VychovávameVychovávame

Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič

 Alexandra Firkaľová   15.03.2023   0

Všetci bojujeme s uponáhľaným svetom a o to rýchlejšie dospievajú aj naše deti. Väčšina z nás sa napriek tomu snaží využiť aj to málo času a venovať sa deťom aktívne.

Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Aké aktivity potrebujú robiť deti s mamou a otcom? A ako zvyknú tráviť rodinný čas Slováci?

Z prieskumu rodinných rituálov, ktorý realizovalo OREO vyplýva, že:

pexels

 

Najčastejšie s deťmi pozeráme telku

Za najčastejšiu spoločnú aktivitu označilo až 83% rodičov pozeranie televízie.

71% sa hrá spolu rôzne hry, večerajú (64%) a čítajú si (62%). Ďalší chodia na prechádzku do parku, rozprávajú si zážitky z predchádzajúceho dňa alebo spoločne raňajkujú.

Mamy majú s deťmi väčšiu citovú naviazanosť.

Mamy sa viac rozprávajú o pocitoch a sú s deťmi aktívne - čas trávia spoločnými rozhovormi, preberajú zážitky a detské sny.

„Matka je základňou pre pocit istoty a bezpečia. Tvorí akoby most medzi otcom a dieťaťom a napomáha, aby si vytvorili väzbu,“ hovorí psychologička PhDr. Viera Ritomská z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. 

Mamy sa najviac starajú o domácnosť a sú vo väčšine prípadov tvorkyne rituálov v rodine. Snažia sa deti zapojiť do bežných rutinných aktivít hravou formou.

S deťmi spoločne nakupujú, pečú a varia. Podporujú detskú kreativitu – tvoria a zdobia si byt vlastnými výtvormi, maľujú.

 

Otec v rodine viac trénuje detskú odvahu a bojovnosť.

Medzi najobľúbenejšie rituály s ockom patrí aj leňošenie v perinách pri rozprávkach (44%), strašenie sa (34%), stavanie bunkrov (32%) a čítanie si v posteli (32%).

Oteckovia majú často skreslený pohľad na fungovanie rodiny. O mnohých rituáloch netušia, nepoznajú tak detailne čo deti robia, čo obľubujú.

„Otec vie byť tvorcom dobrej zábavy, šantenia. Chlapci s otcami radi zápasia a merajú si sily, otcovia v porovnaní s matkami vymýšľajú viac dobrodružných aktivít,“ hodnotí špeciálna pedagogička Ingrid Kubovičová.

Medzi obľúbené rodinné rituály s otcami patrí šteklenie v posteli, zápasenie, či večerné kúpanie. Takmer tretina oteckov spoločne s deťmi pripravuje jedlo, aj keď by sme od nich očakávali skôr návštevy športových zápasov. Otcovia prekvapivo častejšie trávia čas s deťmi v obchodných centrách ako matky.

Rodinné aktivity sa menia

Oproti minulosti chodí menej rodín spoločne do divadla alebo kina. Rovnako sa znížil počet rodín, ktoré navštevujú starých rodičov.

Rodinný čas už netrávia na pikniku, ale viac grilujú. Medzi najobľúbenejšie rodinné rituály patria oslavy narodenín (88%) a menín (82%) členov rodiny. 

Až 80% rodín si pred spaním popraje sladké sny. „Tým, že sa rituály opakujú, stabilizujú a harmonizujú rodinné prostredie“, uvádza psychologička Viera Ritomská z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.

 

Najčastejšie trávia rodičia s deťmi 2 – 3 hodiny denne.

Pokiaľ ste na tom podobne, patríte k 34% populácie. Čas strávený s deťmi závisí vo veľkej miere aj od veku dieťaťa. No z prieskumu rodinných rituálov, ktorý realizovalo OREO jasne vyplýva, že väčšiu časť dňa trávia deti práve s mamou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised