrodených vlohách, ale aj na stimulácii v ranom období.
Program Play Wisely je určený pre deti od 4 mesiacov do 4 rokov a spája v sebe vedu, pedagogiku aj šport. Je pripravený na základe najnovších vedeckých poznatkov o vývoji dieťaťa a to najmä z oblasti psychofyziky a neurológie. Jeho hlavným cieľom je vytvoriť kvalitnú nervovú sieť pre presnú detekciu, spracovanie, koordináciu a analýzu dát potrebných pre dobré študijné aj športové výkony.
Proces učenia sa nových faktov o svete sa začína senzoricko-motorickou skúsenostou. Je to prvý spôsob, akým dieťa spoznáva svet a učí sa ho chápať. V ranom detstve je rozumový, intelektuálný a psychologický vývoj pevne prepojený so schopnosťou vnímať, pohybovať sa a preskúmavať prostredie. Výukový program Play Wisely súčasne rozvíja zmyslový, pohybový, rozumový, jazykový, psychický a sociálny potenciál dieťaťa. Predstavuje tak unikátny program, ktorý nielen, že pomáha deťom v optimálnom rozvoji, ale predstavuje aj prevenciu možných problémov spojených s nedostatočnou alebo nevhodnou stimuláciou.
Zázračný detský mozog
Detský mozog je ďaleko aktívnejší, “plastickejší” a spotrebuje až dvakrát viac energie v porovnaní s mozgom dospelého človeka. Pre porovnanie dospelý človek by potreboval približne 60 rokov, aby sa naučil všetko, čo sa dieťa naučí v prvých troch rokoch svojho života.
Detský mozog je veľmi výstižne prirovnávaný k špongii, ktorá do seba absorbuje všetko zo svojho okolia. Z tohto dôvodu je velmi dôležité dbať aj na prostredie plné lásky a vhodnej stimulácie.
Dieťa sa rodí so 100 miliárd neurónov a každý z nich v budúcnosti vytvorí 5 – 10 000 prepojení s ďalšími neurónmi.
Viac prepojené sú primitívnejšie časti mozgu ako napr. predĺžená miecha, ale predné laloky zodpovedné za to, že sa správame ako ľudia schopní logického myslenia, citových prejavov ako sú láska či empatia, sú pri narodení prepojené minimálne.
Hustota a kvalita budúcej neurónové štruktúry sú priamo závisle na frekvencii a kvalite ranej stimulácie. Zážitok podnieti vznik neurónového spojenia, ale je to až opakovaná skúsenosť, ktorá vytvára kvalitné a plne funkčné prepojenie.
Program Play Wisely je pripravený tak, aby pomohol prepojiť všetky dôležité centrá v mozgu a to prostredníctvom pevných spojeni, ktoré zaistia presný a rýchly prenos signálu.
Vedci nedávno zistili, že rovnako ako sa dieťatko rodí s vrodenými reflexami, ktoré mu umožnia prežitie (napr. sací, úchopový či obranný reflex), disponujú novorodenci aj tzv. kognitívnymi inštinktami, ktoré im umožnia spracovávať informácie z nového prostredia a učiť sa hneď po narodení.
Systém výukových kariet v programe Play Wisely pracuje práve so týmito inštinktami a pomáha deťom zdokonaliť kognitivne a neurosenzorické zručnosti, ktoré využijú aj pri neskoršom vzdelávaní.