Máte radi rozprávky? Máločo si z detstva pamätáme tak dobre ako príbehy o zachránených princeznách, zakliatych kráľovstvách a stratených topánkach.
Možno vás prekvapí, že za niektorými rozprávkovými postavami stoja skutočné osoby. A že ich život inšpiroval k obľúbeným príbehom na dobrú noc.
Snehulienka to mala ťažké nielen v rozprávke
Jeden z najobľúbenejších príbehov Snehulienka sa dostal do zbierky rozprávok bratov Grimmovcov v roku 1812. Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533.
Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou.
Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Neskôr ju otec z diplomatických dôvodov poslal na bruselský dvor, kde sa do nej zamilovalo hneď niekoľko šľachticov. Najvytrvalejší z nich bol Lamoral, gróf z Egmontu, ktorý bol synom následníka trónu.
Mohlo za to jablko?
Dokumenty naznačujú, že gróf sa do Margarethy zamiloval tak veľmi, že ju niekoľko mesiacov prenasledoval, aj keď nemal šancu, pretože bol luterán. Celý príbeh dopadol neslávne.
Podľa posledných listov Margarethy bola mladá grófka chorá a v roku 1554 ako 21- ročná zomrela. Podľa kroník zachovaných na hrade Waldeck bola za jej smrť zodpovedná otrava.
A sedem trpaslíkov? Ide vraj o odkaz na nútenú detskú prácu. V tomto období sa veľa detí živilo ako baníci. Zvykom bolo, že detskí robotníci bývali v jednoizbových domčekoch v malých osadách.
Príbeh najslávnejšej indiánky
Ak ste si obľúbili túto staršiu disneyovku, bude sa vám určite páčiť aj reálny príbeh, ktorý je veľmi podobný tomu rozprávkovému. Skutočná indiánka Pocahontas žila v oblasti Virgínie.
Prečítajte si aj: Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
V roku 1607 zachránila život Johnovi Smithovi, jednému z účastníkov výpravy do Nového sveta. Aj keď rok jej narodenia nie je známy, John Smith s vo svojom denníku poznamenal, že Pocahontas, ktorá bola dcérou náčelníka kmeňa, vyzerá ako desaťročné dievča.
Podľa záznamov, ktoré si viedli niektorí kolonisti, bola Pocahontas veľmi živá a bola súčasťou chlapčenskej partie.
Netradičné manželstvo
V boji medzi indiánmi a kolonialistami sa stala nešťastnou zhodou okolností zajatkyňou, čo jej však prinieslo veľké výhody. Začala sa učiť po anglicky a dokonca prijala krst, po ktorom dostala nové meno Rebecca.
Pocahontas sa neskôr zúčastnila na zmierovacom procese indiánov a kolonizátorov. Vďaka dobrým vzťahom s európskymi prisťahovalcami sa zoznámila s vdovcom Johnom Rolfom, za ktorého sa vydala a narodil sa jej syn Thomas.
Prečítajte si aj: Tvoje deti jedia sladkosti? Nieee…
Na tú dobu pokrokové manželstvo sa dočkalo veľkého ohlasu a manželia dostali pozvanie na audienciu do Anglicka.
Krátko pred návratom späť do Ameriky ochorela pravdepodobne na kiahne a ako 21- ročná zomrela. Pochovaná je v Anglicku, presné miesto však nie je známe.
Princezná zavretá vo veži?
Ak ste videli rozprávku Rapunzel, určite vám pripomenula nespočetné množstvo podobne ladených príbehov. Zlatovláska, Šalátočka a množstvo ďalších princezien skončili vo veži bez dverí a kontaktu so zvyškom sveta.
Žeby stredoveká výchova dievčat? Tak trochu áno. Predlohou pre tento typ rozprávky je legenda o svätej Barbore zo 7. storočia.
Barbora bola mladá žena z bohatej rodiny, ktorú chcel otec dobre vydať a poistiť si rodinné postavenie.
Keďže jej otec bol pohan, rozhodol sa svoju dcéru uchrániť pred vplyvom kresťanstva. Aby sa mu to podarilo, zavrel ju do veže a vchod dal zamurovať.
Barbore sa napriek tomu podarilo utiecť a nechala sa pokrstiť. Otca to rozhodne nepotešilo, preto ju nechal mučiť a nakoniec sťať.
Svätá Barbora je patrónkou architektov, požiarnikov, ochrankyňou dievčat a zobrazovaná býva s palmou a vežou v pozadí.