4 spôsoby, ako vás pediater môže podporiť v dojčení

Mária Kopčíková 0

Pediater je osoba, ktorej by ste mali dôverovať, veriť jeho odporúčaniam a prudko s ním nepolemizovať. Je preto dôležité si pediatra vybrať dobre – ešte predtým, než sa vám narodí bábätko.

Zdroj: istockphoto.com

V poslednom období sa však často stretávam s maminami krátko po pôrode, ktoré pediatri dokážu „rozložiť“ na súčiastky – najmä čo sa dojčenia týka. Počas prvých 4 – 6  týždňov života s bábätkom sa deje veľa vecí, ktoré sa rodičia i dieťatko musia naučiť, zažiť, zdokonaliť. Dojčenie je jednou z nich. Nie každá mama príde z pôrodnice „dobre rozdojčená“ a ak sa riešia nejaké problémy s dojčením, pediater môže maminu veľmi podporiť a upokojiť, alebo naopak veľmi zneistiť.

Aké odporúčania k dojčeniu by ste od pediatra nemali počuť

Vaše dieťa nepriberá dostatočne, musíte ho dokrmovať!

Túto vetu počúvajú maminy pomerne často. Takže pre niektoré sú prvé dve – tri poradne u pediatra priam horor. Minule mi jedna matka vravela, že doslova očami tlačila číselník an váhe, len aby ukázal číslo, s ktorým bude pani doktorka spokojná.

Ak dieťa nepriberá podľa tabuliek, pediatri pomerne často prikazujú mamám dieťa dokrmovať. Pomerne často nariadia rovno umelé mlieko. Alternatíva s vlastným odstriekaným mliekom akoby neexistovala. Okrem rizika, že pokiaľ dieťa dokŕmite fľašou, môže si zvyknúť na spôsob pitia z nej a bude mať problém sa dobre prisať na prsník, je tu aj riziko, že vďaka dokrmovaniu žene klesne tvorba mlieka. Pokiaľ dieťaťu dáte umelé mlieko, ešte k tomu v nekontrolovanom objeme „nech vypije, koľko chce“, toto dieťatko bude nasledujúcich pár hodín veľmi neochotné piť z prsníka.

Je teda chybou, pokiaľ sa pediater striktne drží tabuliek a hneď pri prvom zistení nedostatočného prírastku na hmotnosti nariaďuje dokrmovanie. Dojčené deti priberajú aj menej, ich hmotnosť sa nemusí zvyšovať pravidelne, niekedy na hmotnosti i stoja. Mnohé deti priberajú tzv. rastovými skokmi. Je dôležité sledovať dynamiku priberania dieťaťa, sledovať aj rast do dĺžky a nie robiť závery z jedného váženia.

Priberá moje dieťa dostatočne? >> >>

Ako vás pediater podporí? Ak sa zistí menší, či žiadny prírastok na hmotnosti, treba najprv urobiť opatrenia, ktoré môžu viesť k náprave, dohodnúť kontrolné váženie cca o týždeň, dva, dôkladne prebrať situáciu okolo dojčenia, a až potom – ak sa stav nezmení a poznáme dôvody neprospievania dieťaťa, zvažovať dokrmovanie.

Zdroj: istockphoto.com

Nemôžete to dieťa dojčiť viac než 15 minút.

Veľmi často si maminy vypočujú komentáre k frekvencii a dĺžke dojčenia. A žiaľ – veľmi často sú to komentáre zneisťujúce, navádzajúce k tomu, že žena nemá dostatok mlieka, pokiaľ sa dieťa dojčí často, či dlho. Úplne nevhodný je údaj, ktorý hovorí o tom, že dieťa sa musí najesť za 15 minút. Potom už nepije, len dudluje.

Ako vás pediater podporí? Ak vám vysvetlí, že dôležitá nie je ani frekvencia, ani čas dojčenia. Že malé deti na začiatku života papajú veľmi často, lebo majú malý objem žalúdka a zároveň ich dojčenie môže unavovať, preto si potrebujú aj počas neho oddýchnuť  – čím sa celová dĺžka dojčenia natiahne. A je to tak v poriadku.

Novorodenec nezje slona >> >>

Prídete na skúšku dojčenia, mamička!

Pokiaľ nejaký pediater, či sestrička (keďže niekedy v čase dovolenky lekára je v ambulancii len sestra) chce u vás robiť skúšku dojčenia – teda odváženie dieťaťa pred a po kojení, je to postup, ktorý nemá žiadne opodstatnenie. Takáto skúška neberie do úvahy aktuálny stav dieťaťa, hlad, únavu a denný rytmus. Kontrolné dojčenie nezohľadňuje ani to, že množstvo vypitého mlieka je rôzne v rôznu dennú dobu. Mama je obvykle v strese z toho, ako celá skúška dopadne, v nepohodlnej polohe, zväčša v limitovanom čase, ktorý určuje zdravotník.

Zdroj: istockphoto.com

Ako vás pediater podporí? Prejde s vami opatrenia, ktoré môžu zlepšiť dojčenie, povie vám, že máte doma sledovať a zapisovať si počty pomočených plienok dieťaťa a sledovať dojčenie. Zavolá si vás na kontrolu o niekoľko dní, ale nebude vás stresovať priamo na mieste dojčením „na váhu“.

Skúška dojčenie je klinicky nepoužiteľná – dokázal výskum >> >>

Vaše dieťa má žltačku z vášho mlieka!

U detí sa pomerne bažne objaví novorodeneckú žltačku. Tá môže pretrvávať aj dlhšie než len pár dní po pôrode. Detičky môžu byť zľahka žlté ešte i dva mesiace po narodení. Ešte stále sa mamám stáva, že im pediatri, najmä tí starší, odporučia prestať dojčiť – jedným zo starých mýtov o dojčení je ten, že materské mlieko zhoršuje žltačku.

Prípadne žene odporučia dieťa nedojčiť, ale mlieko odstriekať, prevariť a ním potom nakŕmiť dieťa. Kto to niekedy riešil vie, že je to číre šialenstvo.

Ako vás pediater podporí? Povie vám, že sa vôbec nemusíte obávať dojčiť svoje dieťa so žltačkou. Priam naopak – častým dojčením pomáhate dieťatku znižovať hladinu bilirubínu v jeho tele. Zároveň vás ale upozorní, že dieťa so a „po“ žltačke môže byť menej aktívne, spavé. Odporučí vám časté dojčenie a niekedy aj budenie dieťatka.

Praktické rady okolo dojčenia dieťaťa so žltačkou >> >>

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár