Výživa dieťaťa pri zápche

MUDr. Katarína Babinská, PhD. 3

V prevencii i liečbe zápchy patrí dôležitá úloha výžive. Úpravou jedálnička sa zvyčajne dá docieliť zmiernenie alebo úplné ustúpenie ťažkostí.

Vyprázdňovanie stolice je veľmi individuálne. Je normálne, ak dieťa máva stolicu viackrát denne. U iného je normou, že stolica odchádza síce pravidelne, ale iba raz za niekoľko dní. O zápche sa zvykne hovoriť, keď zriedkavé vyprázdňovanie sprevádzajú ďalšie nepríjemné príznaky: nafukovanie, vetry, bolesť brucha, nepravidelný a ťažký odchod tuhej stolice.

Na vzniku zápchy sa často podieľa nevhodné zloženie stravy. Hlavnou zásadou výživy pri zápche je zvýšiť príjem vlákniny, ktorá podporuje činnosť čriev.

Zelenina a ovocie

Do stravy dieťaťa sa snažíme zaraďovať viac ovocia a zeleniny, ktoré sú hlavným zdrojom vlákniny. Vláknina sa nachádza najmä v šupke, preto podľa možnosti podávame plodiny neošúpané (jablká, hrušky, uhorky a pod.), funkciu čriev podporujú aj jadierka (hrozno, egreše, ríbezle, černice a pod.). Uprednostňujeme ovocie a zeleninu v surovom stave, priaznivý účinok však majú aj po tepelnej úprave – vo forme prívarkov, polievok, ovocného pyré či kompótov. Zvlášť bohaté na vlákninu je sušené ovocie.  

Obilniny

Príjem vlákniny možno zvýšiť i náhradou bieleho chleba a pečiva za celozrnné alebo grahamové typy. Obsah vlákniny zvyšuje prímes semien olejnatých plodín (mak, slnečnica, ľanové alebo tekvicové semeno).

Účinnou a vďačnou prísadou sú ovsené vločky. Ak sa nechajú chvíľu zmäknúť vo vode alebo v mlieku, dajú sa dobre rozmixovať na jemnú kašičku, ktorú potom podľa potreby možno použiť na zahusťovanie polievok, omáčok, do cesta (na koláče, palacinky, a iné), do jedál z mletého mäsa, ako prísadu do jogurtov a mliečnych kokteilov a pod. Podobným spôsobom sa istotne dajú spracovať aj obilné klíčky.

Vyšší obsah vlákniny než bežne užívané biele druhy má ryža natural, grahamové cestoviny alebo celozrnná knedľa. Vlákninu obsahujú i strukoviny a orechy.

Tekutiny

Pri zápche je dôležité prihliadať i na dostatočný príjem tekutín. Priaznivé účinky (najmä pri nafukovaní) máva feniklový čaj, naopak, neodporúča sa čierny čaj. Vhodnou súčasťou pitného režimu sú aj ovocné šťavy. Namiesto kupovaných džúsov „v krabici“ alebo džúsov pripravených na odšťavovači je lepšie, ak dieťaťu pripravujeme čerstvé nápoje z rozmixovaného ovocia, prípadne i zeleniny (riedené vodou). Takýmto spôsobom prípravy sa v surovinách zachová aj obsah vlákniny, o ktorú sú odstredené džúsy ochudobnené.  

Kyslomliečne výrobky a probiotiká

Funkciu čreva ovplyvňuje aj jeho bakteriálne osídlenie. Priaznivý účinok na črevnú flóru má pravidelný príjem kyslomliečnych výrobkov, najmä probiotických. Ak dieťa trpí na zápchu, namiesto mlieka častejšie podávame kyslomliečne výrobky (jogurt, acidko, zakysanka a pod.). Probiotiká je vhodné podávať aj v podobe doplnkov výživy.  

Pravidelná životospráva

Príčinou ťažkostí so stolicou  býva i zmena denného režimu a zmena v zložení stravy súvisiaca sa nástupom do škôlky, či školy. Dieťa pociťuje stres a nezriedka má zábrany ísť v novom prostredí na WC, zadržiava stolicu, čím sa potláča prirodzený pocit nutkania na stolicu.

Pravidelný odchod stolice (defekačný reflex) sa dá opätovne nacvičiť. Približne pol hodiny pred jedlom (najlepšie raňajkami) by dieťa malo vypiť pohár vody alebo ovocného džúsu. Po jedle, kedy sa črevá prirodzene rozhýbu prijatou potravou by dieťa malo mať dostatok času, aby sa v pokoji vyprázdnilo.

Priaznivé účinky má pohyb, ktorý by mal byť pravidelnou súčasťou životosprávy dieťaťa.

Preháňadlá

Ak sa nedarí zápchu potlačiť úpravou životosprávy, do úvahy prichádza podanie preháňadla. Pre deti volíme jemné prírodné prípravky s obsahom bobtnavých látok, ktoré nemajú dráždivé účinky. Najmä dlhodobé užívanie praháňadiel má odporučiť lekár, pretože môžu mať aj vedľajšie nežiaduce účinky: kŕče, nevoľnosť, či nadmerné straty živín stolicou. Niektoré spôsobujú  pri dlhodobom užívaní návyk, takže črevo postupne „zlenivie“ a stolica neodchádza ani po podaní preháňadla.

Dojčatá

S ťažkosťami so zápchou sa stretávame pri zmenách vo výžive, napríklad po zaradení umelého mlieka. Riešením môže byť zmena mlieka na druh s obsahom probiotík, prípadne podávanie probiotík v kvapkách.

Stáva sa, že zápcha sa prejaví aj po zaradení prvých príkrmov. Najčastejšie spôsobuje problémy ryža (ryžová kaša), banány a mrkva. Ak dieťa zareaguje na podanie uvedených potravín zápchou, načas ich z jedálnička vylúčime. Banán a mrkvu možno nahradiť inými druhmi ovocia a zeleniny. Vhodné je ovocné pyré s prímesou hrušiek a sliviek. Použiť možno aj sušené slivky, ktoré sa domäkka uvaria a rozmixované pridajú do ovocného príkrmu. Namiesto ryžovej kaše možno podať kukuričnú, ktorá je tiež bez lepku, vhodné sú aj netradičné druhy obilnín ako pohánka alebo pšeno. Dobrý účinok má odvar z ovsených vločiek, podávať sa má až po zaradení lepku. Pozornosť venujeme i primeranému príjmu tekutín.

Na uvoľnenie bruška sa odporúčajú masáže – masírovanie bruška v smere hodinových ručičiek. Pomôcť môže i „bicyklovanie“ nožičkami, prípadne teplá sprcha.

Zápcha ako príznak choroby

Hoci nevhodné zloženie stravy patrí medzi najčastejšie príčiny zápchy, zápcha môže byť i príznakom choroby (tráviacej sústavy, alergie na potraviny, choroby štítnej žľazy, neurologické choroby a pod.). Ak dieťa trápi zápcha i napriek úprave výživy, prípadne sa pridružia komplikácie (napr. trhlinky na konečníku, krvácanie z konečníka a pod.) je vhodné aby dieťa vyšetril lekár, zistil príčinu zápchy a odporučil potrebnú liečbu.

Ilustračné foto:isifa, sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

MUDr. Katarína Babinská, PhD.

doc. MUDr. Katarína Babisnká, PhD. vyštudovala detské lekárstvo na lekárskej fakulte UK v Bratislave, no náhoda ju zaviedla do Výskumného ústavu výživy. Absolvovala postgraduálne štúdium výživy v zahraničí a toto definitívne spečatilo jej osud výživára.

články autora...

Komentáre k článku

  1. ak má dieťatko rôznorodu stravu a dostatočne pije, nemal by byť problém, ak je /napr. menej dieťatko pilo, resp. niečo ju v strave nesadlo, tak ihneď zavediem časté podávanie vody, ak nepomáha varím kamilkový čajík, papáme viac ovocia – jablká, hrušky a naopak vyvarujem sa zapekajúcim potravinám /ryža, banány…/ ak ani to nepomáha /to sa mi zatiaľ nestalo – asi sa treba poradiť s pani doktorkou/ Veľa zdravíčka prajem

  2. Nech zjeme akekolvek ovocie, vlakninu, probiotika,……. nezabera nic. Dcera to vedome zadrziava. UZ neviem co by pomohlo. Confused

  3. Moja dcera ma 4 roky. Denne pijeme stavu z mrkvy+spenat, alebo cer.repa, alebo jablko. Stava s jablkom jej chuti najviac. S repou a spenatom to je horsie. A pred jedlom si zarabame kasu z mletych lanovych semienok. Dcere to uzasne chuti a so zapchou nema problem a na wc chodi aj 4x denne. Az sa niekedy cudujem, kolko toho z nej vyde. Big Grins

Pridaj komentár