Deti a celiakia? 10 vecí, ktoré by ste o nej mali vedieť

Marcela Beňová 0

Deti, u ktorých sa prejavujú problémy s prijímaním lepku, pribúda. Okrem intolerancie a alergie na lepok či pšenicu zvykne malých pacientov najviac potrápiť celiakia.

Shutterstock

Máte podozrenie, že by sa mohol týkať aj vášho dieťaťa? Tieto fakty vás budú zaujímať.

 Celiakiou u nás trpí každé 40. dieťa

Celiakia je genetické ochorenie, takže ak ju má rodič, je pravdepodobné, že sa prejaví aj u detí.

 Ako je možné, že ju lekári niektorým pacientom diagnostikujú až v dospelosti? Nie, neochoreli náhodou. Keďže celiakia je dedičná záležitosť, pacient sa s ňou už narodí.

Spúšťačom môže byť niektoré vážne vírusové ochorenie, zápal pľúc či ťažká črevná infekcia.

 Prečítajte si aj: Lepok, príkrmy a alergie. Čo na to imunológ?

 Na určenie diagnózy je potrebné komplexné vyšetrenie

Celiakia sa vyšetruje gastrofibroskopiou, po ktorej niekedy nasleduje aj genetické vyšetrenie. Okrem toho sledujú lekári aj štandardné príznaky ako je nechutenstvo, vracanie, poruchy trávenie či zápcha.

 Jedinou liečbou je diéta

Pokiaľ sa choroba potvrdí, lekár pacientom predpíše diétu. Bezlepková diéta musí byť úplná a celoživotná, má však veľké benefity.

Malí pacienti s celiakiou sú často drobnejší a chudší, ako by na svoj vek mali byť. Veľmi často si okolie myslí, že dieťa má o dva či tri roky menej.

Ihneď po nasadení bezlepkovej diéty sa u detí prejaví zlepšenie. Zmiznú tráviace ťažkosti, bolesti hlavy a nechutenstvo. Detský celiatik tak bez problém dokáže po vysadení lepku dohnať svojich rovesníkov. Sliznica v čreve sa zotaví po niekoľkých mesiacoch.

 Prečítajte si aj: Bezlepková diéta

 Lepok – kde všade sa nachádza?

Niektoré mamičky robia chybu, že napriek varovaniam lekárov vo chvíli, keď sa dieťaťu polepší, zavedú lepok znovu.

Žiaľ, niekedy sa objaví aj mylná rada, že pečivo z času načas neškodí. Škodí, a veľmi.

Celiatické dieťa čaká aj veľa odriekania. V reštauráciách, na obede v škôlke, na oslavách… Až tam si uvedomíme, kde všade sa múka (respektíve lepok) nachádza.

Výskumy naznačujú, že alternatívou by do budúcna mohol byť ovos, ale zatiaľ neodporúčajú lekári ani ten.

 Vylúčiť lepok zbytočne sa neoplatí

Malým deťom zvykneme zavádzať lepok okolo štvrtého mesiaca. Niekedy však mamičky nástup pečiva do detskej stravy odďaľujú najmä zo strachu pred tým, či by detskému brušku neublížil.

Kúsok rožka či piškóty v ruke nemusíte zbytočne odkladať. Pokiaľ dieťa netrpí vrodenou poruchou, nebude mu robiť problém. Detský žalúdok si musí na lepok zvyknúť, a pokiaľ nástup budete odkladať, môže to brušku robiť väčší problém.

Naviac pečivo nemusí byť strašiak. Kvalitné pečivo je zdrojom vlákniny, minerálnych látok a vitamínu B.

 Poisťovne pomáhajú málo

Aj keď je celiakia rovnaká choroba ako ktorákoľvek iná, a pacient má právo na pomoc zo strany poisťovne, náš systém to stále nerieši.Poisťovne sa k celiakii správajú ako k bežnej diéte, aj keď to, že veľa vecí dieťa jesť nemôže, je paradoxne oveľa drahšie.

Poisťovne mesačne prispievajú sumou asi 35 eur, no náklady na bezlepkovú diétu sa mesačne vyšplhajú aj na 150 eur. Príspevok však má jeden háčik – nezíska ho každý pacient. Prípady sa posudzujú individuálne a na príspevok musí byť splených niekoľko podmienok.

Uprednostňujú sa pritom pacienti, ktorí majú preukázateľne nižší finančný príjem. Pomôcť ušetriť môže napríklad domáca strava, mnoho rodín sa kvôli diéte pustilo do pečenia či kváskovania z bezlepkovej múky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár