VýživaDojčenie a mlieko

7 zásad dobrej polohy pri dojčení

 Mária Kopčíková   22.05.2023   0

Budúcim a čerstvým mamičkách zdôrazňujeme, že jednou z dôležitých vecí pri dojčení je dobré prisatie dieťaťa, ale aj dobrá polohy matky.

Zdroj: ingimage.com

 

Mamy veľmi často zaujmú krkolomnú polohu, len preto, aby sa dieťa konečne prisalo. Zabúdajú na seba a na to, že pri dojčení môžu stráviť veľa času a môžu príliš namáhať svoje telo. 

Nemali by sme teda zabúdať na nasledovné – ak dieťatko dojčíme posediačky.

  Sedieť s rovným, dobre podopretým chrbtom. Podopreté sú kríže aj krčná chrbtica.

  Podložiť si nohy – malou stoličkou, škatuľou, detským stupienkom ... ak si nohy nepodopriete, môže vás po krátkom čase dojčenia začať ťahať kŕč v lýtku

  Dobre podoprieť ruku, na ktorej držíme dieťa, aby sme necítili jeho tiaž. Ruka by mala byť len voľne položená. Na podoprenie použite kojaci vankúš, zrolovaný paplón, či hocijaký vankúš či epedo zo sedacej súpravy.

  Nenaháňať dieťa s prsníkom! Dieťa priťahovať k sebe a nie sa skláňať nad ním. Dieťa ide ku prsníku, nie prsník za dieťaťom.

  Nedržať prsník nožnicovým úchopom (bradavka medzi ukazovákom a prostredníkom), ale v tzv. „C“, palec vysoko nad dvorec a ukazovák s ostatnými prstami až pod prsník, takmer na rebrá.

Počas dojčenie nepohybovať prsníkom hore dole.

Neťahať prsník od dieťaťa, „aby mohlo dýchať“. Dieťa je schopné dýchať dobre, aj keď je nosík v prsníku zaborený. Pri asymetrickej polohe nos  smeruje od prsníka. 

Určite si prečítajte: Poloha dieťaťa pri dojčení – asymetrické prisatie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised