ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 18.10.2017 | meniny má Lukáš  
VychovávameVychovávame

10 zásad vnímavého rodiča

 Anna Veselá   08.02.2016   0

iStock

 

Dr. Aletha Solter, švajčiarsko-americká psychologička, zakladateľka Inštitútu pre vnímavé rodičovstvo (the Aware Parenting Institute) a odborníčka na výchovu bez trestov, hovorí o týchto najdôležitejších princípoch rodičovstva:

Vnímaví rodičia uspokojujú potrebu fyzického kontaktu svojho dieťaťa (držaním, nosením, hladkaním, atď.) a neboja sa, že takto „rozmaznajú“ svoje dieťa.

Vnímaví rodičia akceptujú plnú škálu emócií a bez odsudzovania prijímajú podobu všetkých emócií svojho dieťaťa. Chápu, že nemôžu zabrániť všetkému smútku, hnevu či frustrácii a nepokúšajú sa svoje dieťa za každú cenu zastaviť, keď plače alebo má záchvat hnevu.

Vnímaví rodičia poskytujú svojmu dieťaťu stimuláciu primeranú jeho veku a dôverujú mu, že sa bude učiť podľa vlastného rytmu, sebe vlastným spôsobom. Nepokúšajú sa dieťa popohnať, aby čo najrýchlejšie prešlo do ďalšej vývojovej fázy.

Vnímaví dieťa povzbudzujú svoje dieťa, aby sa učilo novým schopnostiam, ale nehodnotia výsledky dieťaťa ani kritikou, ani prehnanou pochvalou.

Vnímaví rodičia si každý deň vyhradia čas, kedy svoju pozornosť celkom venujú svojmu dieťaťu. Počas neho počúvajú, reagujú a zapájajú sa do hry dieťaťa (ak ich dieťa zavolá), ale neobmedzujú aktivitu dieťaťa.

Vnímaví rodičia chránia svoje dieťa pred nebezpečenstvom, ale nepokúšajú sa zabrániť všetkým chybám, problémom a ťažkostiam dieťaťa.

Vnímaví rodičia povzbudzujú dieťa, aby samostatne riešilo svoje problémy a pomôžu mu, iba ak je to potrebné. Neriešia problémy svojho dieťaťa namiesto neho.

Vnímaví rodičia určujú rozumné hranice, nežne vedú dieťa k prijateľnému správaniu a berú do úvahy potreby všetkých zúčastnených strán počas riešenia konfliktov. Nepokúšajú sa dieťa kontrolovať úplatkami, odmenami, vyhrážkami alebo hocijakými trestami.

Vnímaví rodičia sa o seba starajú a sú úprimní, keď je reč o ich potrebách a pocitoch. Neobetujú sa za hranicu, kedy by sa stali znechutenými.

Vnímaví rodičia sa snažia vnímať, akým spôsobom vplýva ich bolesť z detstva na ich schopnosť byť dobrými rodičmi a snažia sa vyhnúť tomu, aby prenášali vlastné zranenia na svoje deti.

 

Aletha Solter je matkou dvoch detí a autorkou kníh o výchove 'The Aware Baby' 'Helping Your Children Flourish', 'Tears and Tantrums' 'Raising Drug-Free Kids.'

theawareparenting.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised