Zábavné varenie s deťmi, alebo – Maškrtníček, var!

Silvia Sorgerová 0

Deti si statočne umývajú ruky a nedočkavo vyzerajú, kedy sa objavia ich obľúbené postavičky Nany a Krištof. Po vstupe dnu sa nechajú obliesť do zásterok a udivene hľadia na Krištofovu zázračnú lepiaci pásku, ktorá pozná mená všetkých detí. 

Nany vysvetľuje

Za tónov maškrtníckej hudby Nany vysvetľuje, čo sa udialo v tvarohovej krajine a ako by si mohli poradiť s posledným snehom. Šikovne vovedie deti do deja a už si sami a aj s pomocou rodičov miešajú vo svojich miskách tvarohovovaječné cesto. Podľa Naninho návodu vyváľajú z cesta tri gule v syrovom snehu a už aj modelujú snehuliaka. Martinke sa akosi nechce, čosi sa jej nedarí. Nazlostí sa sama na seba aj na cesto. 

Krištof povzbudzuje

Krištof ju ale povzbudí, pomôže, a tak sa opäť vráti k modelovaniu a ide to veselšie. Z vydlabanej paradajky nasadia snehuliakovi čiapku, z farebných slnečnicových semienok gombíky, nos a oči, z tyčiniek metly. Nany deti nabáda, aby dali svojmu snehuliakov aj meno. Medzi Snežiačikom, Jankom aj Guľkom sa našiel aj snehuliak menom Neviem, Hm a Ach. A bol z toho smiech a zábava. 

Deti sa učia za sebou aj upratať. Väčšinou sa do utierania podložiek chytajú usilovné maminky. Ale Krištof ich láskavo zastaví, mamičky, máte šikovné deti, ktoré to isto zvládnu, nechajte ich upratať si stôl, aby sme mohli urobiť snehuliakovi kamaráta do zimnej nepohody. 

Ostávame v téme rozprávky.

Teraz nás naviguje Krištof. Robíme zajaca z ovocia, Nany krája a vysvetľuje, Krištof ukazuje ako zajkovi rastú uši, líca, bruško a chvostík. Deti sa tešia, pomenujú aj svojich zajačikov a potom sa môžu do svojich výtvorov s chuťou pustiť. Niekto ich zlupne s čerstvou žemličkou, iné deti berú kúsok snehuliaka v krabičke domov aj pre ocka, pre bračeka. Napokon sa všetci spolu odfotia, ešte sa rozprávajú. Robko si dá podpísať pamätník. Je tu spolu s bratrancom Kubkom. Darilo sa im výborne. Robko vysvetľuje, že on má na modelovanie gúľ trik, lebo on robieva doma podobné koláče s čokoládou. 

Robkova mama je nadšená:

„On Maškrtníkov tak miluje. Každú nedeľu je nalepený na televíznej obrazovke.“  Ani teraz poriadne nedýcha. Chlapci sú v skupine dievčat jediní, ale ich mamy dodávajú: „Aj chlapci by mali vedieť niečo o varení, aby sa vedeli o seba postarať“ Iná mama pritaká: „Presne tak, musíme vychovávať aj dobrých mužov pre naše dievčatá.“ A to je presne ono. Nejde o to, aby mali deti dokonalých snehuliakov, alebo aby sa dobre najedli. Ide o cestu, zážitok skúsenosť, uspokojenie, možnosť vidieť výsledok svojej práce . 

Maškrtníček, var! v Haligande

Projekt zábavného varenia Maškrtníček, var! pripravuje košický Dom kreativity Haliganda spolu s divadlom Maškrta.

Kto je za tým? Vyzvedali sme sa Janky Šebovej,  presne jednej polovice rodinného, neštátneho súkromného divadla Maškrta.

Deti ju poznajú ako Nany z nedeľnej detskej relácie vo verejnoprávnej televízii. Milá opatrovateľka s lokňami a háčkovanými kvetmi vo vlasoch. S tou televíznou Nany má civilná Jana veľa spoločného – vysmiate, vždy pozitívne naladené dievča do voza i do koča. Okrem toho všetkého je aj scenáristkou, trocha dramaturgičkou, autorkou, manažérkou, mamou, domácou paňou chutného vidieckeho domčeka a samozrejme kuchárkou.  

Maškrtníček, var! v košickom Dome kreativity Haligande je váš najnovší projekt. Čo tam deti a rodičov čaká?

Varenie a stolovanie je oblasť, ktorá tvorí základné jadro stretávania sa rodiny. Mnohí si možno myslia, že v budúcnosti to bude celé také futuristické a budeme jesť želé z tuby. Ja si myslím,že sa vrátime k základom, ku koreňom. Práve pri jedle by sa mala rodina stretávať. Neovplyvníme to, že musíme odísť do práce, že potrebujeme zarobiť peniaze, že detí odídu do školy. Ale chvíľa stretnutia pri jedle je časom na debatu. Jedlo nie je iba na naplnenie brucha.  Dnes už nie sú mamy celé dni doma pri sporáku a ostatní si len sadnú  k hotovému. Dnes prichádzajú aj mamy domov o šiestej a Maškrtníček, var! je aj o tom, aby sa rodina stretla už pri príprave jedla. Už vtedy sa môžeme porozprávať, nenútene niečo naučiť a dozvedieť sa niečo o jedle. Je to priestor, aby sme si povedali, čo sme zažili, čo nás trápi, čo by sme chceli. Táto idea sa stretla s ďalšími požiadavkami ako je rozvoj detskej motoriky, zručnosti, trpezlivosti,poznávanie farieb, počítani, váženie, schopnosť spolupracovať.  Varenie je veľmi obľúbená časť aj v televíznom Maškrtníčku, máme pozitívne ohlasy. Preto sme chceli robiť kurzy varenia pre deti a vybrali sme si na spoluprácu Haligandu. Máme veľmi príbuznú filozofiu vnímania detského diváka. Ako nášmu divadlu tak aj Haligande záleží na rodinných programoch, ktoré sú zaujímavé aj pre rodičov.

Rozhovor s Jankou o jej divadle i rodine nájdete tu: Rozhovor s maškrtníčkou 

Najbližšie varenie bude 28.4 o 14.30 na tému:

Ako sa zemiakoví rytieri pohádali. www.haliganda.sk

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár